06 Nisan 2020, Pazartesi - 05:40

Gönderen Konu: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi  (Okunma sayısı 37097 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Shoryuken.M

Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #40 : 20 Şubat 2018, Salı - 00:37 »
Uzun bir süreden sonra herkese Merhabalar arkadaşlar. Bugün sıkça gördüğüm bir haberi paylaşmak istiyorum. Başbakan Binali Yıldırım'ın Almanya'da ALTAY Tankı ile ilgili yaptığı açıklama insanın kafasında soru işaretleri oluşmasına sebep oluyor. Bir ülkenin Başbakanı niye böyle konuşur anlamış değilim? Söylediklerinde bir yanlışlık olduğunu umut ediyorum. Çünkü bu söylemden bizim kıytırık parçalardan başka bir şey üretmediğimiz çıkıyor.

Almanya’ya giden Başbakan Binali Yıldırım, yerli tankımız Altay hakkında “yerli” kelimesinin sorgulanmasını sağlayacak açıklamalarda bulundu.

Almanya’yı ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, “yerli üretim” Altay tankı ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Almanya’nın Türkiye’de yapılması planlanan Altay tanklarının üretimine iştirak etmesini dilediğini söyleyen Yıldırım, bu anlaşmanın iki tarafa da fayda sağlayacağını açıklayarak, “Daha fazla Almanya’ya getirir, çünkü makineler Almanya’dan geliyor. Önemli aksamlar Almanya’dan geliyor. Daha basit parçalar Türkiye’de yapılıyor” diyerek akıllarda soru işareti bıraktı.

Yüzde yüz yerli olarak üretilmesi beklenen Altay tanklarının Almanya’dan gelecek parçalarla oluşacağını doğrulamış olan Başbakan Yıldırım, Altay tanklarının basit parçalarının Türkiye’de üretileceğini açıkladı. Alman haber ajansı DPA’ya konuşan Yıldırım, Almanya’nın Afrin harekatı nedeniyle tank satışlarını durdurmasına ilişkin, “Yani bu noktada biz çaresiz değiliz. Almanya verirse ne ala memnun oluruz ama bizim alternatiflerimiz her zaman var. Kendimiz de yapabiliriz” dedi.

http://www.webtekno.com/basbakan-yildirim-yerli-tank-altay-in-bazi-parcalari-almanya-dan-geliyor-basit-parcalar-turkiye-de-yapiliyor-h41118.html
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #41 : 20 Şubat 2018, Salı - 01:31 »
Bazı önemli parçaları biz üretemiyorsak yani bu parçalarda Almanya'ya bağımlıysak o zaman biz bu tankı niye geliştirdik.Ha Leopard ha Altay o zaman.Geliştiremediğimiz bir tek motor deniyordu,motor konusunda da çok ciddi mesafeler alındığı açıklanmıştı.Bu tank kavramsal tasarımdan bu yana kaç yıldır üzerinde çalışılıyor hiç mi bu önemli parçaları üretmek için yatırım yapılmadı.Bu nasıl ciddiyetsiz bir ürün tasarlamak.Kahrımdan kendimi yiyip bitiriyorum.
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

Çevrimdışı Lordiman891

Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #42 : 20 Şubat 2018, Salı - 15:27 »
Başbakanın açıklaması ya yanlış anlaşıldı yada talihsiz bir açıklama başka bir şey düşünemiyorum. BMC'ye verilmek istendiği içinmi acaba Almanların bu kadar ortak edilmesi isteniyor anlamadım.
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #43 : 20 Şubat 2018, Salı - 16:40 »
Proje çok kafa karıştırıcı bir hal aldı. Bitmek bilmeyen ihale süreçlerinden sonra şimdi birde bu açıklamayı duymak insanın canını sıkıyor. Almanya ile bir ortak üretim gerçekten söz konusuysa Altay'ın ihalesi yüksek ihtimalle Rheinmetall BMC'ye gidecek demektir. Şu son 1-2 haftada Almanya ile kurulan temasların tamamen Rheinmetall BMC'nin işini kolaylaştırmak için olduğunu düşünüyorum.
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #44 : 20 Şubat 2018, Salı - 23:55 »
Türk mühendisleri tank motorunda göreve hazır

Türkiye'nin önde gelen 3 şirketi, ülkedeki mühendislik birikimi ve sanayi altyapısıyla Altay tankı için güç grubu geliştirmeye talip oldu.Türkiye'nin önde gelen 3 mühendislik şirketi, FİGES'in ana yükleniciliğinde 190 kişilik mühendislik kadrosuyla milli ana muharebe tankı Altay'da kullanılacak güç grubunu geliştirmeyi hedefliyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının (SSM) Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi'nde tekliflerin değerlendirilmesine yönelik çalışmalar sürüyor.

Proje kapsamında, Altay tankının güç grubu ihtiyacının yerli ve milli imkanlarla karşılanması için Türk sanayisinin mevcut imkan ve kabiliyetlerinin azami derecede kullanılması amaçlanıyor. Ortaya çıkacak ürünle Altay tankının güç grubu konusunda yurt dışı bağımlılığının ortadan kaldırılması ve ihraç lisansına tabi olmayan güç grubunun geliştirilmesi öngörülüyor.İhale için SSM'ye iletilen tekliflerden birinde 3 mühendislik şirketinin imzası bulunuyor. Teklif sahibi FİGES ve alt yüklenicilerden ANOVA "ileri mühendislik", bir diğer alt yüklenici BİAS Mühendislik ise "test ve ölçüm" konularında uzun süredir savunma, havacılık, otomotiv başta olmak üzere çeşitli sektörlere hizmet veriyor.

FİGES AŞ Genel Müdürü Koray Gökalp, güç grubu geliştirme konusundaki hedefleri ve oluşturdukları modele ilişkin bilgiler verdi.

FİGES'in ana yüklenici olarak teklif vermesinin birçok kişiyi şaşırtabileceğini ancak projeyi yürüten SSM ve Milli Savunma Bakanlığı açısından bunun sürpriz olmadığını belirten Gökalp, bilgi ve yeteneklerinin muhataplarınca çok iyi bilindiğini söyledi.

"Bu bir mühendislik projesi"

Projenin kendileri açısından yeni olmadığını dile getiren Gökalp, "Altay gibi bir tanka güç grubu geliştirme herkesin teklif verebileceği bir iş değil. FİGES, 10 yılı aşkın süredir bu projenin üzerinde çalışıyor. Vizyonumuzda bu projeye ana yüklenicilik hiç olmadı. Daha önce bu projeye ilgi duyan firmalara mühendislik desteği verdik, yurt içinde ve dışında bu projede çalışmak isteyen dev şirketlerle ortak çalışmalar yaptık." dedi.

Gökalp, ihale için ANOVA ve BİAS Mühendislik ile büyük bir güç oluşturduklarını, bu şirketlerin mühendis sayısının 400'ü aştığını bildirdi.

Mühendislik kabiliyetlerinin yanında üretim ayağındaki eksikliklerinin farkında olduklarını vurgulayan Gökalp, "Uzun süredir bu tür projelerde çalıştığımız için alt yüklenicilerimizi Türkiye'den bulduk. Bizi bu projeye cesaretlendiren şey özünde budur." ifadesini kullandı.

Yeni bir işe soyunurken en fazla "Daha evvel yaptınız mı?" sorusunun yöneltildiğini belirten Gökalp, şöyle devam etti:

"Bu soru savunma sanayisi firmaları tarafından bize hiç sorulmaz. 28 yıldır daha evvel herhangi birinin yaptığı hiçbir projeyi yapmadık. Bizim yaptıklarımızın tamamı Türkiye için ilktir. ASELSAN, ROKETSAN, TAI'deki dostlarımız bize bir şeyi yapıp yapamayacağımızı sormazlar, yapabileceğimizi bilirler. Onun için kendileriyle çok büyük, teknolojik işlere imza attık."

Koray Gökalp, güç grubu geliştirme sürecinin uzamasının tek sebebinin yurt dışında çare aranması olduğunu söyledi. Gökalp, "Bunu bilen bir şirket olarak nasıl olur da yurt dışından medet umarız? Çok detaylı inceledik, senelerdir çalışıyoruz. Gerçekten bunun yurt dışından bağımsız yapılamaması söz konusu değil, burada rahatlıkla yapılır. 'Teknoloji çok ilerledi' deniliyor, bunların tamamı palavra." dedi.

Motor sesi için 2 yıllık süre

Altay tankının prototipinde kullanılan Alman malı motor ve transmisyonun 30 yıl önce ortaya konulduğuna dikkati çeken Gökalp, şunları kaydetti:

"Bilinçli olarak algı operasyonları yapılıyor. 1970'lerde 'Sizin kafanız basmaz, siz Türkler bu işleri beceremezsiniz, bizden alın.' diyen zihniyet, bugün bizi dolandırmanın başka yolunu buldu. O da 'Gelin beraber yapalım.' Gelin beraber yapalım hikayeleriyle başlayan süreç sonunda 5-6 yılın ardından en başa döndüğünüzü görüyorsunuz. 'Yerli yapacağız.' deniliyor ama maalesef hala bu çözümler aranıyor. Onun için gelecek misyonumuzda görmediğim halde ülkemiz için böyle bir işte ana yüklenici olduk, teklif verdik. Bunu ülkemiz için görev olarak görüyoruz. Yaklaşık 2 yıl içinde bunun çıkıp çıkmayacağını göreceksiniz. 2 yıl içinde prototip üretiminin ikinci fazının ortalarında olacağız. Herkes bu süre sonunda test sahasında çalışan motor ve transmisyonları görecek. Başarıdan ne kadar uzağız göreceksiniz. Bunlar başaramayacağımız işler değil, çok daha zor işleri yapıyoruz."

Koray Gökalp'in verdiği bilgilere göre, ihalenin kazanılması halinde Güç Grubu Geliştirme Projesi için 12 bin metrekarelik Güç Sistemleri Geliştirme Merkezi ve Test Merkezi oluşturulacak. Altay tankında kullanılacak motor ve transmisyonu geliştirecek mühendis kadrosu burada görev yapacak.

Projede görev alacak tasarım ekibi büyük oranda hazır durumda bulunuyor. Üretim altyapısı da 1 yıla kalmadan hazır hale gelebilecek. Prototip çizimleri 18. aya doğru fabrikalara gönderilmeye başlanacak.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/turk-muhendisleri-tank-motorunda-goreve-hazir/1068234
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

Çevrimdışı Danişment

Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #45 : 26 Şubat 2018, Pazartesi - 02:29 »

Twitter'da gördüm   :D
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #46 : 26 Şubat 2018, Pazartesi - 17:44 »
Altay’da ikinci BAFO dönemiALTAY Ana Muharebe Tankının seri üretimine talip firmalardan ikinci bir “en iyi ve en son teklif (Best And Final Offer/BAFO) istendiği öğrenildi. C4Defence'in edindiği bilgilere göre Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)  ihaleye katılan firmalara yeni bir çağrıda bulundu. Buna göre 8 Şubat 2018 tarihinde SSM’ye BAFO’larını sunan firmalar şimdi 5 Mart 2018 tarihinde yeniden BAFO sunacak. Bu süreçte SSM, Teklife Çağrı Dosyasında zorunlu alt yüklenici olarak belirlenen firmalar ile ayrı bir fiyat pazarlığı gerçekleştirecek. Bu çerçevede firmaların teklifinde fiyat ve fiyat dağılım ağacı yer alacak.
Öte yandan Savunma Sanayii Müsteşarlığı konuya ilişkin yazılı soruya haber yayına girinceye kadar yanıt vermedi.
İhalede OTOKAR, FNSS ve BMC firmaları rekabet ediyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/altayda-ikinci-bafo-donemi/5790/1
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #47 : 27 Şubat 2018, Salı - 13:37 »
Tek sevindiğim nokta bir sonraki ihaleyi 5-6 ay sonrasına değil de Mart ayına atmaları olmuş ama bu iş artık cidden kabak tadı vermeye başladı. Bu kaçıncı teklif oldu artık ben unuttum. Bu teklif veya önceki tekliflerden sonuç çıkmamasının sebebi nedir onu da bilmiyoruz.
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #48 : 27 Şubat 2018, Salı - 15:59 »
Tek sevindiğim nokta bir sonraki ihaleyi 5-6 ay sonrasına değil de Mart ayına atmaları olmuş ama bu iş artık cidden kabak tadı vermeye başladı. Bu kaçıncı teklif oldu artık ben unuttum. Bu teklif veya önceki tekliflerden sonuç çıkmamasının sebebi nedir onu da bilmiyoruz.

   Üstadım,hükumet bir çok alımda sıkı pazarlık yapıyor,tabi bu bizleri hayal kırıklığına ittiği gibi,alım yapılacak firmaları da bezdiriyor.Evet bir yandan biz acele ediyoruz,bir an önce şu tankımız seri üretime geçsin ve ülke olarak gücümüze güç katalım istiyoruz.Ancak demek ki devlet büyüklerimizin düşünceleri,planlamaları ve hesaplamaları farklı.Mevcut gücümüz zaten belki konjüktüre uygun olarak yeterli olduğu düşünülüyor olmalı.Belki bizim bilmediğimiz nice silah ve sistemlerimiz var.
   
   Uzun yıllar Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze ve sistemleri konusunda sürüncemeler yaşadık.Bir çoğumuz konu hakkında düşüncelerimizi yeri geldikçe ilettik.Hava savunma konusunda acele edilmesi gerekliliğini dile getirdik.Ancak sürünceme sürdükçe sürdü,şimdi acil alım konusunda fikirler örtüştü.Ancak belkide bizim dikkat etmediğimiz bir nokta vardı.O da ülke ekonomisinin bu sistemleri ne kadar karşılayabileceği.Malumuz 1 sistem Milyar dolarları buluyor.Şimdi şöyle bir düşünce var ''Her şeye para bulan devlet bu sistemlere mi bulamayacak''Yani her şey devletin 1 yıllık gelir-gideriyle doğru orantılıdır diye düşünüyorum.Bu alımların karşılığı varsa devlet bunu alır yoksa,alınabilecek en düşük fiyatlara kadar indirme yoluna gider.Mesela Yüksek irtifa hava savunma sistem alımlarında Rus tarafı kredi açmamış olsaydı bu alım gerçekleşebilirmiydi.Bütün bu soruların cevabını bilemediğimizden bizler hemen alınsın envantere dahil edilsin istiyoruz haklı olarak.
 
Beğenenler: Bismarck

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #49 : 27 Şubat 2018, Salı - 16:19 »
MSB Nurettin CANİKLİ, “Şu anda dünyanın da yeni geliştirmeye çalıştığı aktif koruma sistemlerini Mart ayında tanklara monte etmeye başlıyoruz. Tamamen yerli bir sistem. Tanka yönelik olarak roket ateşlendiğinde radarlarıyla tespit ediyor, izlemeye başlıyor, belli bir mesafe kala tankın üzerinde bulunan bombayı patlatıyor ve imha ediyor” şeklinde konuştu.

http://www.star.com.tr/ekonomi/milgem-savas-gemileri-denizaltilarina-yurtdisindan-ciddi-siparis-var-haber-1314483/
 

Çevrimdışı Danişment

Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #50 : 27 Şubat 2018, Salı - 17:00 »
Zaslon L'yi aldık demiyorda. Bizim bu bakanların müsteşarların yerli ve milli sevdalarına hayranım. Şimdi buradan pek çok şey yazılırda neyse...

Canikli:...Tamamen yerli bir sistem...
 

Çevrimdışı BLN-55

Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #51 : 04 Mart 2018, Pazar - 19:23 »
altay tankimizin bir an önce rafa kaldirilmadan sonunda, seri üretimine gecilmesini arzu ediyorum... bana biraz fasla uzamaya basladi gibi gelmeye basladi bu is....
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #52 : 07 Mart 2018, Çarşamba - 15:17 »
Alıntı
ALTAY tanki seri uretimi icin teklif veren firmalardan talep edilen ikinci “en iyi ve en son teklif (Best And Final Offer/BAFO)” teslim tarihi 9 Mart 2018 Cuma gunune ertelendi.
https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/971354844551417856
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 

Çevrimdışı Icy

 • Alp
 • *
 • İleti: 2
 • Cinsiyet: Bay
 • Beat the System hoes 💎
 • Referans Olunan Üye(ler): 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #53 : 16 Mart 2018, Cuma - 18:41 »
Niye Altay MBT bu kadar Maliyetli?

when you compare it to other Main Battle Tank's of its Generation, such as the Leopard 2 which costs about 5.7 Million or its Sister tank, the K2 Black Panther, which costs 8.5 Million, the Altay costs a whopping 14 Million USD, surely this would kill of any interests in Exports?
Your Opinion is Trash 👎🏽
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #54 : 16 Mart 2018, Cuma - 22:19 »
Niye Altay MBT bu kadar Maliyetli?

when you compare it to other Main Battle Tank's of its Generation, such as the Leopard 2 which costs about 5.7 Million or its Sister tank, the K2 Black Panther, which costs 8.5 Million, the Altay costs a whopping 14 Million USD, surely this would kill of any interests in Exports?

Seri üretime girmemiş her ürün,başlangıç aşamasında pahalıdır.Maliyet,ürün seri üretime girdikten sonra gittikçe düşer,dolayısı ile ürünün fiyatı da gittikçe düşmeye başlar.Genelde bütün ürünlerde bu böyledir.Ayrıca tank,teknolojik açıdan en son üretilen ürünlerle donatılacak.Tankın donanımsal olarak bütün içeriği ile hesap edilerek bir tutar elde edilmiş olabilir.Tabi Altay için yazılan bu birim fiyat doğru ise.
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::, kurt

Çevrimdışı Icy

 • Alp
 • *
 • İleti: 2
 • Cinsiyet: Bay
 • Beat the System hoes 💎
 • Referans Olunan Üye(ler): 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #55 : 17 Mart 2018, Cumartesi - 13:16 »
Seri üretime girmemiş her ürün,başlangıç aşamasında pahalıdır.Maliyet,ürün seri üretime girdikten sonra gittikçe düşer,dolayısı ile ürünün fiyatı da gittikçe düşmeye başlar.Genelde bütün ürünlerde bu böyledir.Ayrıca tank,teknolojik açıdan en son üretilen ürünlerle donatılacak.Tankın donanımsal olarak bütün içeriği ile hesap edilerek bir tutar elde edilmiş olabilir.Tabi Altay için yazılan bu birim fiyat doğru ise.

When it enters mass production, what would the end price tag be? Also, Altay is similar to the K2 in terms of technology, and the Black Panther costs significantly less.
Your Opinion is Trash 👎🏽
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #56 : 17 Mart 2018, Cumartesi - 15:47 »
Seri üretime girmemiş her ürün,başlangıç aşamasında pahalıdır.Maliyet,ürün seri üretime girdikten sonra gittikçe düşer,dolayısı ile ürünün fiyatı da gittikçe düşmeye başlar.Genelde bütün ürünlerde bu böyledir.Ayrıca tank,teknolojik açıdan en son üretilen ürünlerle donatılacak.Tankın donanımsal olarak bütün içeriği ile hesap edilerek bir tutar elde edilmiş olabilir.Tabi Altay için yazılan bu birim fiyat doğru ise.

When it enters mass production, what would the end price tag be? Also, Altay is similar to the K2 in terms of technology, and the Black Panther costs significantly less.

Ben açıkçası 8-10 Milyon ABD doları bir fiyat bekliyorum.Altay tankı K2 baz alınarak ortaya çıkan bir tanktır.Mutlaka benzer yanları olacaktır.Ancak teknolojik olarak dikkat edildiğinde Alman Leopart2'ye daha fazla benzemektedir.Fakat bu tankta teknolojik içerikten daha öte en önemli özelliği zırhıdır.Tankları üstün kılan en önemli özelliği zırh teknolojisidir.Altay tankı Bor karbür temelli zırhlandırma yapılmaktadır Bu zırhın içeriği gizlidir çok fazla bilinmiyor,bilinmemekle beraber şöyle bir içerik verilmiştir.

Bor Karbür'ün Teknik özelliği;
Kimyasal Formül        : B4.9C ve B4.3C
Kristal Yapısı              : Rombobedrik
Özgül Ağırlık (g/cm3)  : 2,510
Ergime Noktası (0 °C) : 2450
Sertlik Mohs Skala      : 9,5
Isı Geçirgenliği (W/MK) : 35
*Bor Karbür teknik özellikleri (https://malzemebilimi.net/altay-tankinin-en-buyuk-silahi-bor-karbur-boron-karbid-b4c-zirh.html) sitesinden alınmıştır.Diğer tüm özellikleri buradan takip edebilirisiniz

Ayrıca tankta Kompozit Reaktif zırh teknolojisi de uygulanmıştır.

Altay tankının diğer teknik özelliklerini şuradan takip edebilirsiniz

http://forum.defenceturk.net/index.php?topic=10.0
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::, kurt

Çevrimdışı kurt

Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #57 : 17 Mart 2018, Cumartesi - 22:41 »
Bence butun firmalar 10 milyon dolardan teklif vermistir, yakinda ortaya cikar o yuzden devlet ikinci en iyi teklif istemistir yeniden,gunumuz modern tanklarin fiyati 10 yil onceki fiyatlar gibi degildir, bir cok eski fiyat telafuz ediliyor bugun bazi tanklarda bu fiyatlarin cogu 5 ila 10 yil arasi onceki fiyatlar, sekiz milyon dolar tank icin bu gun iyi bir fiyat, altay sekiz milyona uretilirse tank basina bu cok iyi olur nede olsa yeni ve modern bir tank altay.
« Son Düzenleme: 17 Mart 2018, Cumartesi - 23:20 Gönderen: kurt »
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #58 : 18 Mart 2018, Pazar - 10:54 »
2.BAFO'dan hala bir haber çıkmadı.
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 

Çevrimdışı Shoryuken.M

Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #59 : 02 Nisan 2018, Pazartesi - 01:21 »
ALTAY Tankı tam bir yılan hikayesi oldu. İnşallah buda Hava Savunma Füzesi işine dönmez.