28 Ocak 2020, Salı - 04:47

Gönderen Konu: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi  (Okunma sayısı 33509 defa)

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

• Ziyaretçi
Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« Yanıtla #20 : 31 Temmuz 2017, Pazartesi - 14:41 »
Milli tank motoruna Eskişehir göz koydu

Milli imkanlarla yapılan Altay Ana Muharebe Tankı'nın yerli motorunun üretimine, Türkiye'nin ilk yerli otomobili "Devrim"de imzası bulunan Eskişehir gözünü dikti.

Seyir füzesinden jete, helikopterden İnsansız Hava Araçları'na (HA) kadar geniş yelpazede yerli motor üretimi için çalışan Türkiye, milli tank Altay'a yönelik de çaba içinde.

Eskişehir'de bir asırdan fazla süredir faaliyet gösteren ve ilk milli otomobil "Devrim"i üreten Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) ile yine kentte kurulu uçak motor parça ve modül üretim, bakım ile montaj ve test teknolojisinde lider kuruluş TUSAŞ Motor Sanayi AŞ'nin (TEI), milli tank Altay'ın yerli motorunu üretme kabiliyetine sahip olduğu bildirildi.

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1972-1973 yıllarında Genelkurmay Başkanlığı Lojistik Dairesinde Harp Sanayi Şube Müdürlüğünde görev yaptığını ve bu dönemde tank motorlarıyla yakından ilgilendiğini söyledi.

O dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde M60 tanklarının bulunduğunu ve motorlarının çok benzin yaktığını, menzillerinin de 50 kilometre olduğunu anlatan Özaydemir, "Bir depo benzin dolduruyorsunuz tank 50 kilometre gidiyor. Bunları dizel yapalım, kabiliyet imkanlarını arttıralım hiç olmazsa 300-400 kilometre gitsinler diye bir çalışmayı o yıllarda yaptık. O zaman bin beygirlik motorlar düşünüyorduk, bunlar da çoğunlukla Alman malı motorlar oluyordu. Asker dönüp Eskişehir'e geldiğim 1990'lı yıllarda TÜLOMSAŞ'ta bu konuyu tekrar canlandırdık, o zaman da yine böyle tank imalatı meselesi vardı. Şimdi geldik 2017 yılına. Bu tankların yapıları, boyutları, ağırlıkları değişti. Güçleri ise bin beygirden bin 500 beygire çıktı. Çünkü sürat lazım. Böyle bir motorun yerli ve milli bir tankta kullanılması en doğru karar olacaktır. Bu tür araçlarda ithal bir motorun kullanılması sakıncalı olur. Motorun da yerli yapılması gerek." ifadelerini kullandı.

"BU MOTOR ESKİŞEHİR'DEN ÇIKAR"

Özaydemir, Eskişehir'de yerli tank motorunun imal edilmesinin, verilecek en isabetli kararlardan biri olacağını belirterek, "Eskişehir'in İnönü ilçesinde kurulu Ford Otosan firmasında kamyon motorları yapılmakta. Bunlar 400-500 beygirlere kadar çıkabiliyorlar. Ancak bin beygir gücünde motor üreten TÜLOMSAŞ var. Diğer taraftan elektrikli motorlar da yapıyor. Bunun yanında jet motorlarını yapan TEI var. TEI'nin imkanları ve kafa yapısı dizayna çok yatkındır. Tasarım bakımından kalemi kuvvetlidir. TÜLOMSAŞ'ta da birikim var. İki şirket bir araya gelirse milli tank motorumuz Eskişehir'de rahatlıkla üretilebilir. Devrim otomobilini 145 günde yapan bir milli hissiyat bu motorun da kısa sürede yapılmasına destek olacaktır." diye konuştu.

Bu projede önemli teknik imkanlara ihtiyaç olduğuna işaret eden Özaydemir, şöyle devam etti:

"Her ne kadar tasarım önemliyse de Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde bir firmamız BMC'nin motorlarını yapıyor. Dökümünü, işlemesini yapıp komple motorunu gönderiyor. Bunlar bizim milli araçlarımızda kullanılan motorlar. Bugün motor konusunda hem tecrübe hem de birikim derseniz Eskişehir bu konuda biçilmiş kaftandır. Döküm, üretim kapasitesi ve tasarım birikimi olarak. Odamıza kayıtlı çok sayıda yan sanayi de bulunmakta. Buradan Almanya'ya parça gönderiyorlar. Bunun yanı sıra komşumuz Bursa'dan da yararlanabiliriz. Bu motor Eskişehir'den çıkar."

"PİSTONLU MOTORLAR TEKNOLOJİSİ İLE TASARIM KONUSUNDA TÜRKİYE'NİN LİDERİYİZ"

TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) Genel Müdürü Mahmut Akşit de pistonlu motorlar teknolojisi ile tasarım konusunda ülkede lider durumda olduklarını belirterek, ocak ayında şirketin özgün tasarımlarından ilk yerli İHA dizel motorunu çalıştırdıklarını kaydetti.

Bu motorun tamamıyla TEI mühendislerinin tasarımı, analizi ve geliştirmesiyle ortaya çıktığını anlatan Akşit, şöyle devam etti:

"Bütün mühendislik faaliyetlerini yaparak, geliştirdiğimiz, yan sanayimizle imal ettiğimiz bu motor tamamen özgün 170 beygir dizel motordur. Bütün tasarım ve geliştirme faaliyetleri bizim tarafımızdan yapıldı. Ağır dizeller konusunda da Türkiye'deki tek yetkin komple imalat ve test altyapısı olan yer TÜLOMSAŞ'tır. Söz konusu kuruluş 2400-2500 beygirlik motorları şu anda üretiyor. Bu altyapı Türkiye'de benim bildiğim kadarıyla başka bir yerde yok. Ağır dizel konusunda TÜLOMSAŞ'ın altyapısı tamam. Bütün aranan ihtiyaçlara sahip tek kurum. Özellikle milli tank motorumuzun geliştirilmesi konusunda da TÜLOMSAŞ'ın bu işin ana üreticisi olması, bizim de Türkiye'ye kazandırdığımız tamamen özgün dizel motor geliştirme yetkinliğimiz var. TÜLOMSAŞ ile ekip haline gelerek, onlara destek vererek... Bu milli tankımızı en kısa sürede Türkiye'ye kazandırmak için en uygun yer Eskişehir.

TÜLOMSAŞ'ın imalattaki, TEI'nin de tasarımdaki bilgi, beceri ve gücünü bir araya getirerek, bu milli tank motorunu en hızlı ve en uygun şekilde yapacak olan yerin Eskişehir olacağını düşünüyorum. TÜLOMSAŞ ile birlikte yerli tank motoru üretimine talibiz."

"BİR ARADA KONSORSİYUM HALİNDE BU İŞİ ÇOK KISA SÜREDE BAŞARIRIZ"

Akşit, TEI'nin mühendislik kadrosunda yaklaşık 300'e yakın Ar-Ge tasarım, 150'ye yakın da imalat mühendisi bulunduğuna da değinerek, "Bunların hepsini bu tip projelerde seferber ediyoruz. Türkiye'de bu ölçekte bir mühendislik gücünü bir tank motoru için seferber edecek başka bir kuruluş olduğunu düşünmüyorum. Şirketimizin odağında havacılık motorları olduğu için ana yüklenici olalım diye bir talebimiz yok. Burada en uygunu olan TÜLOMSAŞ'ın bu konudaki imalat yeteneği, yıllardır ispatlanmış bir tecrübesi var. TÜLOMSAŞ ana yüklenici olabilir. İmalat merkezi olur, bütün motorlar orada üretilir, test edilir biz de her türlü güçlü mühendislik ekibimizle tasarım ve geliştirme desteğini TÜLOMSAŞ'a sunarız. Bir arada konsorsiyum halinde bu işi çok kısa sürede başarırız diye düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"TEI, DÜNYADAKİ İLK FİRMA OLACAK"

Havacılık motorlarında Türkiye'nin lider firması TEI'nin yoluna emin adımlarla devam ettiğini aktaran Akşit, "TEI, Havacılık, Uzay ve Savunma Sanayi organizasyonları için Kalite Sistem Gereklilikleri standardı AS9100 ve Havacılık Bakım Organizasyonları için Kalite Sistem Gereklilikleri standardı AS9110'un, 2016 yılında yayınlanan en son versiyonları AS9100D ve AS9110C versiyonlarına göre, aynı anda her iki standart için sertifikalandırılan dünyadaki ilk firma olacak." dedi.

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2017/07/31/milli-tank-motoruna-eskisehir-goz-koydu

Çevrimdışı Tango-1

« Yanıtla #21 : 14 Ağustos 2017, Pazartesi - 00:15 »

Beğenenler: Magneto, :::DeSaLaToR:::

Çevrimdışı Bismarck

« Yanıtla #22 : 14 Ağustos 2017, Pazartesi - 09:00 »
Tümosan'ın zırhlı araçlardan çok motor konusuna yoğunlaşması lazım. Otokar, FNSS, Nurol, BMC ve Katmerciler gibi yığınla zırhlı araç üreticisi var zaten. Artık zırhlı araç konusunda herhangi bir açığımız olduğunu düşünmüyorum. Zırh çeliği ve motor konusuna yoğunlaşmamız lazım.
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton

Beğenenler: Magneto, :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 10 Ocak 2018, Çarşamba - 20:14 »
Altay tankı için tarih netleşti

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, üretilecek milli tankın motorunun da yerli olmasının planlandığını söyledi. Bakan Canikli, 2019 sonu 2020 başında seri üretimin başlayacağını açıkladı.

Altay tankının üretimine ilişkin ihale süreci devam ederken, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

SERİ ÜRETİM TARİHİNİ AÇIKLADI

Bakan Canikli, 2019 sonu 2020 başında seri üretimin başlayacağını söyledi.

MOTOR YERLİ OLACAK

Tankın motorunun da millileştirilmesinin hedeflendiğini belirten Milli Savunma Bakanı, "Şimdi seri ve yerli üretim motor da dahil olmak üzere seri üretim olacak. 2019 sonu 2020 başı. Motor ayrı bir çalışma ama seri üretim o motor kullanılarak yapılacak. Motorun ihalesi ayrı yapılıyor. Tek sorun şu anda motor biliyorsunuz. Motor konusunda da çok cidddi mesafeler alındı." diye konuştu.

ASELSAN ÜRETİYOR

3 kilometre atış menzili bulunan Altay tankı, türdeşlerinin çok önünde özelliklere sahip. İçinde 4 personel bulunan tankın elektronik sistemleri ASELSAN tarafından üretiliyor.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/01/10/altay-tanki-icin-tarih-netlesti

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

Çevrimdışı BLN-55

« Yanıtla #24 : 26 Ocak 2018, Cuma - 22:11 »
Arkadaslar ben bueski forumda olsun burada olsun tekrar söylüyorum, almanlar ve batililar silahlarini kulandirmamak icin biun bir bahane aramaktalar..

bu yzden soruyorum altay tanki ne oldu? ilerleme ne durumda ? motor isi ne olacak ?

insallah suya düsmes de dünyaya rszil olmayiz, cünkü almanya ve batililar bunu bekliyor, basarisizligiumizi...

Çevrimdışı BLN-55

« Yanıtla #25 : 26 Ocak 2018, Cuma - 22:22 »
METE YARAR'DAN ALTAY TANKI İÇİN ÖNERİ

"Devletimin bir şeye ihtiyacı varsa, tank moturunu yapmak için herhangi maddi desteğe ihitaç varsa bildirsin biz millet olarak verelim şunlardan rezillerden kurtulalım"

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 27 Ocak 2018, Cumartesi - 00:50 »
Arkadaslar ben bueski forumda olsun burada olsun tekrar söylüyorum, almanlar ve batililar silahlarini kulandirmamak icin biun bir bahane aramaktalar..

bu yzden soruyorum altay tanki ne oldu? ilerleme ne durumda ? motor isi ne olacak ?

insallah suya düsmes de dünyaya rszil olmayiz, cünkü almanya ve batililar bunu bekliyor, basarisizligiumizi...

Sayın BLN-55 üstadım bu sorunuzun cevabı bir önceki iletimde paylaşmıştım.Motor konusunda MSB bakanımız sayın Nurettin CANİKLİ,''çok ciddi mesafeler alındığı'' konusunda açıklamaları olmuştu.Şu anda Altay tankı ihale aşamasında.Sanırım bu ihalenin hangi firmaya verileceği bir iki haftaya belli olur.Allah kısmet ederse,2019 yılının ilk çeyreğinde tankın seri üretime geçeceği belirtilmekte.Aşağıda TSK youtube kanalında Sayın Canikli'nin 2017 yılının aralık ayının ortalarında bir imza töreninde yaptığı açıklamaları mevcut,

Beğenenler: Paranormal

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 28 Ocak 2018, Pazar - 02:52 »
Altay tankı,malum 15-20 gün içinde ihalesinin kime verileceği belli olacak.Sizce bu ihale hangi firmaya verilir.Bir tahmininiz var mı üstadlar?

Çevrimdışı Bismarck

« Yanıtla #28 : 28 Ocak 2018, Pazar - 09:11 »
İşini en iyi kim yapacaksa ihaleyi de o alsın görüşündeyim. Proje yeterince uzadı zaten. Beni asıl motor konusu endişelendiriyor. Almanya'nın ilk 250 Altay Tankı için sağlaması gereken MTU motorlar var. Bunları vermezlerse proje yine uzayacak.
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.

Çevrimdışı vural

« Yanıtla #29 : 28 Ocak 2018, Pazar - 13:16 »
motor için ukrayna ilede görüşülmüştü ama sonuç ne oldu bilmiyorum. gerçi ukrayna  ab üyeliği ekonomi vs almanya etkisi altında ordanda birşey çıkacağını sanmıyorum.

Çevrimdışı Bismarck

« Yanıtla #30 : 28 Ocak 2018, Pazar - 13:43 »
Ukrayna'nın hali hazırda ürettiği motorlar MTU'nun ürettiği ve Altay'da kullanılan motor kadar güçlü değil. Yanlış bilmiyorsam biz Ukrayna ile T-155 Fırtına obüslerinin motorları konusunda görüşmüştük.

Çevrimdışı vural

« Yanıtla #31 : 28 Ocak 2018, Pazar - 16:30 »
Ukrayna'nın hali hazırda ürettiği motorlar MTU'nun ürettiği ve Altay'da kullanılan motor kadar güçlü değil. Yanlış bilmiyorsam biz Ukrayna ile T-155 Fırtına obüslerinin motorları konusunda görüşmüştük.

onların iyi olmasa da oturmuş bir altyapısı var. bizimki tank motorunu beraber yapalım anlaşmasıydı. ukrayna sovyet zamanında sanayi bölgesiydi .çok yetenekli mühendisleri var. sırf tank motoru değil füze uçak içinde beraber çalışalım teklifi oldu ama sonuç çıkmadı sanırım.

Çevrimdışı Bismarck

« Yanıtla #32 : 28 Ocak 2018, Pazar - 16:37 »
Dediğim gibi, Ukrayna'nın hali hazırda ürettiği motorlar MTU'nun ürettiği motorlar kadar güçlü değil.  Ukrayna'nın doğusundaki iç savaşta, ülkenin kendi savunma sanayisine yaptırım yapmasına engel oluyor. Türkiye ve Ukrayna, Altay için sıfır motor yapma işine girerse bir sonuç alınabilir belki ama bunun için de yine zaman lazım.

Beğenenler: vural

Çevrimdışı HüsamettinErTürk

« Yanıtla #33 : 29 Ocak 2018, Pazartesi - 20:28 »

onların iyi olmasa da oturmuş bir altyapısı var. bizimki tank motorunu beraber yapalım anlaşmasıydı. ukrayna sovyet zamanında sanayi bölgesiydi .çok yetenekli mühendisleri var. sırf tank motoru değil füze uçak içinde beraber çalışalım teklifi oldu ama sonuç çıkmadı sanırım.

Sn Vural malesef ki Ukrayna eski Ukrayna değil.
Sscb yıkıldıktan sonra çok fazla sayıda mühendislerini batı bloğuna ve diğer gelişmiş ülkelere kaptırdılar.
Ellerinde bir altyapı oluşturacak temel sistem var ama eski mühendisleri olmadığı için yeni sistemler geliştiremiyorlar o yüzden Türkiye gibi mühendislik bağlamında arge yapabilecek dinamik ülkelerle ortaklık kurmaya çalışıyorlar.

Ayrıca parasal sorunlarıda had safhada 93.27 milyar dolar gysih'i olan bir ülke pek çok alanda üretim kabiliyetini ve bu sistemler için yapılması gereken arge'yi nasıl sübvanse edebilir kendi başına?
Şehid-i âlâ Gâzi-i namdar Damad-ı Şehriyarî İsmâil Enver Paşa

Beğenenler: Bismarck, vural

Çevrimdışı vural

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : 08 Şubat 2018, Perşembe - 11:11 »
Altay tankı için tarihi gün

Altay Ana Muharebe tankının seri üretim ihalesinde firmalar için son gün bugün. Seri üretim çerçevesinde 250 tank için daha önce teklif veren OTOKAR, FNSS ve BMC bugün en son tekliflerini sunacak. Karar bu son teklifler üzerinden verilecek.

Altay tankının üretimine ilişkin ihale süreci devam ederken, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

SERİ ÜRETİM TARİHİ

Bakan Canikli, 2019 sonu 2020 başında seri üretimin başlayacağını söyledi.

MOTOR YERLİ OLACAK

Tankın motorunun da millileştirilmesinin hedeflendiğini belirten Milli Savunma Bakanı, "Şimdi seri ve yerli üretim motor da dahil olmak üzere seri üretim olacak. 2019 sonu 2020 başı. Motor ayrı bir çalışma ama seri üretim o motor kullanılarak yapılacak. Motorun ihalesi ayrı yapılıyor. Tek sorun şu anda motor biliyorsunuz. Motor konusunda da çok cidddi mesafeler alındı. " diye konuştu.

3 kilometre atış menzili bulunan Altay tankı, türdeşlerinin çok önünde özelliklere sahip. İçinde 4 personel bulunan tankın elektronik sistemleri ASELSAN tarafından üretiliyor.

http://www.star.com.tr/teknoloji/altayda-son-gun-haber-1307056/

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : 08 Şubat 2018, Perşembe - 20:37 »
OTOKAR’dan ALTAY seri üretim açıklaması

OTOKAR tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’da (KAP) yapılan açıklamada 16.11.2017 tarihindeki özel durum açıklamasında Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) “Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi” (Altay Projesi) ile ilgili teklif dosyasının SSM’ye sunulduğu hatırlatılarak; gelinen aşamada, 08.02.2018 tarihinde SSM’ye OTOKAR tarafından BAFO (Best And Final Offer/En İyi ve En Son Teklif) sunulduğu ifade edildi. Açıklamada SSM’nin BAFO dosyası üzerinde yapacağı değerlendirme çalışması sonrasında seri üretim süreci ile ilgili görüşünü oluşturacağı belirtilerek proje ile ilgili önemli gelişmeler kesinleştiği aşamada, kamuoyuna ayrıca duyurulacağı ifade edildi.

http://www.defenceturk.net/otokardan-altay-seri-uretim-aciklamasi

« Son Düzenleme: 08 Şubat 2018, Perşembe - 20:39 Gönderen: YörükEfe »

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : 09 Şubat 2018, Cuma - 23:15 »
Otokar'dan yerlilik vurgusu

Altay ana Muharebe Tankı için Son teklifini (Best and Last Offer /BAFO) dün Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na sunan OTOKAR firması konuya ilişkin basın duyurusu yayınladı.  Firma, projeye teklif veren firmalar arasında tamamen yerli tek firma olduklarına dikkat çekti. “ Otokar, yabancı ortağı olmayan tek Türk kara sistemleri üreticisi” ifadesinin yer aldığı açıklamada şu sözlere yer verildi;

Otokar’ın yabancı ortağının olmaması, yurt içinde olduğu gibi, uluslararası ihalelerde de bağımsız olmamızı sağlıyor; bu özelliğimiz Altay’ın ihracat potansiyelini artırarak milli tankımızın dost ve müttefik ordularda görev almasını kolaylaştırıyor.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Altay seri üretimi hakkında özetle söyledi;  Önceliğimiz, her zaman ülkemize hizmet etmek. Ana yüklenicisi olduğumuz milli ana muharebe tankı Altay’ın geliştirme projesinde sahip olduğumuz tüm know-how’ı kullandık; teknolojimizi Altay’a uyarladık; Altay’ı başarıyla tasarladık ve geliştirdik. Altay tankımız, ülkemizin savunma sanayii kabiliyetlerini güçlendirmekle kalmayacak; savunma alanında ülkemize sınıf atlatacak. Otokar mühendisinin, Otokar işçisinin en büyük gururu olan Altay tankının seri üretimi için, yüzde 100 Türk sermayeli, yabancı ortağı olmayan, milli nitelikte tek aday firma olarak göreve hazırız. Altay Ana Muharebe Tank Programı gibi önemli, tüm dünyanın yakından takip ettiği, milli, özgün ve acil bu programı layığı ile, gerektiği gibi üstlenmek için devletimizin kararını bekliyoruz. Otokar’ın teklifi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin acil ihtiyaç planına zamanında cevap verecek kapsamdadır. Türkiye'nin savunma sanayisinde yeni bir sayfa açacak Altay'ın seri üretimi için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Tüm platformları, gelişen teknolojileri kolayca adapte edilebileceğimiz, oluşan tehditlere daha iyi ve daha kolay cevap verebileceğimiz altyapıya sahip olarak tasarladık.

http://www.c4defence.com/Gundem/otokar-dan-yerlilik-vurgusu/5700/1

Çevrimdışı Danişment

« Yanıtla #38 : 13 Şubat 2018, Salı - 12:30 »

Kore k2'yi kullanmaya tatbikatlar da show yapmaya başlamış. Maalesef bizim Altay tankı bir kaç sene boyunca hiç bir açıklamayı kabul etmeyecek tamamı ihaledeki isterlerde ki mantıksızlıktan kaynaklı bir duraksama ya girmiş görünüyor.

Buna ülkemizdeki siyasi, bürokratik, ekonomik ve çeşitli dış sebepli istikrarsızlıklar da etki etmiş görünüyor.

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : 13 Şubat 2018, Salı - 15:48 »

Kore k2'yi kullanmaya tatbikatlar da show yapmaya başlamış. Maalesef bizim Altay tankı bir kaç sene boyunca hiç bir açıklamayı kabul etmeyecek tamamı ihaledeki isterlerde ki mantıksızlıktan kaynaklı bir duraksama ya girmiş görünüyor.

Buna ülkemizdeki siyasi, bürokratik, ekonomik ve çeşitli dış sebepli istikrarsızlıklar da etki etmiş görünüyor.

Sayın Danişment Birincisi Kore K2 projesini bizden çok önce başlattı.Kore Daha önce yaptıkları K1 projesinden elde ettikleri deneyin ile K2 projesini başlatmıştı.Biz bu K2 Projesi test halindeyken Altay projesini başlatmıştık.Kore ile yapılan protokol sonrası Hyundai rotem firmasi ile Altay Tank geliştirme çalışmasını başlatmıştık.Biz Prototip geliştirirken K2'deki bazı aksaklıklarını çözümü için biz Korey'ye yardım ettik ki K2 daha sonra sorunsuz devam edebilmişti.

Gelelim Altay'ın bu günkü durumuna,haklısınız bir iş için yola çıkıldığında gelecekte bizi hangi sıkıntılar bekliyor,ne gibi sıkıntılarla karşılaşabiliriz diye öncelikle düşünülmesi gerek.Bu sıkıntıların içinde de bu gün bize müttefik gibi görünen devletleri ne gibi sıkıntılar yaşatabileceği geçmişten beri yaşadığımız acı bir tecrübe olduğu halde biz bundan maalesef ders çıkartamıyoruz.Altay Tank projesinde daha önce,motorun Alman MTU firmasından alınacağı duyurulmuştu.Altay Prototip aşamasındayken ben hep Motorunda geliştirilmesi gerektiğini bir başka devlete güvenilmemesi gerektiğini bu konuda da yol alınması gerektiğini hep söyledim.Ama maalesef o günlerde böyle bir durum düşünülemedi.Düşünüldü belki ama köşe başını tutan bazı Fetöcüler bunu bilerek gözardı etti.

Günümüzde artık geçmişte yaptığımız hatalardan dersler çıkartıp tek tedarikçinin yine ülkemizden olması ve bunun için maddi manevi tüm desteklerin devlet tarafından verilmesi stratejik önem taşıyor.Yaşadığımız tüm gecikmeler,haçlı ittifakının bize çelme takmak istemesinden kaynaklanmaktadır.Dolayısı ile devlet, bu çelmeleri yememek için günümüzde artık belkide kılı kırk yarıyor.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2018, Salı - 15:52 Gönderen: YörükEfe »