13 Kasım 2019, Çarşamba - 12:10

Son İletİler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Yalma = ton/don. Ana giysinin, Türk giysisinin adı. Don+an-mak dediğimiz eylem de ton sözünden gelir. Günümüzde çokça anlam daralmasına uğramış durumdadır.
Kedüt = özel bir giysiyi anlatır. Ayrıntılı açıklama için Kaşgarlı'nın divaanına bakınız. Bunun için de alınız (fiyatı çok düşük). Kendiniz de bir şeyler yapmalısınız
Kesürgü = deri heybe; dağarcık. Yine Kaşgarlı'da geçer.

http://www.samsunsonhaber.com/yazarlar/1174/turk-is-adamlari-gozluk-yalma-morin-huur-konseri
13
Levent Usta'nın artıkın düzenli yazıyor olması çok iyi haber.

Bu yazıya kimimiz belki biraz alınabilir. Ancak ben özüm çok sevdim. Bazan biraz acıtmak gerektir. "ülkücü" kavramı üzerinden günümüz Türk Milliyetçiliğinin ezberciliğine, hareketlik göstermesi gerektiği alandaki hareketsizliğine güzel çıkarma yapıyor. Bu durum kendini türkçü, atsızcı, milliyetçi, her nice tanıtıyorsa hepimiz için geçerli. İstisnalar, maalesef, kaideyi bozmuyor. Dokunaklı ve düşündürücü yazı. Dizi olayına da değinmeğe gerek yok. Benim gözümde tüm "Türk" dizilerin hepsi çöplüğe ait. Yine burada da istisnalar maalesef kaideyi bozmuyor. İşin belki tek iyi yanı, dünyada en çok seyredilen dizilerden birisi Türk diziler imiş. Kanada'da kimi kadınlar Türkçe öğrenmeğe başlamış, öz dilinde yeğ anlayabilmek için. Fena değil hani, ama derdi yalnızca fitne fesat, entrika, şiddet ve her tür olumsuz olan yapıtların üzerinden bunun olması da ayrı kötü. Ne diyeyim? Keşke hepiniz yok olsanız. Doğrusu bu işler de öyle havadan değil; ama şimdilik kalsın.

http://www.samsunsonhaber.com/yazarlar/1162/mogolistanda-muhtesem-yuzyil
14
https://www.samsunsonhaber.com/haber/5116891/haftanin-kitabi-mogollarin-gizli-tarihcesi-

Moğolların ortak geleneğe sahip olması nedeniyle çokça  açıklayıcı dipçelerle zenginleştirilmiş bu çeviri küçük bir ansiklopedi, arşivçik ölçekliğindedir. Kitabı okumuş olanlar fikirlerini yorum bölmesinde belirtmeyi unutmasınlar. Denk geleceklere böylece yön gösterici olur.
15
Türkiye'den değil, Moğolistan'dan yazıyor usta ve oradan daha çok yazacak. Netekim araştırma yolculuğuna uzun bir süre orada devam edecek. Başlık aldayıcı olmakla Moğol'a varışının ardından ilk izlenimlerini anlatıyor. Can alıcı, derken neyi kast ettiğimizi biliyorsunuz, yazılar ise yakında inşallah. İzde kalın, okuyun ve de okutun. Nice okunursa o denli hepimiz adına iyi. Yurdumuzun Eski Türkçe, Türk lehçeleri iyi bilen bir dil bilgini olarak bunun üstüne Altay'ın diğer iki kolu Moğolca ile Mançuca'yı bilen, Japonca Korece dil bilgisi olan bir öğretici ve yeri geldi mi -bizim- kitaplarda bulunmayan bilgileri belletmiş ve belleten bir büyüğümüz daha bilinmeyi çoktan hak ediyor.

Aşağıdakı yorum yerinde yorum girmeği unutmayın. Nice yorum, onca doruk.

http://www.samsunsonhaber.com/yazarlar/1152/80ler-alman-popu-ve-kolonya
16
Bir süredir daha çok özgün yazı yaraştırıp bende olan bilgiyi aktarmaya gayret ediyorum. Bu neden buraya uzundur girdi girmedim. Bu çabam daha sürecek de. Yazılardan sizi buradan haberli etmekle ara sapa önemli gördüklerimi de gireceğim. Bitmek üzere olan yazım Bilge Tonyukuk çağında istihbarat faaliyetleri üzerine. İzde kalınız.

17
Söyleşme / Ynt: Söyleşme
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 06 Eylül 2019, Cuma - 20:27 »
Aşağıda bir yarışmaya katılışımızı görmektesiniz. Üye olup fikre destek vermeniz istirhamımızdır.

https://www.fikirleryarisiyor.com/fikir/Rasim-Anil-Kunt/4058
18
Kurallar ile Duyurular / Ynt: DefenceTurk.net Savunma Platformu
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 06 Eylül 2019, Cuma - 20:27 »
Aşağıda bir yarışmaya katılışımızı görmektesiniz. Üye olup fikre destek vermeniz istirhamımızdır.

https://www.fikirleryarisiyor.com/fikir/Rasim-Anil-Kunt/4058
19
Makale kıvamında konu üzerine uzunca bir sözümüz.

https://www.defenceturk.net/askeri-sozleme-bilgisi-suu
20
Kara Güçleri / Ynt: Türk Kara Koşunları - Danışık
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 28 Ağustos 2019, Çarşamba - 20:01 »
Kapsamlı bir çalışma oldu. İyi seyirler.

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10