14 Kasım 2019, Perşembe - 05:10

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Caner Çetin

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 164
41
Sü, Çerilik ve Yordam / Ynt: Terörle Mücadele Harekâtı
« : 08 Ağustos 2019, Perşembe - 20:59 »
Erbil saldırısının planlayıcılarından PKK'lı Hacı Kurhan ve Metin Akgün, MİT ve TSK’nın Irak'ın kuzeyindeki ortak operasyonuyla etkisiz hale getirildi.

https://www.instagram.com/p/B05gprvg2Mj/


42
Emniyet Genel Müdürlüğü / Ynt: Haberler
« : 08 Ağustos 2019, Perşembe - 20:45 »
Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Aktaş, Tunus İçişleri Bakanı Sayın Hichem Fourati ile Resmi Ziyaret Kapsamında Bir Araya Geldi
08.08.2019


Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Aktaş, Tunus İçişleri Bakanı Sayın Hichem Fourati ve beraberindeki heyet ile bugün resmi ziyaret kapsamında makamında bir görüşme gerçekleştirdi.

Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş, konuk Tunus İçişleri Bakanı Sayın Hichem Fourati ve beraberindeki heyeti ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, bu ziyaretin iki ülke arasındaki polis işbirliğini güçlendirmesi temennisinde bulundu.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından görüşme sona erdi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

https://www.egm.gov.tr/emniyet-genel-mudurumuz-sayin-mehmet-aktas-tunus-icisleri-bakani-sayin-hichem-fourati-ile-resmi-ziyaret-kapsaminda-bir-araya-geldi


43
Jandarma Genel Komutanlığı / Ynt: Asayiş ve Düzen
« : 08 Ağustos 2019, Perşembe - 20:41 »
Uyuşturucu Tacirlerine Geçit Yok!
07.08.2019


Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, 01 Ocak–2 Ağustos 2019 tarihleri arasında il genelinde gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde toplam; 15 milyon 401 bin kök kenevir bitkisi, 9 ton 131.942 kg esrar maddesi ve 24.815 kg esrar tohumu ele geçirilerek 200 şüpheli yakalanmıştır.

https://www.jandarma.gov.tr/uyusturucu-tacirlerine-gecit-yok


44
Donanma / Ynt: Türk Donanması
« : 08 Ağustos 2019, Perşembe - 20:38 »
Tarih: 08 Ağustos 2019
No: BN-1763/2019


Deniz Harp Okulu öğrencilerimizin Açık Deniz Eğitimleri esnasında TCG BAYRAKTAR gemimiz Aksaz/MARMARİS liman ziyareti icra etti.

https://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=1763&dil=1


45
Donanma / Ynt: Türk Donanması
« : 08 Ağustos 2019, Perşembe - 20:37 »
Tarih: 08 Ağustos 2019
No: BN-1762/2019


Deniz Harp Okulu öğrencilerimizin açık deniz eğitimi aldığı tank çıkarma gemimiz TCG BAYRAKTAR’ın Tunus'ta icra ettiği liman ziyaretine Tunus halkı yoğun ilgi gösterdi.

https://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=1762&dil=1


46
Sü, Çerilik ve Yordam / Ynt: Terörle Mücadele Harekâtı
« : 08 Ağustos 2019, Perşembe - 20:34 »
06 Ağustos 2019 tarihinde meydana gelen olaylar;

1. Şırnak/Merkez kırsalında icra edilen operasyonda tespit edilen bir adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

2. Hakkâri/Merkez kırsalında icra edilen operasyonda el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış bir adet 12 kg.lık mutfak tüpü ve iki adet elektrikli fünye tespit edilerek imha edilmiştir.

3. Hakkâri/Yüksekova kırsalında icra edilen operasyonda iki adet AK-47 piyade tüfeği ve 12 adet fişek ele geçirilmiştir.

4. Hakkari/Merkez ve Yüksekova kırsallarında düzenlenen hava harekâtı ile karakol ve üs bölgelerine silahlı saldırı için hareket halinde oldukları keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen biri arananlar gri listede bulunan bölücü terör örgütü mensubu silahlı üç terörist etkisiz hale getirilmiştir.

5. Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtı ile teröristlere ait silah mevzi, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiş; bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.

07 Ağustos 2019 tarihinde meydana gelen olaylar;

1. Şırnak/Silopi kırsalına düzenlenen hava harekatı ile karakol ve üs bölgelerine silahlı saldırı için hareket halinde oldukları keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir terörist etkisiz hale getirilmiştir.

2. Hakkari/Çukurca kırsalına düzenlenen hava harekatı ile karakol ve üs bölgelerine silahlı saldırı için hareket halinde oldukları keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı üç terörist etkisiz hale getirilmiştir.

3. Hakkari/Çukurca kırsalında devam eden operasyonda tespit edilen altı adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

4. Irak kuzeyinde devam eden operasyonda bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiş; bir adet Biksi makineli tüfek, üç adet Kalaşnikof piyade tüfeği, bir adet RPG-7 roketatar, 12 adet el bombası, 300 adet fişek ve 590 adet değişik çapta mühimmat ve çok miktarda muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

https://www.tsk.tr/Home/YurticiOlaylar

47
Sü, Çerilik ve Yordam / Ynt: Türk Ordusu ve Savunma Bakanlığı
« : 08 Ağustos 2019, Perşembe - 20:31 »
Bakan Akar ve Komutanlar Erenköy Şehitliği’ndeki Anma Törenine Katıldı

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Erenköy Şehitliği’ndeki törene katıldı. Bakan Akar törende yaptığı konuşmada Kıbrıs Türkü'nün varoluş ve özgürlük mücadelesinde ayrı bir yeri olan Erenköy Direnişi'nin 55'inci yıl dönümünde KKTC'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Tarihi "milletlerin hafızası" olarak nitelendiren Bakan Akar, milletlerin tarih ve hatıralarından beslendiğini söyledi. "Hatırası olmayanın hafızası olmaz" diyen Bakan Akar,  55 yıl önce Erenköy’de yaşananların da milletin hafızasında önemli yer tuttuğunu söyledi.

Kıbrıslı soydaşların uzun yıllar yaşadığı acılar, maruz kaldığı haksızlıkların hiçbir zaman unutulmadığını belirten Bakan Akar, 530 mücahit öğrencinin Rumların sayıca ve silahça çok üstün kuvvetlerle yaptığı taarruzlara karşı “ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışıyla Erenköy’de verdiği mücadelenin tarihe altın harflerle yazıldığını söyledi.

Bakan Akar, "Bu kahramanlar, Kıbrıslı Türklerin yaşadığı acılara, üç aylık bebekten 90 yaşındaki ihtiyarlara kadar masum Türk halkının maruz kaldığı zulme ve vahşete sessiz kalmamış; eğitimlerini, geleceklerini ve hayatlarını feda etmekten çekinmeyerek büyük bir varoluş mücadelesinin kıvılcımını ateşlemişlerdir" diye konuştu.

Bu inanmış yürekler ve Yüzbaşı Cengiz Topel gibi anavatandan gelen kahramanların mücadelesiyle Erenköy'ün bugün hala Türk toprağı olduğunu vurgulayan Bakan Akar, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, TSK olarak 1964’te Erenköy’de, 1974’te Barış Harekatı’nda nasıl yanınızdaysak, çektiğiniz acılara, uğradığınız zulme nasıl sessiz kalmadıysak, bugün de aynı duygularla buradayız. Asil milletimiz, ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk’ü ile el ele, gönül gönüle dayanışma içindedir. Bu gönül ve kader birlikteliğimiz, bundan sonra da devam edecektir. Bizler, Ege’de, Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta sorunların barışçıl yöntemlerle, barış yoluyla, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde çözülmesinden yanayız. Temel yaklaşımımız bu. Bugüne kadar Türkiye ve KKTC barış ve istikrardan yana olduğunu her fırsatta gösterdi. Barış, huzur adına üzerine düşeni yaptı, yapmaya devam ediyor. KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı, Rum tarafına, Türkiye’nin de barış ve dostluk adına önemli bir adım olarak değerlendirdiği, önemli bir çağrıda bulundu."

"Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon çalışmaları ile ilgili olarak BM’nin gözetiminde ortak bir komite kurulmasına dair" yapılan bu çağrının maalesef Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından kabul edilmediğini anımsatan Bakan Akar, şöyle konuştu:

"Bu gelişmelere rağmen Türkiye ısrarla Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta, deniz yetki alanlarında, eşit egemen hakların korunması ve kaynakların adil paylaşımının tüm kıyıdaş devletlerin mutabakatıyla belirlenmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu kapsamda garantör ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti, KKTC’nin verdiği ve kendi deniz yetki alanlarımızda bulunan bölgelerdeki faaliyetlerimiz başladık, devam ediyoruz, devam edeceğiz. Temennimiz, arzumuz, isteğimiz Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin de bizler gibi iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, uluslararası hukuka saygılı bir şekilde ve kaynakların adil paylaşımı yönünde 'hep birlikte neler kazanabiliriz' düşüncesinden hareket etmesini bekliyoruz. Bizler; Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki sorunların Yunanistan’da yeni kurulan hükümet ile iş birliği ve karşılıklı güven içerisinde çalışarak aşılabileceğine inanıyoruz, inanmak istiyoruz. Hedefimiz; adada barışı, istikrarı ve huzuru kalıcı hale getirmektir. Bütün gayretimiz, amacımız, temel düşüncemiz, hareket noktamız budur. Kıbrıs’ta iki toplumlu, iki kesimli; politik eşitliğe dayalı adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüme ulaşılması Ada’ya barış, huzur ve istikrar getirecektir. Tüm gayretlerimiz, bunu gerçekleştirmek içindir. Bunun anlaşılmasını, hissedilmesini bekliyoruz. Hem muhataplarımızdan hem de diğer dünya kamuoyundan, Avrupa tarafından."

Türkiye ve Kıbrıs Türkü'nün  barış, istikrar ve huzur için elini uzattığını vurgulayan Bakan Akar, şöyle devam etti:

"Bu ele cevap bekliyoruz. Biz; başta Rumlar olmak üzere ilgili tüm kesimlerin bu uzlaşmacı ve samimi yaklaşımlarımızı anlamalarını ve aynı şekilde davranmalarını umuyoruz. Böylece Ada’da yeni barış hikayeleri yazılabileceğini umut ediyoruz, düşünüyoruz. Bununla birlikte bölgede barış, istikrar ve güvenliğin en güçlü teminatı, garantörü olan Türkiye; hem kendisinin hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin meşru hak ve menfaatlerini, her zaman uluslararası hukuk dahilinde, garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda korumuş ve korumaya devam edecektir. Bir oldubitti ile haklarının gasp edilmesine asla göz yumulmayacaktır. Bu azim ve kararlılığımızın iyi anlaşılması gerekir. Biz bir taraftan iyi niyetle uluslararası hukuka saygı çerçevesinde, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde dostane şekilde, barışçıl yol ve yöntemlerle sorunlarımızın çözülmesini beklerken, talep ederken, arzu ederken, teşvik ve telkin ederken diğer taraftan da bunun hiçbir şekilde bir zafiyet olarak anlaşılmamasını, yanlış hesaplara gidilmemesini, bizim gücümüzün, kuvvetimizin test edilememesini, bunun faturasının ağır olacağını her fırsatta lisanımünasiple söyledik, söylemeye devam edeceğiz. "

https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/882019-38073


48
Sü, Çerilik ve Yordam / Ynt: Türk Ordusu ve Savunma Bakanlığı
« : 08 Ağustos 2019, Perşembe - 20:27 »
Bakan Akar ve Komutanlar KKTC’de Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Anıtı’nın Açılışına Katıldı

Bakan Akar ve Komutanlar, KKTC’de ilk olarak yenilenen Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Anıtı’nın açılış törenine katılmak üzere Gemikonağı bölgesine geçti. Alana gelişlerinde vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Bakan Akar ve Komutanlar'ın yanı sıra törene, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, KKTC Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, bakanlar, parti temsilcileri ile Topel’in yakınları ve vatandaşlar katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yerini almasıyla başlayan törende ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Askerler tarafından saygı atışı yapılırken Türk ve KKTC bayrakları göndere çekildi. Anıt hakkında verilen bilginin ardından Kurmay Pilot Üsteğmen İbrahim Kutay’ın günün anlamını içeren konuşma yaptı, şiirler okundu. Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı F-16’ların geçiş yaptığı tören anıtın açılışıyla devam etti. Anıtın gezilmesinin ardından protokol üyeleri hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törenin sonunda bazı vatandaşlar, Bakan Akar ve Komutanlar’ın yanına gelerek onları görmekten duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/882019-87681


49
Sü, Çerilik ve Yordam / Ynt: Türk Ordusu ve Savunma Bakanlığı
« : 08 Ağustos 2019, Perşembe - 20:26 »
Bakan Akar ve Komutanlar KKTC’de

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Kuvvet Komutanları ile şehitlerimizi anma törenlerine katılmak, birliklerde inceleme ve denetlemeler yapmak ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitti.

https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/882019-17636


50
Sü, Çerilik ve Yordam / Ynt: Türk Ordusu ve Savunma Bakanlığı
« : 08 Ağustos 2019, Perşembe - 20:24 »
ABD Askeri Heyeti ile Görüşmeler Tamamlandı

Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik olarak ABD askerî yetkilileriyle Millî Savunma Bakanlığında 05-07 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılan görüşmeler tamamlanmıştır.

Görüşmelerde;

a. Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,
b. Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması,
c. Müteakiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır.

https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/782019-04531

53
Dünya / Ynt: Dünya Seyri
« : 07 Ağustos 2019, Çarşamba - 01:31 »
Somali Ulusal Haber Ajansı'nın (SONNA) haberine göre, Aşağı Şabel bölgesinde Eş-Şebab'ın kontrol altına tuttuğu Awdheegle kasabası, Somali ordusu tarafından gerçekleştirilen başarılı bir askeri operasyonla geri alındı.

https://www.instagram.com/p/B01HZ2MAacB/

54
Benlik, Bodun, Bilim ve Ötesi / Ynt: Türk Dünyası, İlişkilerimiz ve Zulüm
« : 07 Ağustos 2019, Çarşamba - 01:25 »
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov'u kabul etti.

https://www.instagram.com/p/B01E17xAkLC/

55
Benlik, Bodun, Bilim ve Ötesi / Ynt: Sıyasî ve İktisâdi İlişkilerimiz
« : 07 Ağustos 2019, Çarşamba - 01:21 »
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Han ile Keşmir sorunuyla ilgili gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, diyalog sürecinin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

https://www.instagram.com/p/B0zqtVdANbO/

56
Emniyet Genel Müdürlüğü / Ynt: Haberler
« : 07 Ağustos 2019, Çarşamba - 01:20 »
Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Aktaş, Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü Sayın Ardi Veliu ile Resmi Ziyaret Kapsamında Bir Araya Geldi
06.08.2019


Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Aktaş, Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü Sayın Ardi Veliu ile bugün resmi ziyaret kapsamında makamında bir görüşme gerçekleştirdi.

Ziyaret süresince konuk Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü Sayın Ardi Veliu’ya Arnavutluk Ankara Büyükelçisi  Genti Gazheli ve Arnavutluk Emniyet Genel Müdürlüğü Lojistik Daire Başkanı Thodhari Gravini eşlik etti.

Konuk Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü Sayın Ardi Veliu, kabulünden dolayı Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Aktaş’a teşekkür etti.

Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş ise, konuk Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü Sayın Ardi Veliu’yu ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, bu ziyaretin iki ülke arasındaki polis işbirliğini güçlendirmesi temennisinde bulundu.

Ardından Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş tarafından konuk heyet onuruna Ankara Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde düzenlenen resmi akşam yemeği programına geçildi.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından görüşme sona erdi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

https://www.egm.gov.tr/emniyet-genel-mudurumuz-sayin-mehmet-aktas-arnavutluk-emniyet-genel-muduru-sayin-ardi-veliu-ile-resmi-ziyaret-kapsaminda-bir-araya-geldi


57
Jandarma Genel Komutanlığı / Ynt: Asayiş ve Düzen
« : 07 Ağustos 2019, Çarşamba - 01:18 »
Sahte Alkol Operasyonu
06.08.2019


Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 05 Ağustos 2019 Pazartesi günü 10.00-16.00 saatleri arasında ülke genelinde eş zamanlı olarak, 13.000 Jandarma personeli ve 104 uyuşturucu köpek unsurunun katılımı ile alkollü içecek satışı yapan tekel bayi, büfe, bakkal ve umuma açık eğlence mekanları gibi isimler altında faaliyet gösteren yaklaşık 11.000 işyerinde Kaçak/Sahte Alkol Operasyonu gerçekleştirilmiştir.

Gerçekleştirilen operasyonda; 21.551 litre alkollü içki, 261.204 adet kapüşon, 2.019 paket kaçak sigara,  4.620 adet içi doldurulmuş makaron, 17 kg. kıyılmış sarmalık tütün, 31 adet puro, 54 paket sigara kağıdı, 300 gr. uyuşturucu madde (esrar) ve 42 kök kenevir ele geçirilmiştir.

https://www.jandarma.gov.tr/sahte-alkol-operasyonu


58
Sahil Güvenlik Komutanlığı / Ynt: Haberler
« : 07 Ağustos 2019, Çarşamba - 01:17 »
Çanakkale Gökçeada'ada 1 Şahsın Tıbbi Tahliyesi Gerçekleştirilmiştir
06.08.2019


05 Ağustos 2019 tarihinde saat 04:15’de, Çanakkale ili Gökçeada ilçesinde bulunan 1 şahsın felç geçirmesi nedeniyle tıbbi tahliyesine ihtiyaç duyulduğu bildirilmiştir. Görevlendirilen Sahil Güvenlik Botu tarafından bahse konu şahıs, sağlık personeli refakatinde Gökçeada’dan tahliye edilerek Kabatepe Limanı’nda bulunan 112 Acil Sağlık Ambulansı personeline sağ ve bilinci açık olarak teslim edilmiştir.

https://www.sg.gov.tr/canakkale-gokceadaada-1-sahsin-tibbi-tahliyesi-gerceklestirilmistir-6-8-19

59
Donanma / Ynt: Türk Donanması
« : 07 Ağustos 2019, Çarşamba - 01:15 »
Tarih: 06 Ağustos 2019
No: BN-1761/2019


1. Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında 03-04 Ağustos 2019 tarihlerinde
TCG SAKARYA Trabzon’a, TCG YAVUZ Giresun’a ve TCG KUMKALE Tirebolu’ya istinaden liman ziyaretleri gerçekleştirmiştir.

2. Gemilerimiz, limanlarda halkımızın yoğun ilgi ve sevgisi ile karşılanmış, binlerce kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

https://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=1761&dil=1


60
Sü, Çerilik ve Yordam / Ynt: Türk Ordusu ve Savunma Bakanlığı
« : 07 Ağustos 2019, Çarşamba - 01:13 »
GÜNLÜK FAALİYETLER

05 Ağustos 2019 tarihinde;


1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı: 

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1) Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 570 şahıs, Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmış, yapılan müdahaleler sonucunda 18 adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2) İran Sınırı: İran’dan Türkiye’ye yasa dışı geçirilmeye çalışılan 7.090 paket sigara ele geçirilmiştir. 

(3) Yunanistan Sınırı: Yunanistan’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 115 şahıs, Türkiye’den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 97 şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Doğu Akdeniz’de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; birer korvet ve hücumbot keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; birer denizaltı ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti, birer fırkateyn Barbaros Hayreddin Paşa araştırma gemisine ve Fatih sondaj gemisine, bir hücumbot Yavuz sondaj gemisine refakat görevi icra etmektedir.

b. TCG BAYRAKTAR, Deniz Harp Okulu Açık Deniz Eğitimleri kapsamında deniz eğitimleri icra ederek Aksaz’a intikal etmektedir.

c. 24 Temmuz 2019 tarihinde eğitim uçuşu esnasında Hazar Denizi’ne düşen Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait MİG-29 savaş uçağı enkazının tespit edilmesi maksadıyla 10 kişilik sualtı arama kurtarma timi Bakü/Azerbaycan’da arama faaliyeti icra etmektedir.

ç. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında birer fırkateyn ve denizaltı deniz eğitimleri, bir deniz karakol uçağı keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiş; bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşları icra edilmiştir.

https://www.tsk.tr/Home/GunlukFaaliyetler/21

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 164