13 Kasım 2019, Çarşamba - 07:15

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Caner Çetin

Sayfa: [1] 2 3 ... 164
2
Türkiye'den birisi. Kişi arayış içinde. Gittikçe özüne yaklaşıyor. Bir kaç yıldır bunu gözdemliyorum. Son aradır da özellikle yır (music) geleneğimize ulaşmak, çabalamak uğraşı var.

Akdeniz Erbaş, Ali Efe, Mert Celal Nişancıgillere de göz atabilirsiniz. Bir de bir Sagucu Tigin geçinen birisi var, şu an ayrık olarak aklıma gelen.


3
Klasik çağdan bir taş döşeme. C. Alyılmaz ustanın İpek Yolu Kavşağının Ölümsüzlük Eserleri adlı çalışmasından.


4
Bizim toprakların, engin, uçsuz bucaksız kırların parlayan incisi, "almıla"sı, "sakura"sı (kiraz çiçeği). Moğolistan, badem çiçeği (almond). Буйлс мод. Sağda, Moğollara (ve Mançulara) geçip sürdürdüklerinden günümüzde haalaa kullandıkları, ikinci Türk yazısı. Yeryüzünde bundan daha estetik, resmen kendi ruhu olan başka bir yazı yok. Bu yazı çok uzun süre kullanılmıştır ve hepimizin bildiği ama yine hiç kimsenin okumayı akıl etmediği Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Bilig'i, bu yazıyla yazılmıştır (bir nüshası). Yukarıdan aşağı yazılır. Fatih'in, hatta Kanuni'nin sarayına dek girmiştir. İşlek kullanım süresi aşağı yukarı 700lerin ortalarından 1400 sularına dektir. Moğollar, Mançular dışında Altay Türkleri gibi Türkler de kullanmıştır ve bir belge 1660 gibi bir taarihi gösterir. 10. yy.'a taarihlenen, yine Altay merkezlerinde daha yenice bir kaya yazması da tanıklanmıştır. Harika bir buluş! Bir yazının devaasa bir coğrafyada nice "lingua franca" olabileceğinin en güzel örneği, en büyük kanıtı. Aaşığım bu yazıya. Yaptığım, çok iyi olmadı ise de, bir tablo da odamda asılı durur. Çiçek de harika! Çiçek her zaman harika!


6
Kurallar ile Duyurular / Ynt: DefenceTurk.net Savunma Platformu
« : 11 Kasım 2019, Pazartesi - 16:59 »
Ağyayınımız başlamış durumdadır.


8
Araya bilgi olsun: Bana herhangi neden hergangi biçimde ulaşmak isteyen olursa, aşağıkı yolca gitsin.

https://m.facebook.com/caneryerlik

11
Yalma = ton/don. Ana giysinin, Türk giysisinin adı. Don+an-mak dediğimiz eylem de ton sözünden gelir. Günümüzde çokça anlam daralmasına uğramış durumdadır.
Kedüt = özel bir giysiyi anlatır. Ayrıntılı açıklama için Kaşgarlı'nın divaanına bakınız. Bunun için de alınız (fiyatı çok düşük). Kendiniz de bir şeyler yapmalısınız
Kesürgü = deri heybe; dağarcık. Yine Kaşgarlı'da geçer.

http://www.samsunsonhaber.com/yazarlar/1174/turk-is-adamlari-gozluk-yalma-morin-huur-konseri

13
Levent Usta'nın artıkın düzenli yazıyor olması çok iyi haber.

Bu yazıya kimimiz belki biraz alınabilir. Ancak ben özüm çok sevdim. Bazan biraz acıtmak gerektir. "ülkücü" kavramı üzerinden günümüz Türk Milliyetçiliğinin ezberciliğine, hareketlik göstermesi gerektiği alandaki hareketsizliğine güzel çıkarma yapıyor. Bu durum kendini türkçü, atsızcı, milliyetçi, her nice tanıtıyorsa hepimiz için geçerli. İstisnalar, maalesef, kaideyi bozmuyor. Dokunaklı ve düşündürücü yazı. Dizi olayına da değinmeğe gerek yok. Benim gözümde tüm "Türk" dizilerin hepsi çöplüğe ait. Yine burada da istisnalar maalesef kaideyi bozmuyor. İşin belki tek iyi yanı, dünyada en çok seyredilen dizilerden birisi Türk diziler imiş. Kanada'da kimi kadınlar Türkçe öğrenmeğe başlamış, öz dilinde yeğ anlayabilmek için. Fena değil hani, ama derdi yalnızca fitne fesat, entrika, şiddet ve her tür olumsuz olan yapıtların üzerinden bunun olması da ayrı kötü. Ne diyeyim? Keşke hepiniz yok olsanız. Doğrusu bu işler de öyle havadan değil; ama şimdilik kalsın.

http://www.samsunsonhaber.com/yazarlar/1162/mogolistanda-muhtesem-yuzyil

14
https://www.samsunsonhaber.com/haber/5116891/haftanin-kitabi-mogollarin-gizli-tarihcesi-

Moğolların ortak geleneğe sahip olması nedeniyle çokça  açıklayıcı dipçelerle zenginleştirilmiş bu çeviri küçük bir ansiklopedi, arşivçik ölçekliğindedir. Kitabı okumuş olanlar fikirlerini yorum bölmesinde belirtmeyi unutmasınlar. Denk geleceklere böylece yön gösterici olur.

15
Türkiye'den değil, Moğolistan'dan yazıyor usta ve oradan daha çok yazacak. Netekim araştırma yolculuğuna uzun bir süre orada devam edecek. Başlık aldayıcı olmakla Moğol'a varışının ardından ilk izlenimlerini anlatıyor. Can alıcı, derken neyi kast ettiğimizi biliyorsunuz, yazılar ise yakında inşallah. İzde kalın, okuyun ve de okutun. Nice okunursa o denli hepimiz adına iyi. Yurdumuzun Eski Türkçe, Türk lehçeleri iyi bilen bir dil bilgini olarak bunun üstüne Altay'ın diğer iki kolu Moğolca ile Mançuca'yı bilen, Japonca Korece dil bilgisi olan bir öğretici ve yeri geldi mi -bizim- kitaplarda bulunmayan bilgileri belletmiş ve belleten bir büyüğümüz daha bilinmeyi çoktan hak ediyor.

Aşağıdakı yorum yerinde yorum girmeği unutmayın. Nice yorum, onca doruk.

http://www.samsunsonhaber.com/yazarlar/1152/80ler-alman-popu-ve-kolonya

16
Bir süredir daha çok özgün yazı yaraştırıp bende olan bilgiyi aktarmaya gayret ediyorum. Bu neden buraya uzundur girdi girmedim. Bu çabam daha sürecek de. Yazılardan sizi buradan haberli etmekle ara sapa önemli gördüklerimi de gireceğim. Bitmek üzere olan yazım Bilge Tonyukuk çağında istihbarat faaliyetleri üzerine. İzde kalınız.


17
Söyleşme / Ynt: Söyleşme
« : 06 Eylül 2019, Cuma - 20:27 »
Aşağıda bir yarışmaya katılışımızı görmektesiniz. Üye olup fikre destek vermeniz istirhamımızdır.

https://www.fikirleryarisiyor.com/fikir/Rasim-Anil-Kunt/4058

18
Kurallar ile Duyurular / Ynt: DefenceTurk.net Savunma Platformu
« : 06 Eylül 2019, Cuma - 20:27 »
Aşağıda bir yarışmaya katılışımızı görmektesiniz. Üye olup fikre destek vermeniz istirhamımızdır.

https://www.fikirleryarisiyor.com/fikir/Rasim-Anil-Kunt/4058

20
Kara Güçleri / Ynt: Türk Kara Koşunları - Danışık
« : 28 Ağustos 2019, Çarşamba - 20:01 »
Kapsamlı bir çalışma oldu. İyi seyirler.


Sayfa: [1] 2 3 ... 164