02 Nisan 2020, Perşembe - 17:43

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Yönetici

Sayfa: [1]
1
Dünya / Ynt: Birleşik Devletler ve Silahlı Güçleri
« : 02 Aralık 2018, Pazar - 20:19 »
Göklerdeki 50. Yılında C-5 Galaxy

C-5 Galaxy Neden Bu Kadar Etkileyici Bir Uçak? C-5, ana muharebe tanklarını içine alıp Antarktika'ya götürebilir ve bu sadece başlangıç.ABD'nin envanterindeki en geniş askeri nakliye ve dünyanın en geniş uçaklarından biri olan C-5 Galaxy 2018'de göklerdeki 50. yıl dönümünü kutladı.

50 tonluk ana muharebe tanklarını sığdırma ve başka bir kıtada bırakma kabiliyetiyle Galaxy, küresel lojistik sisteminin önemli bir parçası. Hava Kuvvetleri tarihçisi John Leland'ın da belirttiği gibi, C-5, “Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri'nin büyüklüğünü, gücünü, kuvvetini ve ihtişamını simgeledi” ve bugün de buna hala devam ediyor. Yarım yüzyıldır Galaxy, Amerika'nın silahlı kuvvetlerini, müttefiklerini ve dünyanın en uzak köşelerindeki iyi donanımlı bilim adamlarını korudu ve öngörülebilir bir gelecekte bu işi yapmaya devam edecek.

Yazının devamı için tıklayınız
Beğenenler: Caner Çetin

2
Şirketlerimiz / Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« : 10 Şubat 2018, Cumartesi - 11:20 »
“Türkiye’nin Teknoloji Geliştirme Merkezi” Meteksan Savunma

Meteksan Savunma’nın daveti üzerine DefenceTurk ekibi olarak ülkemizin savunması ve güvenliği için yüksek teknoloji ürünler geliştiren Meteksan Savunma Sanayii A.Ş’yi ziyaret ettik. Firma yetkilileri ile yaptığımız söyleşiden bölümlere yer verdiğimiz bu yazıda ayrıca Meteksan Savunma’nın kurumsal yapısı, çalışma alanları ve yürüttüğü projeler hakkında da detaylara ulaşacaksınız.

Bilkent Holding bünyesinde faaliyet gösteren yüksek teknoloji şirketlerinin savunma sanayisine yönelik proje ve aktivitelerini tek bir çatıda birleştirmek ve koordine etmek amacıyla 2006 yılında kurulan Meteksan Savunma’nın ürettiği sistem ve alt sistemler; su üstü ve su altı plaformlar, helikopterler, insansız hava araçları ve füze sistemleri başta olmak üzere birçok platformda kullanılıyor.

Sorularımızı yanıtlayan, firmanın Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş, Meteksan Savunma’nın ana amacını, “Yerli, milli, özgün ileri teknoloji ve henüz Türkiye’de yapılmamış, el değmemiş alanlarda iş yapmak.” olarak ifade ediyor. Ülkemizin kısıtlı kaynaklarına dikkat çeken Akbaş, savunma sanayiinde bu kısıtlı kaynağın doğru yönetilmesi ve yönlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak üniversite – sanayi işbirliğini geliştirmeyi de amaçladıklarını belirtiyor.

Meteksan Savunma Bünyesinde Yürütülen Projeler Ne Aşamada?

Meteksan Savunma; Algılayıcı Sistemler, Haberleşme Sistemleri, Sualtı Akustik ve Platform Simülatörleri olmak üzere 4 ana faaliyet alanında çalışmalarını yürütüyor. Meteksan Savunma bir platform üreticisi olmaktan çok aslında platformların alt sistemleri geliştiren, millî platformların kritik teknoloji içeren, genelde yurt dışına bağımlı olunan alanlarda millî çözümler geliştiren bir firma profiline sahip.

MİLDAR ve OKİS Projeleri

“Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından başlatılan Hava Platformları İçin Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi; helikopter ve İHA’lar için farklı iki radar prototipi (HELİKOPTER-MİLDAR ve İHA-MİLDAR) ile İHA’ların otomatik iniş ve kalkışlarını gerçekleştirmek üzere Otomatik Kalkış ve İniş Sisteminin (OKİS) geliştirilmesini ve platformlara entegrasyonunu kapsıyor.”

T129 Atak Helikopteri’ne entegrasyonu sağlanan Helikopter MİLDAR ‘ın kabulü yapıldı. Mildar’ın nihai yeri neresi olacak sorularımız üzerine Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş ve İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Çelik bu duruma açıklık getiriyor. Bunun bir geliştirme projesi olduğu için maliyet etkin olarak helikopterin uygun bir yerine takıp test edilmesi gerektiğini, kanat altının bunun için en mantıklı yer olduğunu ve kolayca takıp çıkarılabildiği ifade ediyorlar. T129 Atak helikopteri pal üstünde radar taşımak üzere dizayn edilmediği için pal tasarımımda değişikliğe gidilmesi gerekeceğinden ve bu da beraberinde bir maliyet getireceğinden ilk aşamada değerlendirilmemiş. Seri üretime yönelik proje döneminde nihai yer için kullanıcılar karar verecek. MİLDAR’ın kanat altında paylonu işgal edip silah yükünü azaltıyor eleştirilerine ise MİLDAR’ın helikopter kolu tarafından ortak kullanımı ile anlamsız kalıyor. 4-5 Atak’tan oluşan bir helikopter kolunda tek bir Atak’ta MİLDAR’ın olması ve bu radardan elde edilen verinin diğer helikopterlerle paylaşılması diğer helikopterlerin silah yükündeki kaybın önüne geçiyor.

OKİS (Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi) ile Anka ve Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının otomatik iniş ve kalkış testlerinin yapıldığını ve bütün testlerin başarılı geçtiğini öğreniyoruz. Meteksan Savunma seri üretim konusunda talep gelmesi durumunda Anka’da ve Bayraktar’da OKİS’in kullanımı için hazır olduklarını belirtiyor. Bir diğer konu İHA MİLDAR’da ise kritik tasarımının birkaç ay içerisinde gerçekleştirileceği ve 2019 içerisinde proje çalışmalarının bitirilmesinin hedeflendiğini öğreniyoruz.

TSK Envanterine Girmeden İhracat Başarısını Yakaladı

Meteksan Savunma MİLDAR projesi ile radar konusunda çok önemli bir alt yapı oluşturdu. Meteksan Savunma, kullanıcı makamlarının ihtiyaçları doğrultusunda yurt içindeki diğer ürünlerin çalıştığı frekans bandından farklı bir bantta çalışan radarlar (Milimetre Dalga – Ka bant) alanına yönlendirildi. Meteksan Savunma’nın bu kapsamda yürüttüğü çalışmaların sonucunda ortaya çıkan Retinar PTR’nin lansmanı 2015 yılında gerçekleştirildi. Çevre gözetleme, çevre güvenliği, kamp koruması ile sınır ve kıyı gözetleme gibi güvenlik uygulamaları için geliştirilen Retinar PTR’nin detaylı teknik özellikleri için tıklayınız. Henüz Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girmemiş olan Retinar PTR, ilk ihracat başarısını yakaladı. Yurt dışına ihraç edilen sistemin teslimatları bu sene içerisinde gerçekleştirilecek.

Meteksan Savunma İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bey, Retinar’ın geliştirilme sürecinde geçtiği testlerden bahsederken, “Ciddi testlerden geçtik, kontrollü testler yaptık, biz terörist olduk araziye çıktık, Güneydoğuya benzer araziler bulduk, oralarda vadi içinden geldik, sürünerek geldik, çömelerek geldik, taşın altına saklanıp çıktık Retinar hepsinden başarıyla geçti.”ifadelerini kullandı.

Yazının devamına ulaşmak için tıklayınız

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

3
Hisar-O Tuz Gölü’nde atışa hazırlanıyor

Hisar Hava Savunma Sistemleri Projelerinde 2018’in ilk atış testleri başlıyor.  Hisar-O Orta irtifa Hava Savunma Sisteminin test atışları 22 Ocak – 4 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Hisar-O BTF Atışı İcra Edilecek

Hisar Projeleri son hız devam ederken Türk Silahlı Kuvvetleri HİSAR-O BTF (Balistik Test Füzesi) atışı yapılması planlanan bölgeye ait koordinat bilgileri ve giriş yasağı uygulanacak tarihleri açıkladı. Testler 22 Ocak – 4 Şubat tarihlerinde Tuz Gölü bölgesinde yapılacak. TSK, bildiride belirtilen tarihlerde bölgeye girişin yasak olduğunu duyurdu. Testlerde atış yüksekliği 14.000 feet olarak belirtildi. Balistik Test Füzesi atışı ile Hisar-O füzesinin uçuşu test edilip çeşitli veriler toplanacak.

http://www.defenceturk.net/2018-hisar-o-testleri-basliyor

4
Kuruluşlarımız / Ynt: TUSAŞ-TAİ
« : 19 Ocak 2018, Cuma - 12:27 »
Endonezya ve Türkiye İHA’lar için işbirliği yapacak

The Jakarta Post’un haberine göre havacılık şirketi PT Dirgantara Indonesia (PTDI), maksimum 40,000 feet yükseklikte uçabilen, İnsansız Hava Araçları (İHA) üretmek üzere Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) şirketi ile işbirliğine gidiyor.  PTDI Genel Müdürü Elfien Goentoro, Bandung’da Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “TAI yüksek irtifa -uçabilen- İHA’lar inşa etme konusunda uzun bir deneyime sahip. Bu yüzden onlarla işbirliği yapacağız “dedi. (Halihazırda TAI tarafından üretilen ANKA’lar Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı İHA katagorisinde)

TAI, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan ve 20.000 feet (ANKA İHA maksimum 30.000 feet yükseklikte görev yapabilmektedir.) yükseklikte faaliyet gösteren İHA’lar ve dronlar geliştirdi. Bunlar ayrıca gece görüş ve silah sistemleri ile donatılabiliyorlar. Elfien, PTDI’nin halihazırda orta-yükseklikte uzun süre kalabilen İHA’lar geliştirdiğini söyledi. PTDI üretim direktörü Arie Wibowo, hükümetin hafif İHA’lar üretmede PTDI ve TAI arasındaki işbirliğini, Batı ülkelerindeki üreticilere bağımlılığı azaltmayı sağlamak için istediğini de sözlerine ekledi.
Haberin devamı için tıklayın:defenceturk.net/tai-endonezyaiha

5
Tanışma/Soru-İstek/Şikayet / Ynt: TANIŞMA
« : 03 Temmuz 2017, Pazartesi - 20:28 »
Sevgili dostum , sayın Magneto'nun bilgilendirmesi sonucu haberim olan DefenceTurk.net forumunun değerli katılımcılarına , sevgi ve selamlarımı arz ederim.

Forumun bahtı açık olsun , ülkemizi tehdit etmekte olan karşı enformason ve manipülasyon savaşında , bu forumun da selefi gibi kıymetli görevler icra etmesini , bununla birlikte Türk halkının savunma endüstrisi ve milli güvenlik konularında farkındalığını arttıracak kaynaklardan biri olmasını diliyorum.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz. DefenceTurk.net web sayfası, forum sayfası ve sosyal medya hesaplarıyla "Ulusal Savunmanın Medyadaki Güçlü Sesi" olma sloganıyla yola çıkmış bir ekip çalışmasının ürünü olarak sizlerin de desteğiyle önemli görevler üstlenecektir.
Beğenenler: oğuz18, cengaver

6
Harp Sanayii / Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« : 22 Haziran 2017, Perşembe - 16:52 »
ASELSAN’dan Helikopter Platformları İçin Yeni Sözleşme

http://www.defenceturk.net/aselsandan-helikopter-platformlari-icin-yeni-sozlesme
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

7
Kurallar ile Duyurular / Ynt: DefenceTurk.net Savunma Platformu
« : 19 Haziran 2017, Pazartesi - 00:38 »
Samet Yurtsever isimli arkadaşın sitede niki nedir? Selçuk üni de böyle bir grup olduğunu duymuştum am etkinliği nedir bilmiyordum.

Kendisi henüz foruma kayıt olmadı.
Beğenenler: Anadolu42

8
Kurallar ile Duyurular / DefenceTurk.net Savunma Platformu
« : 18 Haziran 2017, Pazar - 19:54 »


Hakkımızda

Defence Turk, Türk savunma sanayii ürünü yerli ve milli sistemlerin tanıtımı başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu kapsamında yürütülen faaliyetler hakkında kamuoyunu bilgilendirmek, savunma ve milli güvenlik gelişmelerine hızlı ve doğru kaynaktan ulaşmak isteyenlerin ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

Tamamı gönüllülerden oluşan çok özel bir ekibin ortak çalışması olan Defence Turk;

www.defenceturk.net web sayfası,

www.forum.defenceturk.net forum sayfası ve sosyal medya hesaplarıyla aktif bir savunma platformudur.

Türk savunma sanayii firmaları ve ürünlerinin tanıtımının gerçekleştirilmesi, TSK ve kolluk kuvvetlerinin modernizasyon faaliyetleri ve milli güvenliğimizi ilgilendiren tüm gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılmasının yanında sadece Defence Turk’ten ulaşabileceğiniz özel içeriklerle özgün bir savunma platformu olmayı hedeflemektedir.

Ekibimiz İle Tanışın

Sen de Defence Turk ailesine katılıp projemizin bir parçası olmak istiyorsan buraya tıkla!

Teknik altyapımızı kuran ve desteklerini esirgemeyen INK Design ekibine teşekkür ederiz.

Sayfa: [1]