28 Ocak 2020, Salı - 02:58

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - LostWarrior

Sayfa: [1]
1
Tārih / Ynt: Kore Savaşı [Foruma Özel]
« : 16 Mart 2019, Cumartesi - 18:47 »
Umarım paylaşırsınız. Şimdiden teşekkürler.

Sağollun Hocam, en geç iki ay içinde düzenleyip tekrar paylaşacağım...

2
Söyleşme / Ynt: Söyleşme
« : 17 Eylül 2018, Pazartesi - 17:24 »

3
Dünya / Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« : 17 Eylül 2018, Pazartesi - 17:15 »Beğenenler: Caner Çetin

4
Dünya / Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« : 17 Eylül 2018, Pazartesi - 17:10 »
Vostok-2018'de Rus hava savunma sistemleri, görünmezlik özelliğine sahip füzeleri imha etti

Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre Vostok-2018 tatbikatı sırasında radar istasyonlarındaki sistemler, farklı irtifaya ve hıza sahip 30'dan fazla görünmezlik özellikli hava hedefinin uçuş gerçekleştirdiğini tespit etti.

Bu bilginin S-400, S-300, Buk, Tor ve Pantsir-S hava ve füze savunma sistemlerine geçilmesinin ardından hava hedefleri kısa süre içinde tespit edilerek imha edildi.Beğenenler: Caner Çetin

5
Tārih / Ynt: Kore Savaşı Öncesi Durum Ve Savaşın Sebepleri
« : 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 11:53 »
LostWarrior hocam cevabınız için teşekkür ederim. Çoğu kişi Sovyetler Birliği ile Çin'i birlerine çok yakın iki müttefik olarak bilir ama çoğu zaman ayrı düşmüşlerdir dediğiniz gibi. Stalin zamanında iki ülkenin ilişkileri oldukça iyi seviyedeydi. Kruşçev'in, Stalin'in ölümü ardından uygulamaya koyduğu Destalinizasyon politikası ve yine Kruşçev'in ''Barış içinde bir arada yaşama'' söyleminin de Çin-Sovyet ayrılığına oldukça büyük katkıları olmuştur.

Vietnam - Kamboçya Savaşı, Çin - Vietnam Savaşı, Sırasında Sovyetlerin Vietnamı desteklemesi İki tarafı savaşın eşiğine getirmiş, hatta bunlardan önce Sovyet - Çin sınırında Çinliler ufak bir taaruz girişiminde bulunmuş 800 ila 1000 Çinli askerde Sovyet Askerleri tarafından öldürülmüştür, buna karşılık bazı kaynaklar 60, bazıları 70 Sovyet Askerinin öldüğü belirtilir.. Çin ile Sovyetler Birliği arasındaki dediğiniz gibi Stalin den sonra hep dalgalı olmuştur.. Kimi zaman Sınır çatışmaları yaşanmış, kimi zamanda birbirlerinin rakibini desteklemişlerdir..Nihayetinde, kaynaklarında belirttiği gibi Sovyetler dağılana kadar Asya bölgesinde her zaman nüfuzu korumuş..Bu bağlamda Sovyetler için Kore Yarımadası Doğu Asya'nın anahtarıdır..
Beğenenler: Bismarck

6
Tārih / Ynt: Kore Savaşı Öncesi Durum Ve Savaşın Sebepleri
« : 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 10:53 »
Sayın LostWarrior öncelikle bu paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim ama kafama takılan bir nokta var. İlk mesajınızda Sovyetlerin, Kuzey Kore'yi Çin ve Japonya'ya karşı  ileri bir karakol olarak olarak kullanmak istediğini belirtmişsiniz. Burada bahsettiğiniz Çin, Kuomintang olarak bilinen Milliyetçi Çin mi yoksa Mao liderliğinde ki Komünist Çin mi?

O bilgiyi eklemeyi unutmuşum, zaten gece konuyu hazırlarken uykuluydum.. Sovyetler; 1 Mayıs 1950 Çin İç Savaşı sonuçlanana kadar Milliyetçi Çin'e karşı, Belli dönemlerde gerektiğinde Komünist Çin'e Karşı kullanmak ve Baskı altına almak için, Kore'yi kendine bağlı bir ülke haline getirmeye çalışıyor. Nitekim Sovyetler Dağılana kadar Kuzey Kore hep gayri resmi olarak Ruslara bağlı kalmıştır.. Komünist Çine Karşı, Soğuk Savaş döneminde Kore coğrafyasından ve Moğolistan coğrafyasında tabiri caizse "Aba altından sopa" göstermiştir. Hatta Bazende Sovyetler bu işin dozunu arttırarak Sovyet-Çin Sınırına 1 Milyona yakın Kızıl Ordu Birliklerini yığmıştır.. Bazende Sovyetler ile Çin arasında sınır çatışmaları meydana gelmiştir. Nihayetinde istediğini yaptırmıştır Sovyetler. Bu konuda dağılma dönemine kadar bu politikayı başarılı olarak yürütmüştür.
Beğenenler: Bismarck

7
Tārih / Ynt: Kore Savaşı Öncesi Durum Ve Savaşın Sebepleri
« : 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 03:15 »
Kore Savaşı Öncesi Askeri Durum

Beğenenler: Bismarck

8
Tārih / Kore Savaşı Öncesi Durum Ve Savaşın Sebepleri
« : 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 03:12 »
Kore Savaşı Öncesi Durum Ve Savaşın Sebepleri


Beğenenler: Bismarck

9
Tārih / Kore'nin Coğrafi Yapısı
« : 10 Ağustos 2018, Cuma - 14:36 »
Kore'nin Coğrafi Yapısı

Beğenenler: Admin, Shoryuken.M, Bismarck

10
Tārih / Kore Savaşı [Foruma Özel]
« : 09 Ağustos 2018, Perşembe - 21:25 »
Forum için hazırlamış olduğum bu konuda genel olarak Kore Savaşının başından sonuna kadar tüm safhalarını birer gün ara ile bir konu olarak paylaşacağım.Genel itibari ile Kore Savaşını bazı aşamalara ayırarak paylaşacağım;

1-) Kore'nin Coğrafi Yapısı
http://forum.defenceturk.net/index.php?topic=484.0

2-) Kore Savaşı Öncesi Durum Ve Savaşın Sebepleri
http://forum.defenceturk.net/index.php?topic=486.0

3-) Türk Tugayının Kuruluşu ve Kore'ye İntikali
4-) Türk Tugayının Kore'ye Ulaşması
5-) Türk Tugayının Kore Katıldığı Muharebeler
6-) Uluslararası Basında Türk Tugayı
7-) Türk Basınında Kore Savaşı


Genel olarak bu yedi başlık altında Kore Savaşını anlatmaya çalışacağım.Duruma göre başlık sayısı artabilir veya azalabilir. İki hafta gibi bir sürede bitirmek isterim daha da uzun sürebilir. Saygılarımla.

11
Söyleşme / Ynt: Söyleşme
« : 28 Temmuz 2018, Cumartesi - 14:12 »
Yakın zamanda o zaman tek tek Generaller hakkında kısa biyografi hazırlayıp paylaşırım..İnşallah Forum Eski popülerliğine kavuşur Tekrardan Saygılarımla...
Beğenenler: Caner Çetin

12
Söyleşme / Ynt: Söyleşme
« : 26 Eylül 2017, Salı - 20:31 »
Koskoca foruma ne oldu ya  ??? Savunmatürk forumu aktif olduğu zamanda, ülkemizde alanının en iyi forumlardan biriydi. Diğer forumdan arkadaşlar büyük çoğunlukla bu forum kayıt oldu. Artık elimizi taşın altına sokmalıyız bence. Forumu tekrar eski konumuna çekecek şeyler yapmaya başlamalıyız.Yönetici arkadaşlar bence biraz daha aktif olup forumdaki konu başlıklarını güncellemeliler, diğer forumun linkinide buraya yönlendirmeliler...
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

13
Dünya / Ynt: Suriye İç Savaşı
« : 26 Eylül 2017, Salı - 20:21 »

Son zamanlarda Tv ekranlarında yapılan en iyi strateji değerlendirmesi. Konu için faydalı bir kaynak olması için paylaştım.
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

14
Dünya / Ynt: Suriye İç Savaşı
« : 19 Haziran 2017, Pazartesi - 19:50 »
Amerika'nın, Suriye'ye ait uçağı düşürmesinin ardından ABD ile Rusya arasındaki ilişkiler bir anda gerildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Amerika ile Suriye hava sahasında kurulan iletişimin askıya alındığını duyurdu.

http://www.posta.com.tr/rusya-suriye-de-amerika-ile-isbirligini-askiya-aldi-haberi-1307579

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, Suriye'de Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin operasyon sahasına giren hava araçlarının 'otomatikman' imha edilmeyeceğini belirtti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201706191028955261-klintsevic-suriye-rusya-hava-araci-otomatikman-vurulmayacak/

Suriye Coğrafyasında yeni bir sürece girilmeye başlamıştır. Ki bu girilecek süreç Türkiye açısından önemli fırsatlar getirecektir diye düşünüyorum.Eğer bu süreç iyi idare edilebilirse Suriye Coğrafyasında oluşan terör bölgesi tamamen yok edilebilir veya iyice törpilenebilir. Bu açıdan önümüzde dönem çok önemli gibi.
Beğenenler: TRD, oğuz18

Sayfa: [1]