18 Ocak 2020, Cumartesi - 23:09

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Caner Çetin

Sayfa: [1] 2 3 ... 27
1
Türkiye'den değil, Moğolistan'dan yazıyor usta ve oradan daha çok yazacak. Netekim araştırma yolculuğuna uzun bir süre orada devam edecek. Başlık aldayıcı olmakla Moğol'a varışının ardından ilk izlenimlerini anlatıyor. Can alıcı, derken neyi kast ettiğimizi biliyorsunuz, yazılar ise yakında inşallah. İzde kalın, okuyun ve de okutun. Nice okunursa o denli hepimiz adına iyi. Yurdumuzun Eski Türkçe, Türk lehçeleri iyi bilen bir dil bilgini olarak bunun üstüne Altay'ın diğer iki kolu Moğolca ile Mançuca'yı bilen, Japonca Korece dil bilgisi olan bir öğretici ve yeri geldi mi -bizim- kitaplarda bulunmayan bilgileri belletmiş ve belleten bir büyüğümüz daha bilinmeyi çoktan hak ediyor.

Aşağıdakı yorum yerinde yorum girmeği unutmayın. Nice yorum, onca doruk.

http://www.samsunsonhaber.com/yazarlar/1152/80ler-alman-popu-ve-kolonya
Beğenenler: vural

2
Söyleşme / Ynt: Söyleşme
« : 06 Eylül 2019, Cuma - 20:27 »
Aşağıda bir yarışmaya katılışımızı görmektesiniz. Üye olup fikre destek vermeniz istirhamımızdır.

https://www.fikirleryarisiyor.com/fikir/Rasim-Anil-Kunt/4058
Beğenenler: vural

3
Kara Güçleri / Ynt: Türk Kara Koşunları - Danışık
« : 28 Ağustos 2019, Çarşamba - 20:01 »
Kapsamlı bir çalışma oldu. İyi seyirler.

Beğenenler: vural

5
Donanma / Ynt: TCG Denizaltılar
« : 07 Ağustos 2019, Çarşamba - 01:08 »
Preveze sınıfı denizaltılara yarı-ömür modernizasyonu: SERO 400 Periskop

Türkiye’nin savunma teknolojileri alanında faaliyet yürüten önemli bir kurum olan STM, Alman Hensoldt ile Türk Donanması’nda hizmet veren dört adet Preveze sınıfı denizaltı için SERO 400 periskopları teslim almak üzere anlaşma yaptı. Türk Donanması’nda hizmet vermekte olan Type209 1400 denizaltılar; STM, Havelsan, Aselsan ve Asfat’ın yükleniciliğinde yarı-ömür revizyonundan geçiyor.

Hensoldt ile STM arasında imzalanan sözleşmenin 40 milyon avro değerinde olduğu belirtildi ve bu kapsamda iki SERO 400 sistemi ilk defa birleştirilecek. Sözleşme kapsamında termal görüntüleme cihazı bulunan toplam sekiz adet SERO 400 periskop teslim edilecek.

Alman şirketi Hensoldt’un Deniz Sistemleri Başkanı Klaus Rettenmaier tarafından yapılan açıklamada:

“Bu zaten STM ile üçüncü projemiz. Türk ortağımızla işbirliğimiz sadece Türk Donanması için SERO 250’mizi içeren AY modernizasyon programı için değil, aynı zamanda Agosta yükseltme konusunda da başarılı oldu,” ifadelerine yer verildi. “İki SERO 400’ü birleştirme kararı, Türkiye’nin Yeni Tip Denizaltı Programı (NTSP) ile ortaklıklar göz önüne alınarak alındı.”

Burada Hensoldt, OMS 100 optronics mast sistemi ile REIS sınıfı denizaltılar için SERO 400 periskopun bir kombinasyonunu sağlıyor. Ayrıca, şirket özel aletler de dahil olmak üzere Türkiye’deki periskop atölyesi için ekipman sağlıyor.

SERO 400 ve OMS 110 Periskop ve Optronik Mast Çözümü
2004’ten beri 45 üzeri denizaltı bu periskop ve optronik mast kombinasyonu ile teçhiz edildi. Bahse konu kombinasyonların bileşenleri, SERO 400 ve OMS 110, yetersiz ışık ve muhalif hava şartları altında keşif ve gözlem faaliyetlerinin icrasına olanak sağlıyor. Ortaya koyulan bu çözüm düşük görünürlüğü ve bilgi toplama kabiliyetini bir araya getiriyor. Böylece kullanıcının tehditleri tespit etmesine, izlemesine, teşhis etmesine ve gerektiğinde angaje olmasına yardımcı oluyor. Sürekli geliştirilmeye tabi olan bu sistem modern denizaltılar için optronik uygulamaların en üst düzeyini temsil ediyor.

Sistem Özellikleri
• Yüksek Performanslı Optik
• HD TV Kamerası
• HD MWIR
• LLL TV
• İsteğe bağlı SWIR
• Lazer Menzil Ölçüm
• Doğrudan Görüş
• Fiber optik kablo üzerinden CMS’ye Raw Video
• Modüler tasarım
• Tam Savaş Sistem Entegrasyonu
• Anten Arabirimi Elektronik Harp Uyarı ve Yönü Bulma, GPS ve V / UHF

• Çift eksenli, üçüncü eksen görüntü hattı düzeltme ve dengeleme

https://www.defenceturk.net/preveze-sinifi-denizaltilara-yari-omur-modernizasyonu-sero-400-periskop

Beğenenler: vural

6
Hava Savunma / Gökdeniz YHSS
« : 06 Ağustos 2019, Salı - 00:47 »
T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen sözleşme kapsamında geliştirilen KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi’nin, deniz platformlarına uyarlanması sonucu milli olarak geliştirilen GÖKDENİZ Deniz Platformları için Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS) ASELSAN tarafından IDEF 2019’da tanıtıldı. ASELSAN standından gerçekleştirilen tanıtıma Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN yetkilileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Gemi platformlarının başta güdümlü mermiler (G/M) olmak üzere Havadan Karaya Füzeler, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları, Uçaklar ve Helikopterlere karşı hava savunmasının en etkili şekilde karşılanmasını sağlayacak olan GÖKDENİZ, 35 mm Parçacıklı Mühimmat ile birlikte güncel hava tehditlerine karşı gemi öz savunması için etkili bir çözüm sağlıyor.

GÖKDENİZ; üzerinde bulunan 3 boyutlu arama radarı, atış kontrol radarı ve E/O algılayıcılar ile gece ve kötü hava koşullarında da hedef tespit, teşhis, takip ve imhasını tam otonom olarak gerçekleştirebilecek. Sistem; operatör kontrolünde işletilebildiği gibi, gereken durumlarda görevini operatör müdahalesine ihtiyaç duymadan tam otomatik olarak da yerine getirebiliyor.

GÖKDENİZ Genel Özellikleri

Stabilize silah kulesi ile deniz durumu 0 – 5 aralığında işletim
Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre Takip Platformu ile hassas hedef takibi
3-B Arama Radarı (Opsiyonel)
Otonom veya Savaş Yönetim Sistemi’ne entegre operasyon
35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile yüksek ateş gücü (1100 atım / dakika)

Parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve tercih edilen mühimmatın istenen anda seçilerek atılmasına olanak tanıyan Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması (OŞMBM)
MİLGEM projesi kapsamında inşa faaliyeti devam etmekte olan TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi planlanan GÖKDENİZ yakın hava savunma sistemi, ABD’li General Dynamics firmasının üretimi PHALANX sistemlerinin yerini alacak.

https://www.defenceturk.net/gokdeniz-yakin-hava-savunma-sistemi

Beğenenler: vural

7
Şirketlerimiz / Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« : 03 Ağustos 2019, Cumartesi - 00:44 »
Pakistan MİLGEM Projesi Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi İmzalandı

Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) ve Meteksan Savunma arasında, Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi 31 Temmuz’da imzalandı.

Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında; Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız tarafından tasarımı gerçekleştirilen ve Türk mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk Bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti’nin, Pakistan ve Türkiye arasında 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile Pakistan Deniz Kuvvetlerinin envanterine girmesi kararlaştırılmıştı.

MİLGEM projesi kapsamında milli olarak geliştirilen ve inşa edilen ADA sınıfı korvetlerimizin sonarı olarak dünya denizlerinde başarıyla görev yapan YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilecek 4 adet korvetin de sonar sistemi olarak seçildi.

Türkiye, DSH sonarı ihraç edebilen sayılı ülkeler arasında

YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, özellikle korvet ve fırkateyn gibi su üstü gemi platformlarının denizaltı, torpido ve diğer su altı hedef/tehditlerini tespit ve takip etmesi için kullanılmakta; Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Korveti olan MİLGEM gemisinin de en önemli sensörlerinden biri olarak yer almaktadır. Bu sözleşme ile Türkiye, DSH sonarı ihraç edebilen sayılı ülkeler arasında yerini almıştır.

ASFAT ile Meteksan Savunma arasında imzalanan Pakistan MİLGEM Projesi Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi ile tedarik edilecek YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi’nin, içerisindeki en alt seviyedeki seramik malzemelere kadar tüm kritik teknoloji içeren parçaları milli olarak tasarlanmış ve yerli olarak üretilmektedir. YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, böylece Deniz Kuvvetleri envanteri dışında ilk kez dost ülke Pakistan Bahriyesi’nin de envanterinde yer alacaktır.

YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, deniz ortamında karşılaşılabilecek; denizaltı, torpido ve su üstü gemisi gibi hedefleri tespit ve takip etmek üzere tasarlanmıştır. Pasif modda hedeflerin yaydığı gürültüleri dinlerken, aktif modda hedeflerden yansıyan ekoları kullanarak, hedeflerin otomatik olarak yönünü ve mesafesini hesaplayabilmekte, saha geçişleri sırasında ise mayın ve mayın benzeri cisim tespiti için de kullanılmaktadır.

https://www.defenceturk.net/pakistan-milgem-projesi-karinaya-monteli-sonar-sistemi-sozlesmesi-imzalandi
Beğenenler: vural

8
Dünya / Ynt: Suriye İç Savaşı
« : 03 Ağustos 2019, Cumartesi - 00:15 »
Suriye'de çözüm için başlatılan Astana sürecinin garantör ülkeleri Rusya, Türkiye ve İran, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt bölgelerinde özerk yönetim kurulmasına yönelik inisiyatiflere karşı olduklarını açıkladı.

https://www.instagram.com/p/B0qqFiLAfrV/
Beğenenler: vural

9
Sü, Çerilik ve Yordam / Ynt: Terörle Mücadele Harekâtı
« : 23 Temmuz 2019, Salı - 01:14 »
YURTİÇİ TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

21 Temmuz 2019 tarihinde meydana gelen olaylar;


1. Şırnak/İdil kırsalında icra edilen operasyonda tespit edilen bir adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

2. Hakkâri/Merkez kırsalında icra edilen operasyonda tespit edilen bir mağarada 15 adet Kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere bir adet fünye, bir poşet gübre, bir adet pil bloku ve beş adet tüp ele geçirilmiştir.

3. Hakkari/Merkez kırsalında icra edilen operasyonda çıkan çatışmada bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir terörist etkisiz hale getirilmiş; bir adet Kalaşnikof piyade tüfeği ele geçirilmiştir. 

4. Mardin/Kızıltepe’de, Suriye’de bulunan barınma alanlarından kaçan  bölücü terör örgütü mensubu bir terörist teslim olmuştur.

5. Şırnak/Silopi’de, Irak kuzeyi barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu dört terörist teslim olmuştur.

6. Ağrı/Doğubayazıt kırsalında düzenlenen hava harekâtı ile karakol ve üs bölgelerine silahlı saldırı için hareket halinde oldukları keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu silahlı iki terörist etkisiz hale getirilmiştir.

https://www.tsk.tr/Home/YurticiOlaylar
Beğenenler: vural

11
Sü, Çerilik ve Yordam / Ynt: Terörle Mücadele Harekâtı
« : 21 Temmuz 2019, Pazar - 23:34 »
Pençe Harekâtı’nda Ele Geçirilen Silah, Mühimmat ve Malzemeler

Başarıyla devam eden Pençe Harekatı’nda tespit edilen 8 adet sığınak ve gömme depo içerisinde; 1 adet RPG 11 Roketatar, 1 adet BKC makineli tüfek, 4 adet M-16 A4 Piyade Tüfeği, 3 adet AK-47 Piyade Tüfeği, 1 adet Uzi Makineli Tabanca, 1 adet Starling marka yarı otomatik tüfek, 19 adet RPG-7 Antitank roket mühimmatı, 2 adet Anti Personel roket mühimmatı, 400 adet BKC mühimmatı, 5 adet RPG mühimmatı, 7 adet el bombası, 40 adet AK-47 mühimmatı, 15 kg amonyum nitrat, 90 adet el bombası fünyesi, 1 adet Pulsar marka termal dürbün, 12 adet Keskin Nişancı Silahı (KNS) dürbünü, 3 adet Zagros Keskin Nişancı dürbünü, 1 adet 8x30 büyütme el dürbünü, 5 adet Lazer Mesafe Ölçme Cihazı, 2 adet rüzgâr ölme cihazı, 1 adet nem ölçme cihazı, 3 adet kalibrasyon cihazı, 44 adet AK-47 piyade silahı şarjörü, 6 adet M16 şarjörü, 24 adet KNS şarjörü, 4 adet gaz maskesi ve filtresi, 51 fıçı mazot ve benzin, 6 adet büyük tüp, 12 adet silah bakım spreyi, çeşitli hafıza kartları ve elektronik cihaz ile patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirilerek yerinde imha edildi.

https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/1972019-10106

Beğenenler: vural

12
Söyleşme / Ynt: Söyleşme
« : 19 Temmuz 2019, Cuma - 00:36 »
https://www.haberturk.com/son-dakika-s-400-lerin-ilk-bolumu-ankara-da-2503764
Bu olay bir milattır. Tıpkı Kıbrıs harekatı tıpkı kardak krizi gibi o zaman önemini anlamadık aman bu sefer sahip olmak lazım.

Evet, çok önemlidir. Amerikan yedimine açıkça meydan okumaktır.

Geldim artık buradayım :)

Hoş geldin TURANCI. İyi bir birliktelik olsun.
Beğenenler: TURANCI

13
Tüfekler / KMG556 Makineli Tüfek
« : 13 Haziran 2019, Perşembe - 01:54 »
Kale'nin yaptığı makineli tüfektir.

15-20 bin atım isabet garantili namlu ömrü sunmaktadır.

Kalibre: 5.56mm x 45 NATO.
Ağırlık (Şarjör olmadan) 8 kg.
Namlu Uzunluğu: 406 mm.
Dakikada Atış Hızı: 800-900 RPM.
Merminin Namludan Çıkış Hızı: 900 m/s.
Etkili Alım: 600 m nokta, 800 m alan hedefi.

Beğenenler: vural

14
Savaş Sanayi / Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« : 08 Haziran 2019, Cumartesi - 23:57 »
2018 yılında zırhlı araç ihraç edilen 11 ülke. Türkiye 2018'de zırhlı araç ihracatının tamamını Asya ve Afrika karasına gerçekleştirdi.Beğenenler: vural

15
Sü, Çerilik ve Yordam / Ynt: Terörle Mücadele Harekâtı
« : 28 Mayıs 2019, Salı - 22:50 »
YURTİÇİ TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

27 Mayıs 2019 tarihinde meydana gelen olaylar;

1. Hakkari/Çukurca kırsalında icra edilen operasyonda tespit edilen sekiz adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

2. Irak kuzeyine düzenlenen hava harekâtları ile teröristlere ait silah mevzi, mağara, barınak/sığınak ve mühimmat depoları tahrip edilmiş; bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist etkisiz hale getirilmiştir.
Beğenenler: vural

16
Sü, Çerilik ve Yordam / Ynt: Terörle Mücadele Harekâtı
« : 28 Mayıs 2019, Salı - 22:48 »
Pençe Operasyonu’nda Şu Ana Kadar 9 Pkk’lı Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 27 Mayıs 2019 tarihinde başlatılan Pençe harekatının yeni safhası planlandığı şekilde başarı ile devam etmektedir.

Gece icra edilen hava hücum harekâtı ile bölgeye indirilen komando birliklerimiz, zor hava ve arazi şartlarına rağmen bölgede arama ve tarama faaliyetlerini başarı ile sürdürmektedir.

Daha önce BTÖ tarafından yerleştirilmiş mayın ve EYP’ler etkisiz hale getirilmekte, tespit edilen sığınak ve barınaklar imha edilmektedir.

Şu ana kadar 9 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Hakurk bölgesinde icra edilen bu harekatla koordineli olarak uzun menzilli ateş destek vasıtaları ile Kandil ve Asos bölgelerinde daha önce tespit edilmiş olan BTÖ’ye ait barınak ve sığınaklar imha edilmiştir.

Harekat planlandığı şekilde devam etmektedir.
Beğenenler: vural

18
Fişekler / Ynt: Piyade Mühimmatları
« : 02 Mayıs 2019, Perşembe - 14:13 »
Alanında uz kişimiz Can YAZICI'nın IDEF19da MKEK yetkilisi ile yeni fişekler üzerine kıldığı kısa söyleşme.

Beğenenler: vural

20
İnsansız Güçler / Vurucu Mikro Güder SALGUR
« : 29 Nisan 2019, Pazartesi - 22:20 »
[VMG] SALGUR

• 6 güder ile birke (birlikte) uçuş.
• Öz uçuş.
• Ortam dinleme.
• İzleme ve saldırma.
• Kablosuz dolum.
• 2 km.'den telemetri ve görüntü aktarması.
• 25 dk. uçuş yetmeliği.

Ada gelince:

Bir Oğuz boyunun adı. Günümüzde daha çok Salur diye bilinir. Doğu Türk Eli'nde geri bıraktığımız, sonraları göçlerle Çin içlerine geçen küçük bir boydaş topluluğumuz/bölüğümüz de var. Salırlar. Kendilerine öyle derler. Salır ya da Salur ya da öz biçimiyle Salgur. Aradakı g sonraları düşmüştür. Kaşkarlı Mahmud divânında kendilerini anar.

Günümüz bizim yurtda da kimi yerlerimizin adında bu (boyun) ad(ı) vardır.

Divân-u Lugati't Türk'teki kayıt(lar):

https://twitter.com/asiselektronik/status/1122559880747978752

Beğenenler: vural

Sayfa: [1] 2 3 ... 27