26 Ocak 2020, Pazar - 04:42

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Bismarck

Sayfa: [1] 2 3 ... 8
1
Dünya / Ynt: Suriye İç Savaşı
« : 13 Ocak 2019, Pazar - 11:38 »
İdlib'in neredeyse tamamının HTŞ tarafından ele geçirilmesinden sonra Astana anlaşmasının artık bozulduğu söyleyebilir miyiz?

Sonuçta İdlib'de artan HTŞ tehdidi hem Rusya hem de Türkiye için büyük sorun. İdlib'de ki gözlem noktalarımızın bulunduğu bölgelerde artık HTŞ kontrollünde. Yani askerlerimizin geri çekilmesi durumunda mecburen HTŞ'nin kontrol ettiği bölgelerde geçmesi gerekiyor. HTŞ'nin Zeytin Dalı Harekatı bölgesine de saldırdığını ortaya koyduğumuz zaman, İdlib'de ki Türk askerininde tehlike altında olduğunu söyleyebiliriz.

Ben şahsen İdlib sınırında TSK tarafından yapılan eğitim faaliyetlerinin, komando ve zırhlı araç sevkiyatlarının, bu bölgedeki askerlerimizi güvenli bir şekilde idlib'den çıkartmak için yapıldığını düşünüyorum. Şuan da böyle bir şey pek konuşulmasa da o bölgedeki askerlerimiz artık HTŞ'nin bir çeşit kuşatması altında olduğunu söyleyebiliriz. Umarım daha kötü bir olay ile karşı karşıya kalmadan bu işi hemen çözeriz.
Beğenenler: Caner Çetin

2
Kara Güçleri / Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« : 02 Ocak 2019, Çarşamba - 10:30 »
Yerli motor, 2,5 yıla üretilir bu konuda bir sorun yok ama Altay tankı ne zaman üretilecek asıl sorun burada. BMC'nin Karasu'da fabrika açma işi büyük bir ihtimalle yalan oldu ve şimdi de 1. Ana Bakım Fabrikasının, BMC'ye özelleştirilmesi planlanıyor. Otokar'ın hali hazırda bu tankı üretebilecek tesisleri var iken neden bu ihale daha fabrika bile açamayan BMC'ye gitti orası da ayrı bir konu zaten. Aslında neden gittiği belli de şimdi bunu burada uzun uzun yazmaya gerek yok.
Beğenenler: kurt, Caner Çetin

3
Dünya / Ynt: Dünya Seyri
« : 03 Kasım 2018, Cumartesi - 11:01 »
Böyle bir savaştan Venezuela'nın zaferle ayrılması zor olur. Ekonomik olarak dibe vurmuş durumdalar ve şu günlerde bile halkın en basit ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyorlar. Brezilya gibi Güney Amerika'nın önemli bir gücüne karşı çokta fazla şansları olduğunu düşünmüyorum.
Beğenenler: Caner Çetin

4
Eş Eller / Ynt: Japon Öz Savunma Kuvvetleri
« : 03 Kasım 2018, Cumartesi - 10:49 »
Japonya, F-2 savaş uçağının yerine alacak uçağı yerel imkânlarla üretecek. Tokyo şimdiden yeni jet tedarik etmek için Lockheed Martin, Boeing ve BAE Systems’den gelen önerileri reddetti.

Kaynak: C4 Defence. 2018.10.07.

Japonya için güzel haber. Hatta bu konuda geç bile kaldılar bence. X-2 Projesine kaldıkları yerden devam ederler umarım.
Beğenenler: Caner Çetin

5
Dünya / Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« : 01 Kasım 2018, Perşembe - 12:55 »
Rusya'nın Amiral Kuznetsov gibi gemilerin tamir ve bakımında sadece yüzer havuzlara bağlı kalıyor olması Ruslar için üzücü bir durum olsa gerek. Sovyetler Birliği zamanında Ukrayna bu konuda ciddi bir öneme sahipti çünkü uçak gemisi inşa edebilecek kapasiteye sahip tersanelerin hepsi Ukrayna'da bulunuyordu. Sovyetler Birliği dağılınca da bu önemli tersanelerin hepsi Ukrayna sınırları içerisinde kaldı. Baltık taraflarında bu işi yapabilecek tersaneleri var diye biliyorum ama Murmansk'da bulunan ve daha motorları bile takılmamış(en son geminin kazanlarını sökmüşlerdi) bir gemiyi, Saint Petersburg taraflarına getirmek imkansız gibi bir şey.
Beğenenler: Caner Çetin

6
Siyaset, Strateji ve Savunma / Ynt: Kıbrıs ve Doğu Akdeniz
« : 21 Ekim 2018, Pazar - 12:04 »
Greece ‘Ready’ to Extend Sovereignty to 12 Miles in the Ionian Sea

Yunanistan karasularının 6 milden 12 mile çıkarılacağını açıkladı. Bizim de bu durumda hiç vakit kaybetmeden kendi Münhasır ekonomik bölgemizi ilan etmemiz lazım.
Beğenenler: Caner Çetin

7
Türk Elleri / Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
« : 20 Ekim 2018, Cumartesi - 11:14 »

8
Sanayi ile Alt Yapı / Ynt: Enerji ve Maden
« : 11 Ekim 2018, Perşembe - 11:35 »
İtalya ve Japonya'da enerji konusunda dışa bağımlı ülkeler. Her iki ülkede petrol, doğal gaz ve kömür gibi kaynaklara sahip değil. Japonya çözümü nükleer güç santralleri kurmakta buldu ve 2011 yılına kadar elektrik ihtiyacının %30'unu buradan karşılıyordu. Fukuşima kazasından sonra Japonya ne kadar Termik Santrallere ağırlık vermiş olsa Nükleer enerjiden de vazgeçmiş değil, Şuan da Japonya'da çalışır durumda 42 tane Nükleer Reaktör var ama bunların sadece 9 tanesi ile elektrik üretiliyor. Diğer reaktörlerde, gerekli güvenlik testleri tamamlandıktan sonra elektrik üretmeye başlayacak.

İtalya'da ise durum biraz daha kötü. 1986'ya kadar ülkede çalışır durumda 4 adet nükleer güç santralli vardı. 1986'da ki Çernobil kazasından sonra gidilen referandumda halk, nükleer santrallerin kapatılmasından yana oy kullandı ve ülkede ki nükleer santrallerin hepsi kapatıldı, buna yapımı devam eden ve bitmesine kısa bir süre kalmış 2018 MW'lik güce sahip olması planlanan nükleer santralde dahildi. Şimdi ise İtalya, Rusya'dan ithal ettiği Doğal gaz ve Libya, Cezayir gibi ülkeden ithal ettiği petrol ile elektrik üretiyor. Fransa'dan da ayrıca elektrik ithal ediyorlar diye biliyorum.

Yani bir ülkenin ekonomik olarak tamamen bağımsız olması için önce enerji konusunda dışa bağımlı olmaması lazım. Rüzgar ve güneş enerji sistemleri konusunda ülkemizde olan gelişmeler güzel ama 80 milyonluk ülkenin elektrik ihtiyacını sadece rüzgar ve güneşten gelen elektrik ile karşılamak imkansız.
Beğenenler: Caner Çetin

9
Sanayi ile Alt Yapı / Ynt: Enerji ve Maden
« : 10 Ekim 2018, Çarşamba - 15:29 »
Ülke olarak yanlış bir enerji politikası uyguladığımızı düşünüyorum. Dış ticaret açığı vermemizin en büyük nedenlerinden biri enerjide dışa bağımlı olmamız. Ülkemizde bilinen bir Doğalgaz rezervi olmamasına rağmen elektrik ihtiyacımızın %30'unu Doğalgaz Santrallerinden karşılıyoruz. Yani Rusya'dan ithal ettiğimiz Doğalgaz ile elektrik üretiyoruz. Ülkemizde ciddi miktarda Taş Kömürü ve Linyit rezervleri olmasına rağmen İthal Kömür ile elektrik üreten Termik Santraller yapıyoruz. Mesela Zonguldak Eren Termik Santrali, 2790 MW'lik güce sahip ama İthal Kömür ile elektrik üretiyor.

Enerjide dışa bağımlılığı en az seviyeye indirmek adına Taş Kömürü ve Linyit ile çalışabilecek Termik Santrallerin sayısını arttırmamız lazım. Ülke olarak artık kendi Termik Santrallerimizi tasarlayıp, inşaat edebilecek seviyede olduğumuzu düşünüyorum.
Beğenenler: Caner Çetin

10
Dünya / Ynt: Suriye İç Savaşı
« : 10 Ekim 2018, Çarşamba - 11:07 »
Rusya'nın, Suriye'ye teslim ettiği S-300 sistemleri. Suriye Ordusu içerisinde bu sistemleri kullanacak personel olmadığı için S-300'leri bir süre boyunca Rus askerleri kullanmaya devam edecek.

Beğenenler: Caner Çetin

11
Dünya / Ynt: Suriye İç Savaşı
« : 24 Eylül 2018, Pazartesi - 15:39 »
Rus Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada Suriye Ordusuna 2 adet S-300 sistemi vereceğini duyurmuş.
https://www.trtworld.com/middle-east/russia-to-send-modern-s-300-missile-defence-systems-to-syria-20423
Beğenenler: Caner Çetin

12
Savaş Uçağı pazarı büyük bir pazar bu pazarı da ABD, Rusya ve Fransa gibi ülkelerin domine etmesine izin vermemek lazım. Çeşitliliğin artması, rekabetin de artması anlamına geliyor ve rekabet sonucunda da daha iyi ürünler ortaya çıkabilir. İngilizler en son Harrier Jump Jet ile önemli başarı yakalamıştı sonra ise Avrupa ile ortak uçak üretme yoluna gittiler. Kanadalılar 1950'lerin sonunda CF-105 isminde zamanın oldukça ilerisinde bir savaş uçağı üretmişti ama sonra proje rafa kaldırıldı. Şuan da Kanada'da savaş uçağı üretebilecek bir şirket yok ve kafalarını da çok taşa vurdular sırf bu yüzden. İngilizlerin bu hatadan dönmesi güzel olmuş, darısı Japonların başına artık...
Beğenenler: Caner Çetin

13
Dünya / Ynt: Suriye İç Savaşı
« : 21 Eylül 2018, Cuma - 14:10 »
Rusların misilleme hakkını kullanmasını heyecanla bekliyorum:)
Ben askeri sistemleri tam tanımıyorum anlatılan seneryo dogrumudur? savunma sistemi dost düşman ayrımı yapamıyor mu? Böyle Bir oyunla Rus uçağını düşürttulerse çok zekice.

S-200'de IFF yani Dost-Düşman Tanımlama Sistemi yok.
Beğenenler: Caner Çetin

14
Söyleşme / Ynt: Söyleşme
« : 16 Eylül 2018, Pazar - 11:05 »
Azerbaycan'a ait MİG-29. Sağ arkada 161.Yarasa Filo'ya ait F-16D Block 50+ uçağımız da gözüküyor.


15
Tārih / Ynt: Kore Savaşı Öncesi Durum Ve Savaşın Sebepleri
« : 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 11:20 »
LostWarrior hocam cevabınız için teşekkür ederim. Çoğu kişi Sovyetler Birliği ile Çin'i birlerine çok yakın iki müttefik olarak bilir ama çoğu zaman ayrı düşmüşlerdir dediğiniz gibi. Stalin zamanında iki ülkenin ilişkileri oldukça iyi seviyedeydi. Kruşçev'in, Stalin'in ölümü ardından uygulamaya koyduğu Destalinizasyon politikası ve yine Kruşçev'in ''Barış içinde bir arada yaşama'' söyleminin de Çin-Sovyet ayrılığına oldukça büyük katkıları olmuştur.
Beğenenler: LostWarrior

16
Tārih / Ynt: Kore Savaşı Öncesi Durum Ve Savaşın Sebepleri
« : 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 10:11 »
Sayın LostWarrior öncelikle bu paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim ama kafama takılan bir nokta var. İlk mesajınızda Sovetlerin, Kuzey Kore'yi Çin ve Japonya'ya karşı  ileri bir karakol olarak olarak kullanmak istediğini belirtmişsiniz. Burada bahsettiğiniz Çin, Kuomintang olarak bilinen Milliyetçi Çin mi yoksa Mao liderliğinde ki Komünist Çin mi?
Beğenenler: LostWarrior

17
Filipinler Silahlı Kuvvetleri'de T-129 ile ilgileniyordu galiba umarım yakın zamanda buradan da bir sonuç alırız.
Beğenenler: Caner Çetin

18
Alıntı
Pakistan'a 30 adetlik T129 ATAK satış anlaşması imzalandı

Türkiye ve Pakistan arasında uzun süredir görüşmelerin yapılıdığı T129 ATAK Taarruz helikopteri satışında anlaşma imzalandı. Pakistan'a TAI toplam 30 adet T129 satacak. Bu anlaşma ile birlikte motor konusunda da ABD'ye satış için başvuru yapıldı. İzinlerin çıkmasıyla Pakistan için T129'lar TAI tesislerinde imal edilmeye başlanacak.

Toplam 1,5 milyar dolar ile Türkiye’nin en büyük savunma ihracatı olacak projede izinlerin çıkmasından 3-4 ay içinde Pakistan’a ilk helikopterin teslimatı gerçekleştirilecek. Tüm proje 2,5 yıl içinde tamamlanacak.

Bu anlaşma ile Türkiye ABD, Rusya, İtalya ve Fransa’nın ardından taarruz helikopteri ihraç edebilen beşinci ülke oldu.

TAI geçtiğimiz yıllarda helikopteri Pakistan’a götürmüş ve sıcak hava-yüksek irtifa testlerini yapmıştı. T129 ATAK bu testlerden başarıyla çıkmıştı. Helikopterle ayrıca Pakistan Başbakanı da uçmuştu.

Kaynak: http://www.kokpit.aero/tai-pakistan-30-t129
Beğenenler: Caner Çetin

19
Hava Güçleri / Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« : 11 Mayıs 2018, Cuma - 07:08 »
Alıntı
Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanan ilk uçak gökyüzü ile tanıştı. 10 Mayıs’ta Fort Worth Teksas’taki Lockheed Martin tesislerinden havalanan 18-001 kuyruk numaralı uçak, Test Pilotu Commander Wilson tarafından uçuruldu.

Uçağın test ve kabul işlemlerinden sonra 21 Haziran’da Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

F-35A üzerindeki Türk Hava Kuvvetleri forsu ise dikkat çekti. İlk uçuşta Türk F-35A’ya Lockheed Martin’e ait F-16 uçağı eşlik etti.

http://www.kokpit.aero/ilk-turk-f35a-uctu

20
Kara Güçleri / Ynt: ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi
« : 25 Nisan 2018, Çarşamba - 10:17 »
Hocam zaten ilk 15 adet Altay tankının 2020 yılında teslim edilmesi planlanıyor, en azından SSM'nin raporlarında yazan böyleydi. BMC'nin hali hazırda ne paletli araç tecrübesi var ne de bu tankları üretebilecek fabrikası var. Rheinmetall'den destek alırlarsa bilemem tabi ama milli ve yerli diye yola çıktığımız bu projede Rheinmetall'den destek almakta oldukça trajikomik olur. Artık hayırlısı ne ise olsun diyelim.
Beğenenler: Danişment, Caner Çetin

Sayfa: [1] 2 3 ... 8