08 Nisan 2020, Çarşamba - 12:05

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - İstiklalFM

Sayfa: [1] 2
1
Bahar Kalkanı Harekatı Rejimin Kayıpları

3
Hasmımızın Rusya olduğu açık seçik ortadadır. Ancak itin sahibi varken hala it ile uğraşmaktayız.
Beğenenler: Caner Çetin

4
Dünya / Ynt: Mısır ve Silahlı Kuvvetleri
« : 30 Kasım 2018, Cuma - 01:22 »
2 Mistral için yeterli olmaz. Elindeki AH-64D'leri kullanırsa bilemem ama onlar zaten eskidi diye biliyorum detaylı incelemek lazım.

5
Dünya / Ynt: Mısır ve Silahlı Kuvvetleri
« : 29 Kasım 2018, Perşembe - 20:10 »
Acaba Mistral'lerde ne kullacanaklar? Çöl sorununu belki es geçerler LHD için ancak aviyonik kısmına tolerans olmaz.
Beğenenler: Caner Çetin

6
Tüfekler / Ynt: KNT-76 ve JNG-90/JMK BORA-12 Keskin Nişancı Tüfekleri
« : 24 Kasım 2018, Cumartesi - 23:09 »
@Hun_Alpha uzmanlığıyla KNT-76'nın en önemli özelliği:

Bastırıcı (supersör) içerisindeki gaz odacıkları:

https://twitter.com/Defence_Turk/status/1066387674808889346
Beğenenler: Caner Çetin, Hun_Alpha

7
Kurallar ile Duyurular / Ynt: Üyelerimizin Grup Duyuruları
« : 18 Kasım 2018, Pazar - 00:48 »
Üyelerimizden sayın  Hun_Alpha bundan böyle Kartallar grubunda paylaşımlarına devam edecektir. Kendisine başarılar dilerim.
Beğenenler: Caner Çetin, Hun_Alpha

9
Afrin Merkez!

Uzaktan Kumanda Edilebilen Tosun Zırhlı İş Makinesi ve Sarp Dual entegre edilmiş Kirpi

Esnek Katmanlı Kafes Zırh entegre edilmiş Kirpi

Leopard 2A4 ve Jammer Entegre edilmiş Kirpi__________________
Afrin, İdlip Yönü Kontrol Noktası
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

10
Kara Güçleri / Ynt: T-155 Fırtına
« : 14 Mart 2018, Çarşamba - 23:23 »
Fırtına-2155 mm Fırtına Kundağı Motorlu Obüsü için Atış Kontrol Sistemi; 2017 yılında yürütülen faaliyetler sonucunda yeni nesil Fırtına Obüsünün ilk aşama atışlı kalifikasyon testleri başarı ile tamamlandı. ASELSAN tarafından geliştirilen sistemler ile donatılacak olan yeni nesil Fırtına’ların, muharebe sahasında etkinliği artırıldı. Yeni kulesi ve ilave donanımları ile yeni nesil Fırtına obüsleri, benzerlerinin önüne geçecek birçok ilave yetenek kazandı. Bu kapsamda kule ve namlu yönlendirme sistemi tamamen elektrikli ve servo kontrollü hale getirilip, birçok görev donanımı günümüz teknolojisine uygun olarak tasarlandı ve geliştirildi. Mermi doldurma fonksiyonu magazinden namluya tam otomatik hale getirildi ve Obüsün yakın koruma ihtiyacına yönelik olarak SARP silah sistemi entegre edildi.

Poyraz MİK

Poyraz Mühimmat İkmal Aracında kullanılan Mühimmat Transfer Sistemi (MTS) projesinde ana sözleşme kapsamında ek alım sözleşmesi imzalanarak ve üretim faaliyetlerine başlandı.

Kaynak: Aselsan 2017 Faaliyet Raporu
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

11
Kara Güçleri / T-155 Fırtına
« : 14 Mart 2018, Çarşamba - 23:23 »


T-155 Fırtına obüsü Türkiye’nin ürettiği bir Kundağı Motorlu Topçu Silah Sistemidir. Üzerine monte edilmiş 12 adet hidro-pnömatik süspansiyon ünitesi ve tekerlerinden oluşan gelişmiş süspansiyon sistemi sayesinde engebeli arazi dahil her türlü arazide rahatça harekat icra edebilmektedir. Güç Ağırlik oranı 21bg/t olan Fırtına`nın harekatlarını uzun süreli destekleyebilir. ADOP-2000 sistemine sayısal olarak entegre edilmiş olan Fırtına, sahip olduğu Aselsan ürünü 9600 serisi frekans atlamalı sayısal telsizler vasıtasıyla emniyetli, güvenilir, esnek, süratli, mobil, beka kabiliyeti yüksek, elektronik harp korumalı etkin bir ses ve veri haberleşmesinin tesisine ve atış esaslarının süratle takibine imkân tanımaktadır. Obüsteki muharebe sistemleri Fırtına Atış Kontrol Sisteminin hesapladığı atış komutlarını alma ve gönderme yeteneğine sahiptir. Fırtına hareket halindeyken 30sn. içinde atış görevine hazır olabilmekte ve ilk 15sn. içinde ani atış (darbe) olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabilmektedir. Obüs atış görevinin tamamlanmasını müteakip 30sn. içinde mevzisini terk edebilmektedir. Obüs, sahip olduğu içeriden komuta edilebilen otomatik namlu yol kilit sistemi vasıtasıyla, kısa sürede mevzi değiştirebilmekte ve böylece düşmanın karşı ateşine maruz kalma riskini minimum düzeye indirmektedir.

Fırtına`nın Aselsan tarafından geliştirilen özgün atış kontrol sistemi dört ana bölümden oluşmaktadır:

• Ataletsel Seyrüsefer Sistemi (Inertial Navigation System)
• Atış Kontrol Bilgisayar
• Otomatik Namlu Yönlendirme Sistemi
• İlk Hız Ölçme Radarı

Obüs Ataletsel Seyrüsefer Sistemi sayesinde tevcih hattı istikamet açısını 0,3 milyem, mevzi koordinatlarını 17,5m ve mevzi rakımını 10m doğrulukla tespit edebilmektedir. Obüs ayrıca, mevcut sistemlerin aksine, tevcih herekli nişan dairesi, nişan çubuğu, vb. alet ve avadanlığa ihtiyaç duyulmadan çok kısa bir süre zarfında mevzilenebilmektedir. En önemli özelliği; 8–25 km arası mesafelere yapılan atışlarda farklı namlu açılarından art arda atılan üç merminin, hedefe aynı anda ulaşması ile üç adet obüsün atış gücünü tek başına karşılayabilmesidir.

Nato standardı her cins 155mm obüs mühimmatını kullanabilen Fırtına, 48 adet silah payı kıt`a yükü mühimmata sahiptir. Elektrikle çalışan ve elektonik olarak kontrol edilen otomatik mermi doldurma sistemi sayesinde obüs; ani atış için 15 saniyede 3 atım ve sürekli atış için dakikada 2 atım gereçekleştirebilmektedir. Obüs, 52 çap uzunluğunda, monoblok olarak imal edilen ve 23 lt`lik yanma odası hacmine sahip bir namlu ile donatılmış olup halihazırda MKE tesislerinde üretilmektedir.

Mühimmat:

• M107 (HE): 18 km menzil
• M549A1 (RAP/HE): 30 km menzil
• ERFB/BB: +40 km menzilT-155 Fırtına ve Poyraz Mühimmat İkmal Aracı


Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

12
Şirketlerimiz / Ynt: BMC Savunma
« : 14 Mart 2018, Çarşamba - 23:11 »


BMC firması ise 50 adet Kirpi MRAP ve 35 adet Amazon Zırhlı araçlarının tedarikine yönelik Katar Silahlı Kuvvetleri ile sözleşme imzaladı.

Kaynak: http://www.defenceturkey.com/tr/icerik/katar-fuarina-turkiye-damga-vurdu-2981#.Wqk0rT8pLIU
Beğenenler: Danişment

13
Kara Güçleri / Ynt: Nurol YÖRÜK (NMS) 4x4
« : 14 Mart 2018, Çarşamba - 23:11 »


Nurol Makina, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen DIMDEX 2018 fuarında Katar Özel Kuvvetler Komutanlığı ihtiyacına yönelik NMS 4x4 tedariki için bir sözleşme imzaladı. Firma, sözleşme kapsamında toplam 214 adet zırhlı araç teslim edecek.

Kaynak: http://c4news.me/C4AUo
Beğenenler: vural

14
Zırhlı Kuleleri / Ynt: Tanksavar Füze Atıcı Sistemi
« : 07 Mart 2018, Çarşamba - 23:30 »
Aselsan Tanksavar Füze Atıcı Sistemi Kornet-E ATGM deneme atışları:

Nurol NMS üzeri Aselsan Tanksavar Füze Atıcı Sistemi (Katar Milli Günü Geçit Töreni)15
Zırhlı Kuleleri / Tanksavar Füze Atıcı Sistemi
« : 07 Mart 2018, Çarşamba - 23:24 »


ASELSAN Tanksavar Füze Sistemi kullanıcı etkileşimini en aza indirecek şekilde tasarlanmış bilgisayar kontrollü atış kontrol kabiliyetleri sayesinde gece, gündüz her türlü hava koşulunda kara hedeflerine karşı yüksek etkinlik sağlayacak silah sistemidir. Sistem 4 adet tanksavar füzesi (HELLFIRE, JAVELIN, KORNET-E, OMTAS, SHERSHEN vb.) taşıyabilen uzaktan kumandalı ve stabilize bir Silah Platformudur. Sistem müşterinin ihtiyacı olan füze miktarını taşıyabilecek şekilde uyarlanabilmektedir. Füzelerin yanı sıra Sisteme yakın koruma maksatlı 7.62 mm, 12.7 mm veya 25 mm makineli tüfek entegre edilebilmektedir. Sistem hafif, düşük hacimli ve hem yeni üretilen hem de envanterde yer alan yüksek hareket kabiliyetine sahip araçlara entegre edilmeye uygun olup ilgili araçların imha kabiliyetini dikkate değer oranda artırmaktadır. Sistem araç içerisinde yer alan bir operatör paneli aracılığıyla kullanılabilmektedir.Teknik Özellikler:
2/4/8 adet atışa hazır tanksavar füzesi
İki eksende stabilize taret
Araç hareketli olduğu halde hedef gözetleme ve takip
Gündüz Görüş Kamerası ve Termal Kamera ile hedef tespit ve teşhisi ve lazer ile hedef mesafesi belirleme
Bilgisayar kontrollü atış kontrol
Komuta Kontrol Sistemi tarafından yönlendirilen hedef koordinatlarına otomatik olarak yönlenebilme
Otomatik hedef takibi
Hedefin füze etkin menzilinde olması durumunda otomatik menzilde uyarısı
Sistemin araç içerisinden kullanımı için Sistem Operatör Paneli
Yanca sürekli 360° dönüş
Komuta Kontrol Sistemi ile entegre[/size]
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

16
Zırhlı Kuleleri / Ynt: Nefer UKSS
« : 07 Mart 2018, Çarşamba - 23:19 »

Kazakistan’ın yeni Zırhlı Muharebe Aracı “Barys”, Aselsan’ın Nefer Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi (UKKS) ile tüm testleri tamamladı.

Kazakistan ordusu için  Kazakistan Paramount mühendislik (KPE) tarafından üretilen, Aselsan’ın Nefer UKSS ile donatılan 8×8 zırhlı taşıyıcı-saldırı aracı “Barys” zorlu kış şartlarındaki testlerini bitirdi.  Aralık 2017’de başlayan test-kabul sürecinde araç -45°C dereceye varan soğuklarla birlikte (rüzgar ve buzlanma etkisiyle -60°C’leri gördü)  75cm’ye ulaşan yumuşak kar örtüsü üzerinde başarıyla test edildi.

Araç şu anda Kazakistan savunma bakanlığı tarafından silahlı kuvvetlere kabul öncesi son aşamada bulunmakta. Barys, Aselsan’ın Nefer UKSS kulesiyle donatıldı. Barys’a entegre edilen Nefer, KBP Instrument Design Bureau tarafından geliştirilen Shipunov 2A42 30mm otomatik top ve 7.62mm makinalı tüfek kullanmakta. Kule ve top, Aselsan’ın Kazakistan’daki ortaklığı olan Kazakistan-Aselsan Mühendislik (KAE) tarafından araca entegre edildi. Atışlar gece-gündüz, hareketli ve duran hedeflere karşı başarıyla test edildi.

Kaynak: http://www.defenceturk.net/aselsan-nefer-barys-kazakistan

17
Zırhlı Kuleleri / Nefer UKSS
« : 07 Mart 2018, Çarşamba - 23:17 »


Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bir kuruluşu olan ASELSAN’ın geliştirdiği Nefer Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi (UKSS), hem NATO silahlarının kullanımda olduğu ülkeler hem de Rus menşeli silahları envanterinde bulunduran ülkeler için ideal bir seçenek olarak ortaya çıkıyor. Nefer silah sistemi, hafifliği, düşük silueti ve diğer yetenekleriyle pazarda bir ilk olma özelliğine sahip bulunuyor.

Hareket halinde, gece/gündüz koşullarında, sabit, hareketli hedeflere karşı paletli veya tekerlekli kara araçlarında ve sabit platformlarda kullanılabilen Nefer, tamamen yurt içi imkanlarla geliştirildi ve üretildi.

Genel Özellikler

Uzaktan komuta ile ateşleme yeteneği
Stabilizasyon yeteneği sayesinde hareket halinde ve hareketli hedeflere atış
Gece / gündüz görüş yeteneği
Otomatik hedef takibi
Balistik hesaplama
Lazer ile mesafe bulma yeteneği
Bilgisayar tabanlı atış kontrol fonksiyonları
Atış adedi sayımı
Mühimmat sonu uyarısı
Çalışma sıcaklığı: -32°C – +55°C
Çevresel koşullar için MIL-STD-810F ile uyum
EMI / EMC için MIL-STD-461E ile uyum
Harici sensörler ve komuta kontrol sistemleri ile entegrasyon
STANAG 4569 Seviye 2 zırh korumasıTeknik Özellikler
  Silah Seçenekleri

     Ana Silah Seçenekleri
30mm MK44 Otomatik Top
30mm 2A42 Otomatik Top
25mm M242 Otomatik Top
25mm KBA Otomatik Top
     Eş Eksenli Silah Seçenekleri
7.62mm FN MAG58 Makineli Tüfek
7.62mm M240 Makineli Tüfek
7.62mm PKT Makineli Tüfek
    Hareket Limitleri
Yükseliş : -10° / +60°
Yan : n x 360° (Kayar Bilezik ile)
    Mühimmat Kapasitesi
Ana Silah Seçenekleri : 200 adet
Eş Eksenli Silah Seçenekleri : 300 adet
      Ağırlık ve Boyut
Platform üstü : < 1550 kg (zırh, silah ve mühimmat hariç)
İç birimler : < 170 kg
Yükseklik : < 64 cm (üst zırhlar hariç)
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

18
Şirketlerimiz / Ynt: OTOKAR
« : 05 Mart 2018, Pazartesi - 17:02 »

Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2017 Yılı Faaliyet Raporu’nda en dikkat çeken ayrıntılar şüphesiz, Cirit Füze Sistemi monteli 6×6 ZMA ve Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Muharebe Aracı. Listenin yer aldığı sayfanın yanında Zırhlı Muharebe aracı olarak Otokar ürünü Arma 8×8 ZMA yer alıyor, ancak  raporda Cirit monteli 6×6 ZMA görüntüsü bulunmuyor. Otokar önceki yıllarda Jandarma’ya Arma 6×6 hibe etmişti. Cirit Füze Sistemi monte edilmek üzre seçilen platform, Jandarma Genel Komutanlığı’nın yabancı olmadığı Arma 6×6 olması sürpriz olmadı.
Kaynak: http://www.defenceturk.net/jandarma-atak-arma-hurkusla-gucune-guc-katiyor
_______________________
Savunma Ve Havacılık dergisi eski moderatörü İbrahim Sünnetçi haber sonrası, Jandarmaya 10 adet KMC monte edilmiş Arma 6x6 ve 10 Adet silah kulesi bilinmeyen Arma 8x8 ZMA alımı yapıldığını söyledi.
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

19


Danimarka’da yayın yapan Krigeren.dk sitesinin haberine göre Danimarka ordusu yeni bir hizmet tabancası arayışında. Yeni alınacak tabancalarda aranan en önemli özellik ise iğne ateşlemeli (Strike fired) olmaları.
Hali hazırda serviste bulunan Sig Sauer P210 model tabancalar 2019’da ömürlerini tamamlamasıyla ordu neredeyse 70 yıl sonra yeni hizmet tabancalarına geçecek.
Danimarka ordusu şu anda 5 firma üzerinde yoğunlaşmış durumda, bunlar;

Canik
Glock
Sig Sauer
Smith & Wesson
Beretta
Görünüşe göre Smith & Wesson çoktan safdışı kalmış durumda. Sebebi belli olmamakla birlikte muhtemelen bazı testleri geçemedi. Firmanın hangi modelle ihaleye katıldığı bile bilinmemekte.
Geriye kalan 4 alternatifin modelleri ise şunlar;

Canik TP9
Beretta APX
Glock 17
Sig Sauer P320
Canik, Defence Turk’e konuştu

Konuya ilişkin Defence Turk’ün sorularını yanıtlayan Canik İhracat Müdürü Didem Aral Savucu; test atışlarının son derece başarılı geçtiğini ve test sürecinin tamamlanarak ihale kapsamında dosyaların incelendiğini belirtti. Nisan sonuna kadar sonucun belli olacağını ifade eden Savucu, ayrıca Norveç ihalesi için de doküman çalışmalarını tamamladıklarını vurguladı.

Kaynak: http://www.defenceturk.net/danimarka-ordusuna-yeni-tabanca-alinacak-canik-tp9-yarista

20
Yerli tabancalar ve tabanca üreticileri ile ilgili gelişme ve haberleri bu başlık altında paylaşıp; tartışma, değerlendirme ve yorumlarda bulunabiliriz.
Beğenenler: Caner Çetin

Sayfa: [1] 2