22 Şubat 2020, Cumartesi - 02:54

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - :::DeSaLaToR:::

Sayfa: [1] 2 3 ... 23
1
Göz - Gez# - Arpacık.

#Bu söz de okçuluk geleneğinden; gezlemek = amaçlamak** (nişan (Farsça) almak). Parigi, 1665, Roma.

**amaç almak = aynı. amaç = hedef, vurulan yer. amaçlık yer = atıcılık edilen yer.

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

3
Eş Eller / Ynt: Endonezya ve Silahlı Güçleri
« : 20 Nisan 2019, Cumartesi - 20:38 »
Üçüncü öbek Nagapasa sınıfı için STM 209/214 üzerinden resmî sunum kıldı.

https://www.defenceturk.net/stm-endonezyada-denizalti-sunumu-yapti

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

4
Kara Güçleri / Ynt: Türk Kara Koşunları - Danışık
« : 20 Nisan 2019, Cumartesi - 20:32 »
Türkiye'de Komando Temel Eğitimlerini tamamlayan 1'inci Somali Piyade Taburu personeli Somali'ye dönmüş ve 2'nci Somali Piyade Taburu personeli de aynı eğitimi almak için, Dağ Komd.Okl. ve Eğt.Mrk.K.lığına (Isparta) intikal etmiştir.
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

5
Donanma / Ynt: Türk Donanması
« : 20 Nisan 2019, Cumartesi - 20:31 »
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2)’de görevli TCG YILDIRIM fırkateynimiz ve Hollanda Deniz Kuvvetlerine ait HNLMS EVERTSEN gemisi, İstanbul liman ziyaretinde bulunmaktadır. Ziyaret kapsamında, SNMG-2 Sancak Gemisi HNLMS EVERTSEN’de bulunan SNMG-2 Komutanı ve diğer gemi komutanları tarafından, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Karargâhı ziyaret edilmiştir.

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

6
Köl Tiğin'in bengi taşından, batı yüzünden harika bu ayrıntıyı biliyor muydunuz?

Çekimi öz belgeliğimizde bulunan TİKA'nın Moğolistan'daki Türk Anıtları Projesi Albümü adlı çalışmasından aldık.

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

7
Ahmet Taşağıl Ustamız çok önemli bir konuya değinmiş.

Aydınlattığına şu bilgiyi de anabiliriz:

Ortadan kalkmış bir varlığın adından için, ortadan kalktık yaklaşık 200 yıl sonrası bir bengi taşda "temsilci gönderdiler" diye bilgi de geçemez. Nitekim, Bilge Kağan bengi taşında Avarları Apar diye anıp diğer devletler yanı sıra temsilci gönderdiklerini bildirir. Yine bu bilgi de bize kesinlik sunar. Çünkü, Apar adı, Roma'yı gösteren Purum adının hemen yanı başında geçtiği için aynı anda yönce sıralama da kılınmıştır, verilmiştir. Bu anlayışı bengi taşların benzer yerlerinde de görüyoruz.

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

8
Kuruluşlarımız / Ynt: ASELSAN
« : 19 Nisan 2019, Cuma - 14:45 »

10
Kara Güçleri / Ynt: M60 Modernizasyonu
« : 18 Nisan 2019, Perşembe - 22:32 »
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

11
ERTİN ÖKÜN

Bilge Kağan'ın diktiği yazıt taşlar küllî (universal), yâni tüm zamanlarımıza, günde-mize* dolayısıyla da günümüze seslenen sözler öğütlerle doludur. Gerçekten, bengidirler. Bengi içindirler. Sonsuzdur, sonsuzlukturlar. Bunlardan birisi, şu kısacık, ancak anlam dolu "ertin ökün" çağrısıdır.

Günümüzde, bu yazıt taşlardan bilim camiâmız başka, ne yazık ki herkes, ama istisnâsız herkes "işine" geleni görmekte ve onu yazmak, anlatmaktadır. Hattâ kimi kendin bilmez arsızlar da vardır ki, ap açık olmayan sözleri bile uydurmaktalar. Oysa, gerçeğe bağlı kalmak, her kişinin olması gereken vasfı iken, yalnızca iyi olan sözü söylemek ve kötü olana baş yorup ders çıkarmak istememek olabilir bir haslet değildir. Nitekim, bir çok zaman yeri geliyor, iyiden çok kötüye bakmak gerekiyor. Eksi, artıdan daha önemli oluyor. Çünkü giderilmeleri için onları bilmek gerektir.

Bu vesile ile çok kısa bu söz kümesine değinelim.

ert- (ertmek) eylemi geçmek ile ilgilidir. geçmek sözü gibi hem somut hem soyut anlamı vardır. Günümüzde daha çok "irtiş" denen ırmağın adı buradan gelir ve aslı, ulu dil bilginimiz Kaşkarlı'nın divânında girdiği gibi "ertiş"dir. Irmağın adına kısaca "geçiş, geçme işi" anlamına gelen bir söz kullanılmış. Muhtemelen çok işlek, geçilen bir ırmak olduğu için; belki kişi oğlınca, belki de hayvan oğlunca. Bilge Kağan ise bengisinde bu sözü soyut anlamıyla kullanıyor: (Yanılgılarından, yanlışlarından vaz) geç.

ökün- ise, aynı "ert-in" sözünün yapısı gibi, günümüzde örneğin "salın" yâni "kendi kendini sal" dememiz gibi "pişman ol" demektir (ökünmek). Yine Kaşkarlı'nın çok değerli ancak hak ettiği değeri görmeyen divânında geçer. Bu eylemden gelen ökünç sözü (krş. basınç, direnç, dayanç, vb.) ise yat köklü "pişmanlık" sözünün dilimizdeki karşılığıdır.

Buradan, Bilge Kağan Türk halkına şöyle seslemektedir: (Türk halkı, işlediğin yanlışlardan vaz) geç, pişman ol!

Peki neyden, niçin vaz geçecek, neden pişman olacak? Bunu başka bir zaman başka bir yazımızda açabiliriz. Düşündürmek için bu itiş, yeterli olsun. Gerçek şu ki, bu bengiler salt iyi ve parıldayan sözlerle dolu değildir. Acı, kötü, hattâ çok kötü yaşanmışlar, tecrübeler ve alınması gereken ders öğütlerle de doludur. Günümüze bile. Bilge Kağan'ın dediği gibi, bengi olan taşlardır.

*günde sözü, "her gün" anlamına kullanılan bir sözümüzdür.

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

12
Donanma / Ynt: Türk Donanması
« : 17 Nisan 2019, Çarşamba - 15:36 »
TCG GÖKOVA Fırkateynimiz iştirak ettiği NATO Daimi Deniz Görev Grubu-1 (SNMG-1) görevi kapsamında, SNMG-1 unsurlarından İspanya Deniz Kuvvetlerine ait ESPS ALMIRENTE JUAN DE BORBON ve Alman Deniz Kuvvetlerine ait FGS RHOEN gemileri ile birlikte Belfast/Kuzey İrlanda liman ziyaretinde bulundu.

TCG GÖKOVA, liman ziyareti öncesinde Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetlerine ait USS GRAVELY gemisinde bulunan SH-70R helikopteri ile malzeme transferi eğitimi icra etti.

Liman ziyareti esnasında, Belfast Fahri Konsolosu Sayın David Campbell da gemiyi ziyaret etti.

TCG GÖKOVA fırkateyninin, SNMG-1 görevi kapsamında Kuzey Atlantik’te icra edeceği deniz eğitimlerini müteakip Gdynia/Polonya’da liman ziyareti yapması planlanmaktadır.

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

13
Kara Güçleri / Ynt: Türk Kara Koşunları - Danışık
« : 15 Nisan 2019, Pazartesi - 20:25 »
Resmî ziyaret kapsamında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar Galiçya Şehitliğini ziyaret etti.Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

14
RUNİK Mİ? (2)

Bir önceki yazımızda öz yazı dizgemize "runik" demenin yanlışlığına değinmiş idik. Okumamışlarımız buradan erişebilir: https://m.facebook.com/binyiltumengun/photos/a.367966850463602/371619583431662/?type=3&source=54&ref=bookmarks

Bu aynı konuyla ilgili ikinci yazımızda, bir diğer ve daha da önemli açıdan olayı, dil bilimci Mehmet Levent KAYA'nın sarf ettiği sözleriyle ele almak istiyoruz.

*

"Târih boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde ses özelliğine dayalı çeşitli yazı dizgeleri geliştirilmiştir. Bunlar yazılış kurallarına göre "alfabe, ebced, abugida, kana, ..." olarak adlandırılmıştır. Bozkır dönemi Türkçe yazıtlarda gördüğümüz dizge kısmen abugidaya, kısmen de kanaya benzemekle birlikte ikisi de değildir. Çünkü abugida dizgesinin yazımında bütün harfler "*a" biçiminde açık heceli olarak okunur, "e, i, o, u" sesleriyle okumak için üstlerine ayırıcı imler konur. Kana türünde ise bütün birimler zaten ayrı birer hece olarak kurulmuştur.

Türk yazı dizgesi ise genelde "a" ya da "e" ile okunmakla birlikte aslında söz içinde ünlülerin yazılıp yazılmayacağını belirleyen ikinci kural ise sözün ilk hecesindeki ünlüdür. Türk dilinin en önemli belirleyici özelliklerinden biri ünlü uyumudur. Küçük ünlü uyumu kimi ağızlarda sonradan gelişmişse de büyük ünlü uyumu bütün Türk ağızlarının belirleyici özelliğidir ve klasik Türk yazısı yazım kuralları da bu özelliğe göre belirlenmiştir. Bu yönüyle de abugida dizgelerinden ayrılık gösteriyor. İşte bu çok önemli temel özellik bile bu dizge için kaynak olarak Aramî dizgesini gösterenlere ağır bir meydan okuyor. Çünkü Aramî dizgesinin ebced olduğu çok iyi bilinen bir gerçektir. Aslında bu özelliğiyle bütün ünlüleri yazılan "runik" dizgelerden de ayrılıyor ama kimileri yine de görüntü olarak bu dizgeyi "runik" diye adlandırmayı sürdürüyor."

Mehmet Levent KAYA, Bilge Yazıtlar - Bilge Kağan ve Bilge Tonyukuk'un Yazdırdığı Yazıtların Bölgenin Yaşam Biçimi Bağlamında Yörüğü, Kitap Otağı Yayınevi, 1. Basım, s. 4-5.

Bilgi: yörüğ sözü, açıklama, tefsir gibi anlama gelir.

https://www.facebook.com/binyiltumengun/photos/a.367966850463602/374329866493967/?type=3&theater

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

15
Jandarma Genel Komutanlığı / Ynt: Haberler
« : 13 Nisan 2019, Cumartesi - 16:32 »
Anka-S düzenliğe girdi.

TUSAŞ ilk pakette 2 Anka-S teslimatı gerçekleştirdi. Yaz ayları itibarıyla toplam 6 İHA teslim edilecek. Jandarma, tüm ülkede yakın hava desteği, keşif gözetleme görevlerini herhangi bir sınır olmadan yapacak.

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

17
Dünya / Ynt: İsrail ve Silahlı Güçleri
« : 12 Nisan 2019, Cuma - 12:20 »
İsrail'in aya araç indirme uygulaması başarısızlıkla sonuçlandı.
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

18
Eş Eller / Ynt: Endonezya ve Silahlı Güçleri
« : 12 Nisan 2019, Cuma - 12:15 »
Edonezya yerli olarak montajını yaptığı ilk denizaltı KRI Alugoro'yu denize indirdi. Nagapasa (Tip 209/1400) sınıfının üçüncü gemisi olan Alugoro Surabaya kentinde kuruldu. -Jane.

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

19
Eş Eller / Ynt: Malay ve Silahlı Güçleri
« : 11 Nisan 2019, Perşembe - 23:12 »
PX-9 ortak üretmesi için yol göründü.

https://www.defenceturk.net/tisas-malezyada-tabanca-uretecek

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

20
Eş Eller / Ynt: Somali ve Silahlı Güçleri
« : 11 Nisan 2019, Perşembe - 21:49 »
Bizce eğitilip donatılan yüzlerce Somali çerisi, Somali'nin başkentine Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı A400M ile taşındı.

Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

Sayfa: [1] 2 3 ... 23