14 Kasım 2019, Perşembe - 21:25

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Uygur

Sayfa: [1]
1
Söyleşme / Ynt: Söyleşme
« : 15 Şubat 2019, Cuma - 16:46 »
Yine buralardayım.
Beğenenler: Uygur

3
Tārih / İki Kardeş Bir Kader
« : 14 Nisan 2018, Cumartesi - 22:03 »
Öy - 1

Batıda olan Oğuz'un ''ev'' dediğine doğudakı karındaşı Uygur ''öy'' der. Bu söze Orkun yazıtlarında ''eb'' diye denk geliriz. Kimi ağızlarda e lerin ö ye çevrildiğini gözlemleyebildiğimiz için, örneğin etük - ötük (edik) gibi, denebilir ki burada da denk bir iş olsa gerek. Bu sözün anlattığı nesne günümüzde hepimizin eve ev dememizin nedenidir. Çünkü Türk gelenek konutu olan yapıya çatılmak'tan gelen 'çatır' (çadır) değil, ''(keçe) ev'' denir. Yani evimizdir o. Bu yüzden doğu Türkü ak keçeden olan eve 'ak öy' dediği gibi, toprak duvarla yapılmış eve 'tam öy' der. Buradakı ''tam'' biz batıdakıların ''dam'' dediği sözdür. ''duvar'' gibi anlama gelir.

Yine 'ev ocak' dediğimiz gibi doğulu karındaşımız örneğin öy otak (ev otağ), ''ev ocak'' gibi, der. ''öy içi'' sözü ise ''aile, çoluk çocuk, evdeki kimseler'' anlamında kullanılır.

Bahşayiş Lugatı'nda da Türkmen (Oğuz) konutuna ''kara ev'' dendiği kayıtlıdır. Bu ak yani durumu daha iyi olanların kullandıkları keçeden değil, karşıtı olandır.

Bu arada ek olarak şunu da belirtmeli. Azerbaycanın kimi ağızlarında öy ile öv dendiği de vardır. Bu ise ayrı güzel bir ortaklığımızı oluşturuyor.
Beğenenler: Uygur

Sayfa: [1]