Forum Defence Turk

TÜZGÜ ve TOPLAŞMA YERİ => Benlik, Bodun, Bilim ve Ötesi => Konuyu başlatan: YörükEfe - 27 Ocak 2018, Cumartesi - 18:27

Başlık: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 27 Ocak 2018, Cumartesi - 18:27
Türk akademisyenin ürettiği malzemenin dünyada başka bir örneği yok

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Mühendislik Fakültesi Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Demircan, nano ve kompozit malzemeyi birleştirerek özel yöntemle ürettiği “termoplastik kompozit”in dünyanın en sağlam malzemelerinden biri olduğunu ve dünyada bir örneğinin bulunmadığını söyledi.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/01/27/270120181024483562220_2-41.jpg)

Japonya ve Türkiye'de edindiği deneyimlerle metale göre yüzde 50 daha dayanıklı ve 5'te bir oranda daha hafif bir malzeme üreten Doç. Dr. Özgür Demircan, "Termoplastik Kompozit Malzeme Projesi" ile Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi'nde birincilik ödülü de kazandı. Otomobil, uçak, uzay ve birçok alanda kullanılabilir olan malzeme, diğer metal malzemelere göre daha hafif ve daha dayanıklı olma özelliğini taşıyor. Otomobil, tren ve uçak gibi araçlarda kaporta ve çeşitli aksamlarda kullanılabilir olan malzeme, hafif olması dolayısıyla araçların yakıttan tasarruf etmesini sağlıyor.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/01/27/270120181024483562220_3.jpg)

“Nano malzeme ile kompozit malzemeyi birleştirdik, dünyada örneği yok”

Ürettiği malzeme hakkında bilgi veren Doç. Dr. Özgür Demircan, "Japonya'da doktora çalışmalarımla ve Türkiye'deki bazı üniversitelerde edindiğim bilgilerle birlikte üniversitemizin desteğiyle akademik alt yapımızı geliştirdik. OMÜ Karadeniz İleri Teknolojiler OMÜ-Malzeme ve Yapı Araştırma Merkezinde (MAYMER) kompozit malzemeler laboratuvarımızı kurduk.  Çevre kirliliğini azaltmak ve daha verimli malzemeler yapmak için araçlarda ağırlık azaltacak ve daha dayanıklı malzeme üretmeyle ilgili çalışmalar yaptık. Bunu sağlamak için metal malzemelerin yerine daha dayanıklı, daha hafif olan plastik ve kompozit malzemeler yaptık. Nano malzeme ile kompozit malzemeyi birleştirerek farklı bir malzeme ürettik. Bu malzeme ile Bursa'da düzenlenen Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi'ne bir poster sunumu ile katıldık. Projemiz Taşıt Teknik Tekstilleri Kompozitler alanında birinci oldu. Kompozit malzemeler 30-40 yıldan beri kullanılıyor. Ama bizim farklı olarak yaptığımız şey nano malzeme ile kompozit malzemeyi birleştirmek oldu. Biz ürettiğimiz malzemenin içerisine nano malzeme kattık. Bizim ürettiğimiz şekilde bir malzemenin dünyada örneği yok. Benzerleri yapılmış olabilir ama bizim sunduğumuz şekilde yok. Bizim yaptığımız şey temel araştırmalara kaynak olabilir. Ürettiğimiz malzemenin çekme, çarpma mukavemeti fazla. Metal malzemelere göre yüzde 50 daha fazla dayanıklılık sağlıyor. Ürettiğimiz malzeme diğerlerine göre 5'te bir oranda daha hafif, kullanım ömrü daha fazla ve paslanmaya karşı daha dayanıklı" dedi.
 
“Milli otomobilimizde kullanılabilir”
 
Bu tür malzemelerin kullanımının giderek yaygınlaştığını belirten Demircan, "Bu tür malzemelerin kullanımı günümüzde sınırlı olsa da kullanımı giderek artmakta. Şu anda Almanya'da önemli bir otomobil markası karbon malzemeden seri otomobil üretimi yapıyor. Türkiye'de üretilecek milli otomobilimizde, yaptığımız malzeme kullanılabilir. Sadece otomobillerde değil birçok alanda kullanılabilir. Bu konuda ciddi anlamda bu işi yapabilecek firmalara AR-GE desteğini sağlayabiliriz" diye konuştu.

http://www.star.com.tr/ekonomi/dunyanin-en-saglam-malzemelerinden-birini-uretti-haber-1302505/
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 28 Ocak 2018, Pazar - 03:15
Akıllı asker kıyafeti ‘Nefer X’ geliyor

Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 12 Şubat 2018, Pazartesi - 00:08
5 dakikada şarj olup 480 kilometre götürecek

Erzurum'da Atatürk Üniversitesinde bir öğretim üyesi, geliştirdiği nano malzemeler aracılığıyla elektrikle çalışan araçlarda 5 dakikalık dolumla şarj olup yaklaşık 480 kilometre yol gitmeyi sağlayan yakıt pili üretmeyi başardı.

(http://aa.com.tr/uploads/Contents/2018/02/11/thumbs_b_c_bb0142cc83cbde0c7fa202796af9e4b1.jpg)

Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, geliştirdiği nanomalzemeler aracılığıyla elektrikle çalışan araçlarda 5 dakikalık dolumla şarj olup yaklaşık 480 kilometre yol gitmeyi sağlayan ve lityum bataryalı araçlara da rakip olacak yakıt pili üretti.

Üniversitenin Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi olan ve yakıt pilleri üzerine 16 yıldır bilimsel çalışma yapan Doç. Dr. Yurtcan, bu alanda önemli başarılara imza attı.

Elektrikle çalışan araçlardaki lityum bataryaya rakip olacak yakıt pili alanındaki çalışmasıyla geçen yıl Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'nü (GEBIP) alan Yurtcan, geliştirdiği nanomalzemeler sayesinde elektrikle çalışan otomobillerde 5 dakikalık dolumla şarj olan yakıt pili üretmeyi başardı.

Elektrikli araçlarda lityum bataryalar yerine kullanılabilmesi bakımından önem arz eden ve 5 dakikada şarj olan yakıt pillerinin takılacağı araçlar, 480 kilometre yol kat edebilecek.

Çevre dostu olan yakıt pili, bu özelliği dolayısıyla elektrikli araçlarda kullanılan ve 30 dakika ile 12 saat arasında dolup 240 kilometre gitmeyi sağlayan lityum bataryalara rakip olacak.

Yurtcan, Birleşmiş Milletler (BM) "11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Uluslararası Günü" dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilimsel çalışmalarını daha çok yakıt pilleri üzerinde yaptığını ve bunlar için nanomalzeme geliştirdiğini söyledi.

Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, elektrikli otomobillerde yakıt pilli ya da lityum bataryalı olmak üzere iki sistem kullanıldığını ifade ederek, bu sistemler arasındaki farkı şöyle anlattı:

"Lityum bataryaların şarj süresi 30 dakika ila 12 saat ve oldukça yüksek, ayrıca bir şarjla yaklaşık 240 kilometrelik yol gidiliyor. Bizim ürettiğimiz yakıt pillerinde ise 5 dakikalık dolumla yaklaşık 480 kilometre yol gidilebiliyor. Yakıt piline hidrojeni beslediğimizde hidrojenin dolumu yaklaşık 5 dakika sürüyor. Yani içten yanmalı motorun deposu ne kadar sürede doluyorsa yakıt pilli araçlarda da o şekilde doluyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ödül aldı
Üniversitelerde bu konularda daha farklı çalışmalar yapıldığını anlatan Yurtcan, yakıt pili çalışmalarıyla 2017 TÜBA GEBİP ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldığını söyledi.

Doç. Dr. Yurtcan, söz konusu bilimsel çalışmaları devletin desteklediğini ve önemsediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kalkınma Bakanlığı yakıt pili konusunda alt yapıyı oluşturmak için proje çağrısına çıktı. Nano teknolojide en çok dikkat etmemiz gereken sağlık, enerji ve savunma sanayi. Biz enerji ayağındayız. Şu an dünyada yüzde 75 oranında fosil yakıt bazlı enerji kullanımı var. Dolayısıyla biz yakıt pilleriyle hidrojeni kullanarak çevresel olarak çok temiz ve sadece su buharının çıktığı bir sistemle elektrik elde etmiş olacağız. Bu hidrojeni de alternatif kaynaklardan elde ettiğimizde daha çok temiz ve çevre dostu teknolojiyle elektrik üretimi gerçekleştireceğiz."

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/5-dakikada-sarj-olup-480-kilometre-goturecek/1060149
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 16 Şubat 2018, Cuma - 22:36
Mangal yapan, oyun havası oynayan yerli robotlar

Konya'daki AkınRobotics tarafından geliştirilen yerli insansı robot ADA GH5'ler, 'Erik Dalı' oynuyor, mangal yapıyor, ev işlerine yardım ediyor.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/02/16/160220182202071179304_2-41.jpg)

Teknolojinin gelişimiyle, yapay zeka ve insansı robotlar gündelik yaşamımıza girerken, insanlığa ve bilime hizmet etmeyi amaçlayan insansı robot fabrikası Akınrobotics de; ürettiği son insansı robot ADA GH5 ile insan ergonomisini ve sağlığını bozan, hayatını tehlikeye atan monoton işleri robotlara yükleyerek, insan yaşamını daha nitelikli hale dönüştürmeyi hedefliyor.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/02/16/160220182202071179304_3.jpg)

İnsansı robotların kullanım alanları açısından akla gelebilecek her sektöre yönelik geliştirilen ADA GH5; havaalanlarında, otogarlarda, otellerde, alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, marketlerde, restoran ve kafelerde, fuarlarda, konserlerde, açılış, kutlama gibi organizasyonlarda, eğitim kurumlarında, hastanelerde görevlendirilebilecek. Üretilen insansı robotlarla ilgili bilgiler veren Akınrobotics Başmühendisi Dr. Özgür Akın, ADA GH5 serisinin küçük bir çocuk tarafından dahi programlanabileceğini belirtti. Akın, "Bu model robotlara, alışveriş merkezlerinde ürün tanıtma, fuarlarda broşür dağıtma, açılış ve konser gibi organizasyonlarda koreografi eşliğinde dans edebilme, plaket verebilme, otogar ya da havalimanlarında yol gösterme, mağazalarda tezgahtarlık, hastanelerde hasta bakıcılık yapabilecek insansı robotlar, ev hanımlarına kısmen de olsa yardımcı olabilecek şekilde programlanmıştır" dedi.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/02/16/160220182202271176132_3.jpg)

Kiralama ve özel proje bazlı satış işlemlerine başlanan insansı robot ADA GH5, kullanım alanlarının yaygınlaşması ile birlikte, en başta kaliteli iş verimliliğinin sağlanması, insana verilen değerin artması ve insanların sosyal yaşamlarını daha iyi yönetebilmeleri hedefliyor. Gün geçtikçe tüm sektörlerde yer bulması öngörülen Akınrobotics üretimi insansı robotların, yüksek teknoloji adına ülkemize küresel boyutta büyük bir ivme kazandırması bekleniyor.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/02/16/160220182205324283068_3.jpg)

Milli Robot ‘Erik Dalı’ oyun havası oynadı

Öte yandan, Milli Robot ADA GH5 ev hanımlarına yardımcı olmasının yanı sıra bazı oyun havalarını da takım olarak oynayabiliyor. ADA GH5’ten oluşan milli robotlar hep birlikte uyum içerisinde “Erik Dalı” oyun havası oynadı.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/02/16/160220182205514285422_3.jpg)

http://www.star.com.tr/teknoloji/mangal-yapan-oyun-havasi-oynayan-yerli-robotlar-haber-1310666/
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 25 Şubat 2018, Pazar - 18:08
Beyin Kanaması Ambulansta Tespit Edilecek

Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 27 Şubat 2018, Salı - 16:40
2 Türk bilim insanı kanı durduran sargı bezi üretti

(http://img1.aksam.com.tr/imgsdisk/2018/02/27/270220181116558995502_2.jpg)

2 Türk kimya mühendisi, karides kabuklarından el ettiği kitosan maddesi ile kanı durduran sargı bezi ile yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan jel üretti.
Antalya’da bir firmada çalışan kimya mühendisi Koray Öztürk ile eşi Anıl Öztürk’ün üniversite zamanlarından bu yana takip ettikleri kitosan maddesi, insan sağlığı üzerindeki şaşırtan etkisiyle dikkat çekiyor. Sadece karides ve yengeç kabuklarında bulunan kitosan maddesini yıllarca araştıran Öztürk çiftçi, maddenin kolesterol, eklem, zedelenmiş kıkırdak dokusuna iyi geldiğini, hatta maddenin kanı pıhtılaştırarak durdurduğunu keşfetti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 1 milyon 300 bin lira desteğiyle Ar-Ge çalışmalarına başlayan Öztürk çifti, kitosanla ilgili deneyler yaparak yüzde yüze varan başarıya ulaştı. Maddenin yoğun olduğu karides canlısına yoğunlaşan ikili, Ege ve Marmara Denizinden getirttikleri karideslerin kabuklarını, çeşitli bilimsel aşamalardan geçirerek toz, jel ve son olarak sargı bezi haline getirdi. Senelerdir üzerinde çalıştırdıkları projenin Ar-Ge çalışmalarını tamamladıklarını belirten kimyagerler, kendilerine destek sağlanması halinde ürünün bir an önce seri üretime geçerek Afrin operasyonunda terör örgütleriyle kahramanca savaşan Türk askerinin gücüne güç katmak istiyor.

VÜCUDU HIZLI İYİLEŞMEYE TEŞVİK EDİYOR
Kitosan üzerine birçok Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını ifade eden Kimyager Anıl Öztürk, elde ettikleri ürünlerin kan durdurucu ve yara iyileştirici ürün grupları olduğunu söyledi. Kitosan maddesiyle ilgili bilgiler paylaşan Anıl Öztürk, "Kanın durdurulmasına ve kanın pıhtılaşması etkisine sahip bir madde. Hızlı iyileşmeye teşvik eder, ağrıyı hafifletir. Bir film tabakası oluşturarak tabakayı korur. Vücutta parçalanabilir ve toksin değildir. Güvenle kullanılabilir. Güçlü bir bakteriyel, antifungal, antiviral etkiye sahip. Kitosan ile geliştirdiğimiz bu ürünler, kırmızı kan hücreleriyle güçlü bir pıhtı oluşturup, çapraz bağ kurarlar ve kanın yoğunlaştırıcı etkisini arttırır. Esasen kanın ana evresi olan su moleküllerini tutar, absorbe ederler" dedi.

"SON MÜDAHALEYE KADAR ASKERİN KANI DURACAK"
Ürünü 3 formda ürettiklerini kaydeden Anıl Öztürk, "Toz, bez, jel formları olacak. Bunlar kanamanın olduğu bölgeye yönelik geliştirdiğimiz ürün grupları. Mesela askeriyede en çok kurşun yaralanmaları meydana geliyor. Biz şu an onlar için özel bir preparat geliştirdik. Bunların içinde toz olacak, kurşunun olduğu bölgeye enjekte edilerek kanamanın durdurulması sağlanacak, bezle de sargı bezi şeklinde son müdahale yapılana kadar askerin kanaması durdurulacak ve hayatını kurtaracak. Jel formu ise özellikle ayaklarda oluşan mantarlarda etkili olacak" diye konuştu.

"TÜRK MİLLETİNE DUYURMAK İSTİYORUZ"
Hedeflerinin yaptıkları çalışmaların bir Ar-Ge çalışması olarak kalmaması olduğunu dile getiren Öztürk, "Çalışmalarımızın, milli ve yerli proje kapsamında ticari olarak maddi ve manevi desteklerle hayata geçirilmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın genç girişimcilere ve sanayicilere olan desteklerini biliyoruz ve bu yüzden kendisinin bu projeye destek vermesini çok istiyoruz. Ülkemizde çok üzücü haberler var, bu haberleri izledikçe bu projenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha Türk milletine duyurmak istiyoruz. Umarım yaptığımız çalışmalar hayata geçerse hem yerli proje kapsamında ülkemize katkısı olacak ve inşallah askerlerimiz de ölmeyecekler, biz de güzel haberler duyacağız" dedi.

"ŞU ANDA BEZ HALİNE GETİRDİK"
Ürünün yaklaşık 3-4 aşamadan geçtiğini aktaran kimyagerler Koray Öztürk de, daha önce Türkiye’de ilk kez karides kabuğundan yerli kitosan maddesi ürettiklerini söyledi. Kitosanın birçok sektörde kullanılan bir madde olduğunu belirten Koray Öztürk, kendi çalışmalarında ise öncelik olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini ön planda tutup maddenin kan durdurucu özelliğine yöneldiklerini söyledi. Öztürk, "Şu anda biliyorsunuz Afrin’de yaşanan olaylardan ötürü Türk Silahlı Kuvvetlerine önceliğimizi vererek, karides kabuğundan kan durdurucu bez yapmak istiyoruz. Şu anda bez haline getirdik. Üretim aşamasına yaklaşmış bulunuyoruz. Sadece belgelendirme çalışmalarımız kaldı. Çok kısa bir süre içerisinde bu ürünü piyasaya sunmayı düşünüyoruz" ifadelerini kaydetti.

"TAMAMEN MİLLİ DUYGULARLA YAPTIK"
Öztürk, kitosanın 30 ila 60 saniye içerisinde kanı durduran bir özelliğe sahip olduğunu belirterek, "İnsan sağlığına herhangi bir yan etkisi yok, zaten bu ürünlerin analizi yapılarak piyasaya çıkıyor. Tamamen milli duygularla yaptık, bu konuda özellikle Cumhurbaşkanımızın genç girişimciler ve sanayiyle alakalı yaptıklarını görüyoruz. Bu konuda da Cumhurbaşkanımızın desteğini bekliyoruz. Yaptığımız proje ciddi sermaye gerektiriyor. İlk kez Türkiye’de böyle bir proje olacak. Bu zamana kadar literatür aşamasında çalışmalar yaptık. İlk kez ticari anlamda hayata geçirdik, sponsor desteklerini de bekliyoruz" diye konuştu.

"ÖNCELİĞİMİZ TÜRKİYE"
Kitosan maddesinden elde ettikleri ve tarım alanında kullanılan sıvı solüsyonunu Vietnam ve Portekiz gibi ülkelere sattıklarını da ifade eden Öztürk, "Kitosanın kan durdurucu boyutunda önceliğimiz tabi ki de Türkiye olacak. Bu ürünün gramı ABD’de 1 dolardan başlıyor. Kilogram fiyatı bin 200 dolar. Bizim yaptığımız ürün ün ise kilosu 200 dolar civarında. Fiyat olarak da rekabetçi bir fiyata sahibiz" dedi.

http://www.aksam.com.tr/guncel/2-turk-bilim-insani-kani-durduran-sargi-bezi-uretti/haber-711840
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 12 Mart 2018, Pazartesi - 01:50
Vaktiniz varsa mutlaka izleyin

Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 15 Mart 2018, Perşembe - 01:57
İTÜ Uzay Mühendisliği Pars Roket Grubu

Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 26 Mart 2018, Pazartesi - 23:22
ODTÜ'lü mühendisler kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi

ODTÜ'lü mühendisler, saç telinden iki bin kat daha ince nanomalzemeler kullanarak kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi.

(https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/Contents/2018/03/26/thumbs_b_c_58503f65f48dbf115eef418b939171dc.jpg)

ODTÜ'lü mühendisler, saç telinden iki bin kat daha ince nanomalzemelerle kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi.

Eksi 20 derece gibi çok soğuk ortamlarda bile 8-16 saat sıcaklığını koruyabilen kumaşlar, seri üretim ile ceketlere, paltolara ve ayakkabılara entegre edilerek kullanılacak.

ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüsnü Emrah Ünalan, doktora öğrencileri Doğa Doğanay ve Şahin Coşkun ile geliştirdikleri "gümüş nanotellerle ısıtılabilir kumaşlar" odaklı teknolojiye ilişkin bilgi verdi.

Gümüş nanotellerin üretimine TÜBİTAK destekli projeleri ile 2010'da başladıklarını belirten Ünalan, projenin tamamlanmasının ardından gümüş nanotellerin başka uygulamalarını da geliştirmeye devam ettiklerini anlattı.

(https://aa.com.tr/uploads/userFiles/88e4063b-7018-4331-b06e-f0cb513ac64c/2018%2F03%2Fodtu1.jpg)

 
ODTÜ'lü mühendisler kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi
ODTÜ'lü mühendisler, saç telinden iki bin kat daha ince nanomalzemeler kullanarak kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi.

 anasayfa > bilim teknoloji  26.03.2018     
ODTÜ'lü mühendisler kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi

ANKARA - SELMA KASAP

ODTÜ'lü mühendisler, saç telinden iki bin kat daha ince nanomalzemelerle kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi.

Eksi 20 derece gibi çok soğuk ortamlarda bile 8-16 saat sıcaklığını koruyabilen kumaşlar, seri üretim ile ceketlere, paltolara ve ayakkabılara entegre edilerek kullanılacak.

ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüsnü Emrah Ünalan, doktora öğrencileri Doğa Doğanay ve Şahin Coşkun ile geliştirdikleri "gümüş nanotellerle ısıtılabilir kumaşlar" odaklı teknolojiye ilişkin bilgi verdi.

Gümüş nanotellerin üretimine TÜBİTAK destekli projeleri ile 2010'da başladıklarını belirten Ünalan, projenin tamamlanmasının ardından gümüş nanotellerin başka uygulamalarını da geliştirmeye devam ettiklerini anlattı."ABD ordusu hazırlık yapıyor"
Ünalan, Gümüş nanotellerle kaplanmış kumaşlar üzerine ABD'de yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Ünalan, şunları kaydetti:

"Bir süre önce de ABD ordusuna bağlı bir Askeri Araştırma Merkezi'nin gümüş nanoteller ile yapılan bilimsel yayınlardan ilham alarak askeri amaçlı kullanılacak eldiven, mont ve yelek gibi ekipmanları geliştirmeyi amaçladıklarına dair araştırmalarını öğrendik. Bizim de aslında düşündüğümüz bu ısıtılabilir kumaşların askeri uygulamasının olabileceği yönünde. Biz de gümüş nanotellerle ısıtılan kumaşları geliştirdikten sonra öncelikle bu malzemenin soğuk kış şartlarında çalışan güvenlik güçlerinin kullanımına yönelik ürünlerin geliştirilmesinde kullanımının uygun olacağını düşündük ve bu amaçla prototipler geliştirmeye başladık."

Teknoloji özel ödülünün de sahibi
Geliştirdikleri teknoloji ile ODTÜ Teknokent'in düzenlediği "Yeni Fikirler Yeni İşler" Yarışması'nda birincilik ödülü ile Savunma Sanayi Müstaşarlığı özel ödülünü kazandıklarını dile getiren Ünalan, bu yarışmada teknolojinin ayakkabı tabanına uygulanabilmesi üzerine odaklandıklarını anlattı.

Ünalan, ürünlerin ticarileştirilebilmesi için de ODTÜ Teknokent bünyesinde Nanovatif Malzeme Teknolojileri isimli şirketi kurduklarını belirtti. Yarışma nedeniyle yaptıkları sokak röportajlarından aldıkları geri bildirim doğrultusunda insanların en çok ayaklarının üşüdüğünü öğrendiklerini aktaran Ünalan, projelerini de öncelikle bu yönde şekillendirdiklerini ifade etti.

(https://admin.aa.com.tr/uploads/userFiles/88e4063b-7018-4331-b06e-f0cb513ac64c/2018%2F03%2Fodtu2.jpg)

Gümüş nanotel kaplı objelerin ısınması üzerine yürüttükleri çalışmalarında Türk ve uluslararası patent başvurusu yaptıklarını bildiren Ünalan, "Türkiye'de şu an itibarıyla bu konuda çalışan bir laboratuvar olduğunu düşünmüyoruz." dedi.

Ünalan, ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nin teknolojilerinin patentlenmesi sürecinde gösterdikleri desteği ürünlerin sanayileşebilmesi için de sürdürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Üretime geçecek ilk prototipimizde yüksek performanslı bir ürüne odaklandık. Kablolu bir pil sistemi ile teknolojimizi tabanlık şeklinde ayakkabı ve botlara entegre ediyoruz. Yüksek ve düşük sıcaklıklar, 8-16 saat süresince korunabiliyor. Bu sürenin sonunda pilimiz şarj edilerek daha sonraki kullanıma hazır hale getirilebiliyor. Burada hedefimiz, pilin oldukça küçük ve hafif olması. Ayrıca, şu anda cep telefonları için taşınabilir şarj sistemleri yaygın kullanılıyor. Bu tür sistemleri de teknolojimizde kullanmak istiyoruz. Bu hayata geçtiğinde, cep telefonlarında olduğu gibi bir USB bağlantısı ile ısınabilir teknolojilerle üretilmiş eldiven, mont, kaban, ceket, yelekler taşınabilir sistemlerle çalıştırılabilecek. Örneğin maç izlemeye giden bir taraftar, tribünde üşüyor diyelim. Bu kumaşlarla üretilmiş ceketlerden kullanması durumunda, ceplerinde taşıdığı taşınabilir şarj sistemleri ile ısıtarak maçın sonuna kadar üşümeden izleme şansına sahip olacak. "

https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/odtulu-muhendisler-kiyafetleri-isitacak-teknoloji-gelistirdi-/1099451
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 26 Mart 2018, Pazartesi - 23:40
Türk mühendisler üretti! Almanlardan daha ucuza...

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/382741/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/03/26/turk-muhendisler-uretti-almanlardan-daha-ucuza-1522078234084.jpeg&mw=752&mh=700)

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş, Almanya'dan 1320 euroya(6 bin 550 lira) satın alınan fren diskini Türk mühendislerine 880 liraya ürettirerek 200 bin TL'lik tasarruf sağladı..

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/8c84d3/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/03/26/turk-muhendisler-uretti-almanlardan-daha-ucuza-1522078234732.jpeg&mw=752&mh=700)

Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kullanılan tamvayların hidrolik fren sistemi diskleri orijinal tedarikçilerinde bin 320 euro iken Samulaş çalışanları bu parçaları Çorumlu bir özel firmaya 880 TL'ye yaptırdı.

Samulaş'ın araştırmaları ve yerli mühendislerin üretimi olan fren ekipmanları sayesinde büyük bir israfın önüne geçilmiş olacak. İtalyan trenleri için verilen 36 adet siparişten yaklaşık 200 bin TL'lik bir tasarruf sağlanırken, Çin trenlerinde de bu sistemin uygulamasıyla kasadan çıkan paralar en aza indergenecek.

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/0da80f/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/03/26/turk-muhendisler-uretti-almanlardan-daha-ucuza-1522078234908.jpeg&mw=752&mh=700)

"YERLİ İMKANLARLA KAYIPLARI EN AZA İNDİRGEMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Çalışmalar hakkında bilgi veren Samulaş Bakım Onarım Müdürü Makine Mühendisi Ziya Kalafat, "16 adet İtalyan menşeli tramvayın hidrolik fren sistemi diski ile ilgili bir yenileme çalışması yaptık. Bu parçaları orijinal ekipman üreticisinden temin ettiğimizde adedine bin 320 euroluk bir fiyat bildirmişlerdi..

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/96a60d/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/03/26/turk-muhendisler-uretti-almanlardan-daha-ucuza-1522078233348.jpeg&mw=752&mh=700)

Biz de bu parçayı yerli ekipmanlarla üretmenin yollarını araştırdık. Çorum'da bunu yapabilecek bir özel firmayla anlaştık. Çorum'daki firmadan bu ekipmanı 880 TL'ye temin ettik. Şimdilik 36 adet sipariş verdik. Bundan sonra ihtiyaç olduğunda bu firmadan tedarik edebileceğiz. Çin menşeli tramvaylarda da bu parçaları kullanmak için araştırmalara başladık..

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/a23faa/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/03/26/turk-muhendisler-uretti-almanlardan-daha-ucuza-1522078233946.jpeg&mw=752&mh=700)

Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu ekipmanları Çorum'daki firmada yerli mühendislerimiz yapıyor. Tabii bu noktada SAMULAŞ olarak biz de projeye katkı sağladık. Bizim asıl amacımız tramvay ekipmanlarını tamamen yerli tedarik kanalları ile çözebilmek. Yurt dışından getirdiğimiz parçalara hem daha fazla ücret ödüyoruz hem de teslimat süresinde sıkıntılar yaşıyoruz. Onun için yerli imkanlarla bu kayıpları en aza indirgemeyi amaçlıyoruz" dedi..

https://www.ahaber.com.tr/gundem/2018/03/26/turk-muhendisler-uretti-almanlardan-daha-ucuza-1522078694
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: Danişment - 28 Mart 2018, Çarşamba - 07:57
Bu konuda Konya'ya çok kızıyorum, 60 70 tane tramvay aldılar, bunun içinde gitti skodayı tercih ettiler, şimdi kur farkından kaynaklanan zararı ödemekle meşguller.
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 14 Nisan 2018, Cumartesi - 14:31
Tamamen yerli olan Plaka tanıma sistemi meyvelerini veriyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilerek 18 kara gümrük kapısında aktif olarak kullanılan Plaka Tanıma Sistemi'nin, meyvelerini verdiğini belirtti.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/04/14/140420181122252302026_2-41.jpg)

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AA muhabirine, kara gümrük kapılarında kullanılmaya başlanan Plaka Tanıma Sistemi'nin katkılarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
 
Sistemin geçen yıl sonu itibarıyla 18 kara gümrük kapısında aktif kullanıldığına işaret eden Tüfenkci, iki sınır kapısında daha sistemin devreye alınması için çalışmaların tamamlanmasını beklediklerini söyledi.
 
Tüfenkci, söz konusu sistemle Türkiye'ye giriş-çıkış yapan araçların plakalarının "optik karakter tanımlama" özelliğine sahip plaka tanıma kameralarıyla okunarak otomatik kaydedildiğini bildirdi.
 
"İki kaçak karavan tespit edildi"
 
Tüfenkci, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen sistemin meyvelerini verdiğini vurgulayarak, "Gümrük kapılarımızdan giren tüm araçları, kameraları sayesinde veri tabanına kaydederek takibe imkan veren sistem ve gümrük muhafaza personelinin dikkati sayesinde İpsala Gümrük Kapısı'nda ülkeye kaçak yollarla sokulmaya çalışılan iki adet karavan yakalandı." diye konuştu.
 
İlk olayda, Plaka Takip Sistemi'ndeki görüntülerin karşılaştırılmasıyla Yunanistan'a binek otomobiliyle giden şahsın, döndüğünde binek otomobilinin arkasında bir karavan olduğunun tespit edildiğini anlatan Tüfenkci, şöyle devam etti:
 
"Bunun üzerine şoför tarafından beyan edilmeyen ve nasıl alındığına ilişkin fatura gibi herhangi bir evrak gösterilemeyen ve otomobille aynı plaka takılı şekilde kaçak yurda sokulmaya çalışılan karavana gümrük muhafaza ekiplerince el konuldu. Diğer olayda ise yine Yunanistan'a motorsuz karavan ve araçla çıkış yapan şahıs, ülkeye dönüşünde karavanla giriş yapmak amacıyla İpsala Gümrük Kapısı'na geldi. Sistem sayesinde aracın giriş ve çıkış görüntüsü görevli muhafaza personeli tarafından karşılaştırıldığında, çıkış yapan karavanın farklı olduğu belirlendi. Alımına ilişkin herhangi bir evrak sunulamayan ve yurda kaçak sokulmaya çalışılan karavana el konuldu."
 
Tüfenkci, her iki olaya ilişkin araç şoförleri hakkında İpsala Cumhuriyet Savcılığı nezdinde adli takibat başlatıldığını kaydetti.

http://www.star.com.tr/ekonomi/tamamen-yerli-olan-plaka-tanima-sistemi-meyvelerini-veriyor-haber-1331478/
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 30 Haziran 2018, Cumartesi - 16:32
Yüzde 100 yerli robot Mini ADA, 3. havaalanında hizmet verecek

Türkiye’nin yerli robot üreticisi AKINROBOTICS'in robotları Mini ADA ve ADA GH6, havalimanında görücüye çıktı.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/06/30/300620181023490282621_2-41.jpg)

AKINROBOTICS, yerli insansı robotları Mini ADA ve ADA GH6 için çalışmalarını tamamladı ve sunum yapmak için kolları sıvadı. Robotlar, 3. havalimanında 200 milyon yolcuya hizmet vermek üzere kullanılacak. Mini ADA ve ADA GH6, 27 Haziran’da Çin, Rus ve Türk yapımı robotların sunumlarının yer aldığı toplantıda, rakiplerini geride bıraktı ve yetkililer tarafından beğenileri topladı. Özellikle Mini ADA, 3. havalimanında yolculara hizmet edecek en iyi yerli robot olduğunu kanıtladı.
 
(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/06/30/300620181018099269376_3.jpg)

Mini ADA Neler Yapar?
 
Dans etme
Ürün tanıtımı
Karşılama hostesliği / Resepsiyon görevlisi
Yer Tarifi
Aktif bilgisayar ve internet kullanımı
Eğitim ile ilgili bilgi verme
Barkod Okuma

http://www.star.com.tr/teknoloji/yuzde-100-yerli-robot-mini-ada-3-havaalaninda-hizmet-verecek-haber-1359328/
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 23 Temmuz 2018, Pazartesi - 15:02
Orta ve uzun vadeli 'milli teknoloji' politikaları hazırlanacak

Savunma sanayii ile yüzleri güldüren teknolojik dönüşüm ‘milli teknoloji’ ile orta ve uzun vadeli politikalara dökülecek. Yeni dönemde Türkiye’nin hedefi, yüksek teknoloji ile küresel ve prestij markalar üreterek yapay zekada öncü, akıllı teknolojilerde lider, bilgiyi üretmede merkez bir ülke olmak. Bu hedefler Başkan Erdoğan tarafından da yakından takip edilecek.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/07/23/230720180922066680272_2-41.jpg)

Türkiye, önümüzdeki yıllarda teknoloji ile yakından ilgilenen bir ülke olma gayreti içinde yoğun bir çaba gösterecek. Yeni kurulan sistem kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde oluşturulan Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu bu süreçte önemli katkı sağlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yakından takip edeceği kurulun konuyla ilgili yapacağı çalışmaları şöyle: Bölgesel ve küresel rekabette mukayeseli üstünlük kazandıracak alanları tespit edip bu alanlara yönelik tavsiyelerde bulunacak. Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda bilim ve teknoloji alanında politika önerileri hazırlayacak. Bilgi toplumuna ilişkin hedef ve strateji tavsiyelerinde bulunacak
 
ÜRÜNLE SONUÇLANAN AR-GE
 
Ar-Ge çalışmalarının özendirilmesi, teşvik edilmesi ve sonuçların ürünleştirilmesi için politika önerilerinde bulunacak. Bilim ve teknoloji alanındaki araştırma ve geliştirme politikalarının ekonomik kalkınma, sosyal gelişme ve milli güvenlik hedefleri doğrultusunda tespit edilmesi, yönlendirilmesi ve koordinasyonunun sağlanması amacıyla altyapı, insan kaynağı ve diğer tüm kaynakların geliştirilmesine yönelik araştırmalar yapacak. Stratejik önemi haiz teknoloji alanlarını belirlemek için araştırmalar yapmak ve bu alanlara ilişkin öneriler oluşturacak. Teknolojik dönüşüm alanlarını tespit ederek orta ve uzun vadeli milli teknoloji politikaları öneriler hazırlayacak.
 
Girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması için araştırmalar yapacak ve öneriler oluşturacak. Sanayinin ithalat bağımlılığını azaltacak, rekabet gücünü artıracak programların hayata geçirilmesi ile sanayi ürünleri güvenliği ve denetimi politikasının ve endüstri bölgeleri kurulacak alanların belirlenmesi amacıyla çalışmalar yürütecek.

http://www.star.com.tr/guncel/turkiyeden-milli-teknoloji-hamlesi-haber-1367303/
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 21 Ağustos 2018, Salı - 02:55
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: Caner Çetin - 21 Ağustos 2018, Salı - 23:05
Tanrım sizleri yüceltsin.
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 31 Ağustos 2018, Cuma - 03:01
Yerli imkanlarla elektronik anakart üretmeyi başardı

Bursa'da yaşayan 18 yaşındaki Türk girişimci Ferit Borku, yaklaşık bir milyon liralık yatırımla anakart üretmeyi başardı.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/fd5ad2/752/395/0/0/630/331?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2018/08/31/yerli-imkanlarla-elektronik-ana-kart-uretmeyi-basardi-1535663177197.jpg)

Yazılımsal ve teknolojik çalışmalar yapan Borku, kurduğu şirketle "yerli anakart" üretmeye karar verdi. Bunun üzerine kendine kaynak oluşturan Borku, yaklaşık 2 yıllık sürecin ardından kurduğu ekibiyle anakart üretti.

Borku, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketi kurma amaçlarının tamamen Türkiye'de bir yerli anakart markası oluşturmak olduğunu söyledi.

Şirketi kurduktan sonra ilk aşamada uzman mühendis ekibini Ar-Ge için bir araya getirdiğini belirten Borku, ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde kiraladıkları ofiste bu süreci yürüttüklerini dile getirdi.

Borku, bu ofisteki çalışmaların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gözetiminde gerçekleştiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ürün ortaya çıktıktan sonra tasarımlar bitti, üretim gerçekleşti ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında da kurulan heyetle ürünümüzün tescilini aldık. 436 bin lirası faturalandırılmış, yaklaşık bir milyon lirayı bulan bir Ar-Ge çalışması yaptık. Bunları hiçbir destek almadan tamamıyla öz kaynaklarımızla gerçekleştirdik. İş, seri üretim konusunda geldiğinde kaynak olarak bizim boyumuzu aştı. Bununla ilgili de biz devletten destek bekliyoruz."

"BİRÇOK ELEKTRONİK KART ÜRETEBİLİRİZ"

Seri üretime geçildiği takdirde İstanbul'u merkez olarak kullanacaklarını anlatan Borku, şunları kaydetti:

"Fabrika kurduğumuz takdirde burada bir grafik kart da dahil birçok elektronik kartın aynı makinelerle üretimini gerçekleştirecek duruma gelebiliriz. Bir ürünün tamamı yerli olamıyor. Dünyada kurulmuş ticari sistem bunu öngörmüyor. Her şeyi yerli yapacağız diye bir niyetimiz yok ama en azından bir ürünün yüzdesel olarak en üst düzeyini yerli yapabilirsek ülke olarak kara geçmiş olabiliriz. Ülkemizde yerli olarak cep telefonu, bilgisayar ve benzeri teknolojik aletleri üreten firmalar var. Bu firmalar yurt dışından donanım satın alıyorlar. Bir hedefimiz de bu firmalara yerli ürün üretmek."

https://www.sabah.com.tr/teknoloji/2018/08/31/yerli-imkanlarla-elektronik-anakart-uretmeyi-basardi
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: yakusha - 01 Eylül 2018, Cumartesi - 15:39
Çeşitli board üretimi mümkün ama, bilgisayar anakartı söyleminde şüphelerimiz var.
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: Caner Çetin - 02 Eylül 2018, Pazar - 20:32
Çeşitli board üretimi mümkün ama, bilgisayar anakartı söyleminde şüphelerimiz var.

Ne gibi örneğin?
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: yakusha - 02 Eylül 2018, Pazar - 22:03
Anakart ve seri üretimi cidden komplike bir süreç; 18 yaşında bilgisayar mühendisliği bölümü bile olmayan birisinin çıkıp tasarlaması pek inanılabilecek bir şey değil.

Zaten haber patladıŞu video da gerçek anlamda ana kartın nasıl yapıldığını gigabyte (ana kart üreticisi firma) fabrikasını gezerek gösteriyor

Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: Caner Çetin - 02 Eylül 2018, Pazar - 23:49
Anakart ve seri üretimi cidden komplike bir süreç; 18 yaşında bilgisayar mühendisliği bölümü bile olmayan birisinin çıkıp tasarlaması pek inanılabilecek bir şey değil.

Zaten haber patladıŞu video da gerçek anlamda ana kartın nasıl yapıldığını gigabyte (ana kart üreticisi firma) fabrikasını gezerek gösteriyor


Çok teşekkür ediyorum. Aydınlatıcı oldu. Konuşucu ayrıca çok güzel noktalara değinmiş; gâyet yararlı bir çalışma olmuş. Dediği gibi araştırılmalı, varsa yanlışlık bertaraf edilmeli ve bunların olmaması için önleyici adımlar atılmalı. Bu düşünülen şey ise düpe düz millete hakâret etmekten başka bir şey değildir.
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 09 Eylül 2018, Pazar - 16:28
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bilişim Vadisi'ni ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli'de bulunan Bilişim Vadisi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

(https://www.trthaber.com/resimler/936000/937960.jpg)

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli'de Bilişim Vadisi'ni ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 Günlük İcraat Programı'nda yer alan vadinin birinci etap ikinci kısmının tamamlanmasına yönelik çalışmaları yerinde inceledi.

(https://www.trthaber.com/dosyalar/images/varank1.jpg)

Vadide faaliyete başlayan firmaları da ziyaret eden Varank, Bilişim Vadisi yetkilileri ve müteahhit firma temsilcilerinden bilgi aldı.

(https://www.trthaber.com/dosyalar/images/varank.jpg)

"Uluslararası ölçekte bir merkez olacak"

Burada yaptığı değerlendirmede, Bilişim Vadisi'nin uluslararası ölçekte bir merkez olacağını belirten Varank, vadinin, Bakanlığının vizyon projelerinden birisi olduğunu ve projeyi çok önemsediklerini aktardı.

Vadinin, İstanbul'dan Yalova-Bursa istikametine giderken Osmangazi Köprüsü'nün yakınında bulunduğunu anlatan Varank, şunları kaydetti:

"Projenin birinci etap ikinci kısmının tamamlanması konusunda 100 Günlük İcraat Programı'nda milletimize söz verdik. Bu nedenle inşaatın hangi aşamada olduğunu yerinde görmek istedik. İnşallah en kısa zamanda bu bölümler de bitecek. Planladığımız başarının sadece ofislerle olmayacağını biliyoruz. Bu amaçla Bilişim Vadisi'nde altyapısı, ortak atölyeler, teknoloji transfer ofisi, veri ve kuluçka merkezleri ile güçlü bir ekosistem kurmaya kararlıyız.

Bilişim Vadisi, oluşturacağımız güçlü ekosistemle dünya ölçeğinde bir teknoloji üssü olacak. Bugün itibarıyla 39 firma burada Ar-Ge projeleri yürütüyor. 3,5 milyon metrekarelik bu alan, sadece ulusal değil uluslararası ölçekte bir merkez olacak. Konum olarak ise İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi sanayi şehirlerinin kesişim noktasında yer alıyor. Burada sosyal alanlar oluşturmak için hem mimari hem de kurumsal anlamda en iyiyi hedefliyoruz."

(https://www.trthaber.com/dosyalar/images/varank2.jpg)

Eren Bülbül talimatı

Bakan Varank, Trabzon'da ihbar ettiği terör örgütü PKK'lı teröristlerce şehit edilen 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün adını taşıyan konferans salonundaki çalışmaları da inceledi.

Varank, duvarında "Eren Bülbül Konferans Salonu. İyi ki varsın Eren" yazılı salona Bülbül'ün fotoğrafı ile hayatını anlatan bir bölüm yapılması talimatını verdi.

https://www.trthaber.com/haber/turkiye/sanayi-ve-teknoloji-bakani-mustafa-varank-bilisim-vadisini-ziyaret-etti-383875.html
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: frmacar - 18 Eylül 2018, Salı - 17:47
Haberler o kadar güzel ki insanı gururlandırıyor  :o
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: Caner Çetin - 19 Eylül 2018, Çarşamba - 15:50
Samsun'da yerli yazılım Pardus kullanıma girmiş, ya da girecekmiş; sekiz bin sayısı geçti duyuruda (sanırım kullanılacak tüzümler [system], el sayarı [tablet], sayar vs.). Tam başından yakalayamadım yarısına denk geldim; İl Eğitim Müdürlüğü'nün işi imiş onca anladığım kadarıyla.   
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: Caner Çetin - 19 Eylül 2018, Çarşamba - 15:54
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bilişim Vadisi'ni ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli'de bulunan Bilişim Vadisi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

(https://www.trthaber.com/resimler/936000/937960.jpg)

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli'de Bilişim Vadisi'ni ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 Günlük İcraat Programı'nda yer alan vadinin birinci etap ikinci kısmının tamamlanmasına yönelik çalışmaları yerinde inceledi.

(https://www.trthaber.com/dosyalar/images/varank1.jpg)

Vadide faaliyete başlayan firmaları da ziyaret eden Varank, Bilişim Vadisi yetkilileri ve müteahhit firma temsilcilerinden bilgi aldı.

(https://www.trthaber.com/dosyalar/images/varank.jpg)

"Uluslararası ölçekte bir merkez olacak"

Burada yaptığı değerlendirmede, Bilişim Vadisi'nin uluslararası ölçekte bir merkez olacağını belirten Varank, vadinin, Bakanlığının vizyon projelerinden birisi olduğunu ve projeyi çok önemsediklerini aktardı.

Vadinin, İstanbul'dan Yalova-Bursa istikametine giderken Osmangazi Köprüsü'nün yakınında bulunduğunu anlatan Varank, şunları kaydetti:

"Projenin birinci etap ikinci kısmının tamamlanması konusunda 100 Günlük İcraat Programı'nda milletimize söz verdik. Bu nedenle inşaatın hangi aşamada olduğunu yerinde görmek istedik. İnşallah en kısa zamanda bu bölümler de bitecek. Planladığımız başarının sadece ofislerle olmayacağını biliyoruz. Bu amaçla Bilişim Vadisi'nde altyapısı, ortak atölyeler, teknoloji transfer ofisi, veri ve kuluçka merkezleri ile güçlü bir ekosistem kurmaya kararlıyız.

Bilişim Vadisi, oluşturacağımız güçlü ekosistemle dünya ölçeğinde bir teknoloji üssü olacak. Bugün itibarıyla 39 firma burada Ar-Ge projeleri yürütüyor. 3,5 milyon metrekarelik bu alan, sadece ulusal değil uluslararası ölçekte bir merkez olacak. Konum olarak ise İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi sanayi şehirlerinin kesişim noktasında yer alıyor. Burada sosyal alanlar oluşturmak için hem mimari hem de kurumsal anlamda en iyiyi hedefliyoruz."

(https://www.trthaber.com/dosyalar/images/varank2.jpg)

Eren Bülbül talimatı

Bakan Varank, Trabzon'da ihbar ettiği terör örgütü PKK'lı teröristlerce şehit edilen 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün adını taşıyan konferans salonundaki çalışmaları da inceledi.

Varank, duvarında "Eren Bülbül Konferans Salonu. İyi ki varsın Eren" yazılı salona Bülbül'ün fotoğrafı ile hayatını anlatan bir bölüm yapılması talimatını verdi.

https://www.trthaber.com/haber/turkiye/sanayi-ve-teknoloji-bakani-mustafa-varank-bilisim-vadisini-ziyaret-etti-383875.html

Ulu bir iş. Sağ esen bitip, kök salıp nasıl dev işler devirdiğini ve her dâim devirdiğini görmek nâsip olsun bu ele ülkeye. Mâlum, bu elde her dâim her tür olumlu işe kulp bulan/takan, bir haltlar çeviren birileri var. Bu zümre(ler) konusunda çok uyanık olmalıyız.   
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: yakusha - 20 Eylül 2018, Perşembe - 21:00
tüzüm, sayar, elsayar: tutmaz bu kelimeler.
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: Caner Çetin - 20 Eylül 2018, Perşembe - 21:28
tüzüm, sayar, elsayar: tutmaz bu kelimeler.

Tutsun diye kullanmıyorum; kendim öyle uygun gördüğüm için kullanıyorum. Orada her hangi biçimde bir dayatma ya da ''siz de kullanın'' ibâresi görmüyorsunuz. Ben birilerinin yaptığı gibi kolaycılığa (hattâ birazcık daha da öteye gidiyor bu iş) gidip ithâl işi sevmem. Dünün asırlık yanlışlarını da gâyet iyi biliyorum, günümüzün eksiklikleri ve noksanlıklarını da. Bu da bende bir bilince bu bilinç de bir hareketler bütününe yol açıyor. Belki insanlar yıllardan beri yerleştiğinden benim gibi system denen şeye düzenek ya da tüzüm demeyeceklerdir, ancak bu durum ve tutumum kendilerinde imlediğim/açtığım/gösterdiğim yönde başka başka yerlerde, kullanımlarda dikkat etmelerini, onlarda bir bilincin uyanmasını sağlayacaktır. Bu işler zorlu süreçlerden geçer, ancak başkaca yöntemi yoktur. Ayrıca hocalar -kendimi hoca gördüğümden değil- genellikle o ya da bu konuda biraz farklı yâhut ''aykırı'' davranırlar; bu da çevre için alışma ister, ve de saygı. Kimi yerde de kimi işlerin hareketlerin bir öyküsü, anlamı vardır; ondan öyle yapıyordur. tüzüm de böyle bir sözdür ve Uygurcada geçer. Ayrıca yazı dili ile konuşma dilinin de arasında her zaman dünden bu güne dek ayrıt, fark olmuştur. Sözlü dilde de kullansam da yeri gelir yazı dilim ile sözel dilim arasında fark vardır. Yâni bu işi başına buyruk yapmıyorum, bir şeyleri bilerek yapıyor/yazıyor/söylüyorum.

Ayrıyeten, kusura bakmayın ancak demeden geçmeyeceğim. Ben her hangi biçimde her hangi bir yerde bir insan(lar)ın karşısındakinin kullandığı sözlere dile söz ettiğini görmedim işitmedim. Bırakın, bu işi ben bileyim. Anlaşılsın diye zâten anlamlarını belirttiğim gibi, anlaşılmayan bir yer olduğunda da gâyet sorabilir, ben de size ve herkese seve seve yardımcı olurum. Dediğim gibi, bu bir tercih ama tercihten öte bir anlayış ve davâ meselesidir.
 
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: yakusha - 22 Eylül 2018, Cumartesi - 08:58
Tercih sizindir. Karşımları pikletmekle homelet uplanmaz (anlamı: Beton dikmekle devlet yücelmez)
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 22 Eylül 2018, Cumartesi - 15:52
   Bana kalırsa,Türk Dil Kurumunun Otobüsler için bulduğu ''Çok Oturgaçlı Götürgeç''kelimesinden daha yeğdir.Kökleri eski Türkçe'ye dayalı bazı kelimeler türetmekten ve günümüze uyarlamaktan sanırım zarar gelmez.Dil bilimci! insanlarımız bu konuda çok başarılı olduğu sözlenemez.Dilimiz Allah'a emanet.Osmanlı'nın kuruluşundan beri Farsça ve Arapça egemenliğinden,tanzimat döneminde Fransızca,sonrasında ise İngilizce egemenliğinden kurtulamamışız.Başınızı nereye çevirseniz karşınıza İngilizce,İtalyaca ve Fransızca tabelalar görüyorsunuz.Kültür aşınmasını,yozlaşmasını kendi kendimize uyguluyor,sonrada ''Bizden hiç bir şey olmaz''moddosunu kendimize yutturararak,kabul ettirerek,hem bilimsel faaliyetlerde hem de kültürel faaliyetlerde hiç bir adım atmamış,elalemin her dediğini kabul ederek kendi tarihimize bile yabancılaşmış,neredeyse atalarımızı düşman adletmişiz.''Her şeyi Onlar bilir'',''Bizden ne köy olur ne kasaba'',''Yeni yeni icatlar çıkarma başımıza'',''Onlar gider aya biz kalırız yaya'' diyerek,yeniliklere kapalı,hiç bir konuda çaba sarf etmeyen,bize ne emir verildiyse onu yapan ve edilgen bir toplum haline getirilmişiz.Yapmaya çalışanları da her türlü zorluğu karşılarına çıkarmış,yok etmişiz.
   
   Bu edilgenlik,en başta dilimize soktuğumuz yabancı kökenli kelimelerden,arap-fars ve sonrasında latin alfabelerini kullanmamızdan kaynaklı olduğu aşikardır.Orhun Kitabelerindeki alfabeyi harf devriminde alabilseydik,şimdi bu alfabeyi daha köklü hale getirebilirdik.Kimse bana dünya ile entegre masalını anlatmasın,Ruslar Kiril alfabesi ile,Yunanlar Yunan alfabesi,Çinler Çin alfabesi,Koreliler Kore Alfabesi,Japonlar Japon alfabesini kullanırken Dünyadan soyutlandılar mı?

   Son tahlilde Caner arkadaşımız,bu gün neredeyse kimsenin el atmadığı,eski Türkçede geçen kelimelerin köklerini ve ne anlama geldiği ve bu gün de bu kelimelerin günümüzde kullanılan araç ve gereçlerde de kullanıabilir mi açısından kendince araştırmalar yaparak bulgularıyla günümüze uyarlamaya çalışmaktadır.

   Bence Caner gibi arkadaşlarımızın yüreklendirilmesi gerekir.''Bu kelime tutmaz'' diyerek en başta çalışmalardaki güdüyü yok etmemek gerekir.Bilakis yüreklendirerek bu çalışmaları daha da derinleştirmeye teşvik etmek gerekir.Bence Caner gibi arkadaşların çoğalarak bu çalışmalarda derinlik sağlaması ve günümüze uyarlaması,hem bilim dilimize hem de Türkçemize en büyük katkıyı ve kendi dilimize saygıyı da arttıracaktır.

Ben kendi adıma Caner arkadaşımızı tebrik ediyorum ve çalışmalarında başarılar diliyorum.
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: Caner Çetin - 22 Eylül 2018, Cumartesi - 17:29
   Bana kalırsa,Türk Dil Kurumunun Otobüsler için bulduğu ''Çok Oturgaçlı Götürgeç''kelimesinden daha yeğdir.Kökleri eski Türkçe'ye dayalı bazı kelimeler türetmekten ve günümüze uyarlamaktan sanırım zarar gelmez.Dil bilimci! insanlarımız bu konuda çok başarılı olduğu sözlenemez.Dilimiz Allah'a emanet.Osmanlı'nın kuruluşundan beri Farsça ve Arapça egemenliğinden,tanzimat döneminde Fransızca,sonrasında ise İngilizce egemenliğinden kurtulamamışız.Başınızı nereye çevirseniz karşınıza İngilizce,İtalyaca ve Fransızca tabelalar görüyorsunuz.Kültür aşınmasını,yozlaşmasını kendi kendimize uyguluyor,sonrada ''Bizden hiç bir şey olmaz''moddosunu kendimize yutturararak,kabul ettirerek,hem bilimsel faaliyetlerde hem de kültürel faaliyetlerde hiç bir adım atmamış,elalemin her dediğini kabul ederek kendi tarihimize bile yabancılaşmış,neredeyse atalarımızı düşman adletmişiz.''Her şeyi Onlar bilir'',''Bizden ne köy olur ne kasaba'',''Yeni yeni icatlar çıkarma başımıza'',''Onlar gider aya biz kalırız yaya'' diyerek,yeniliklere kapalı,hiç bir konuda çaba sarf etmeyen,bize ne emir verildiyse onu yapan ve edilgen bir toplum haline getirilmişiz.Yapmaya çalışanları da her türlü zorluğu karşılarına çıkarmış,yok etmişiz.
   
   Bu edilgenlik,en başta dilimize soktuğumuz yabancı kökenli kelimelerden,arap-fars ve sonrasında latin alfabelerini kullanmamızdan kaynaklı olduğu aşikardır.Orhun Kitabelerindeki alfabeyi harf devriminde alabilseydik,şimdi bu alfabeyi daha köklü hale getirebilirdik.Kimse bana dünya ile entegre masalını anlatmasın,Ruslar Kiril alfabesi ile,Yunanlar Yunan alfabesi,Çinler Çin alfabesi,Koreliler Kore Alfabesi,Japonlar Japon alfabesini kullanırken Dünyadan soyutlandılar mı?

   Son tahlilde Caner arkadaşımız,bu gün neredeyse kimsenin el atmadığı,eski Türkçede geçen kelimelerin köklerini ve ne anlama geldiği ve bu gün de bu kelimelerin günümüzde kullanılan araç ve gereçlerde de kullanıabilir mi açısından kendince araştırmalar yaparak bulgularıyla günümüze uyarlamaya çalışmaktadır.

   Bence Caner gibi arkadaşlarımızın yüreklendirilmesi gerekir.''Bu kelime tutmaz'' diyerek en başta çalışmalardaki güdüyü yok etmemek gerekir.Bilakis yüreklendirerek bu çalışmaları daha da derinleştirmeye teşvik etmek gerekir.Bence Caner gibi arkadaşların çoğalarak bu çalışmalarda derinlik sağlaması ve günümüze uyarlaması,hem bilim dilimize hem de Türkçemize en büyük katkıyı ve kendi dilimize saygıyı da arttıracaktır.

Ben kendi adıma Caner arkadaşımızı tebrik ediyorum ve çalışmalarında başarılar diliyorum.

Sevgili üstâdım, güzel sözün için çok teşekkür ediyorum. Bengi mutlu olasın. Sırasıyla gideceğim.

1) TDK'nın çok değerli çalışmaları var. Ancak bu büyük ve değerli duruş ve çalışma azminin karşısında aynen imlediğin gibi konu söz karşılıklarına gelince kimi sözlere, üstelik de bazan yıllar sonra (CD için gibi), çok tuhaf sözler/karşılıklar bulması, açık söylemek zorundayım, her ne denli TDK'yı birçok konuda takdir etsem de tam anlamıyla abuk kaçıyor. Evet, günümüzde bu konu üzerine adam akıllı, oturaklı düşünüp taşınan, kaynakları ve de dilimizin bilgisini, kurallarını bilip de sonuç ortaya koyabilen birileri veya bir yapı yok. Nitekim bu iş, bilgi ister; sözlerin nasıl, hangi eklerle kurulduğunu, hangi yapının ekin ne görev gördüğünü çok iyi bilmek ister. Bu işle uz, profesyonel anlamda üç artık yıldan beri uğraşıyorum ve Türk dili öyle derin ve zengin ki, her kezinde karşıma yeni yeni işler, çözülmesi gerekenler, olgular çıkıyor ki, zâten tüm dünya iki üç asırdan beri kimi konuları hâlâ çözememiş. Yâni başına buyruk söz kurulmaz; bunun yolu, yordamı, yöntemi usûlü vardır. Kurmadan önce de, sözün güçlü olması ve de geçmişle gelenekle bağ kurabilmek adına bir kullanım var mı, olmuş mu, .... gibi konuları irdelemek gereklidir ki, bu da herşeyden önce kaynakları çok iyi bilmekten geçer. Bildik bir sözdür ''kaynak yok''. Öyle kaynak var ki, yüz yıl başka iş yapmadan ömrünüzü adasanız bitiremezsiniz. Ne yazık ki deve kuşu misâli başımızı çıkarıp bakınmıyor, araştırmıyor, yolla düşmüyoruz.

Ben, bu yüzden, hem geçmişi, kendimizi, artımızı eksilerimizi az çok bildiğimden hem de günümüz gerekleri gördüğümden bu işi kendime görev adadım, kendimi adadım ve bunu da her dâim sürdüreceğim.

2) Çok güzel imlediğin gibi dilde yozlaşma, kendine yabancılaşma var. Bu durum, kimse dilin önemini derin etkisini bilmediğinden bilmez ki başka, yâni kültür-benlik yozlaşmasına da yol açacak, açabilecek düzeydedir. Çünkü dil kültürün taşıyıcısı, kültür de dilin uygulayıcısıdır. Mustafa Kemâl Paşa'nın dil üzerine bu yüzden onca önemli sözü vardır; araştırıp bulabilirsiniz. Dil öyle bir şeydir ki, kişinin düşüncesini ve beynini yapar. Çünkü dilde ulusun, milletin, toplumun anlayışı, inancı, bakış açıları, sevgileri, saygıları, sevmeleri, kızmaları, ... her bir şeyi imlidir, kodludur. Yabancı dil demek yabancı anlayış demektir; kendine yabancılaşmak demektir. Dil, büyük bir güçtür. Batılı sağ sol ön arka der; ancak Afrikalı kimi kabileler bu yönleri salt doğu batı kuzey güney ile adlandırdığı için, böylesi bir anlayışa sâhip olduğu için onun yön güdüsü, yönünü yönleri bulma güdüsü daha gelişkindir ve bu yüzden bir Batılıya göre yönleri çok daha çabuk, anında bulabilmektedir. Mandarin Çinli için zaman (geçmiş gelecek) soldan sağa gitmez; yukarıdan aşağıya (ya da tersi de olabilir, tam getiremedim bu ayrıntıyı) doğru gider. Bunun gibi daha sayısız örnek vardır ve bu durum bilimli (scientific) olarak da saptanmıştır. Bütün bunların beyin üzerinde, düşünceler üzerinde inanılmaz etkisi vardır. Çünkü her dil, kendi, yâni onu konuşanın anlayışı, dünyâyı, çevresini, evreni ve kendisini idrâk sonucu gelişmiş ve özel olmuştur. Bütün bir gün Türkiye'de, kendi ortamınızda herkese İngilizce konuşun; kendinizi ne denli Türk-çe hissedecek, duyacaksınız? Bu yüzden dilin güçlü, arı, güzel ve anlaşılır, ince olması bunca önemlidir. Çünkü dili sağ, bek, güçlü olmayanın düşünceleri de öyle olamaz! Dün, konuşma dilimiz öyle olmamakla birlikte edebî, bilim dilimiz vs. Arapça, Farsça veya bu ikisi ile Türkçe karışımı bir dil idi. Dil Devrimi boşuna yapılmadı. Bu gün ise, Yunanca, Latince, İngilizce'nin istilâsı altındayız. Ne farkı var? Çok güzel de imlediğin gibi, Fransızca etkisi de yoğun. Bir o ekskik kalmıştı?

Bu gün ''erdem'' dediğimiz söz, o günlerde 'yeniden' yaşama sokulan bir sözdür. Bu gün bir sorun var mı?

Sonuç: Kendine yabancılaşma, kendine güvenmemeyi birliğinde birgesinde getirir.

3) İçkin (entegre) olma konusuna. Çok müthiş örnekler getirmişsin. Hep bu ilgili konu açılınca (yazı işleri vs.) aklıma gelen güçlü örnekler. Ve diğer bir yerde daha demin bu yorumundan bağımsız yazdığım bir yorumumda söz ettiğim gibi de bu yerlere gelmelerine hattâ ve hattâ da katkı sağlamıştır, bkz. http://forum.defenceturk.net/index.php?topic=494.msg2932;topicseen#msg2932

4) Değil erden dilimizde kullanılan kimi sözleri günümüze getirmek üstâdım, ki bu zâten gâyet mümkündür (hele ki her tür ne yidüğü belirsiz yad yabancı sözleri ala-bilir-ken daha da mümkün), günümüzde kullandığımız tüm sözlerin kökleri ve gövdeleri ile o günlerde kullandığımız sözlerde var olan kökler gövdeler vs. hep aynı. Bu gün belki uzman diyoruz, ya da kipleşmiş bir deyim olarak ''eli uzlu, eli uz''; ancak aynı sözden (''uz'') gelen uzluk sözü de ''meslek, sanat'' demektir. uzlukçı ya da günümüz ağzıyla uzlukçu ''sanatçı, sanatı olan, bir sanatı ifâ eden''. İlgili ek de bildiğimiz -lXk eki (-lük/-luk/-lik/-lık). Kullanan, kullanıcı, işletici, işleten anlamına gelen abuk ve ölü bir dilden gelen Latince operator sözünü İngilizce üzerinden büs bütün anlamsız ve gereksiz yere devşirip operatör diyoruz da, kendi dilimizin kendi değerlerimizin bir değeri olan, örnek olsun, kıyas olsun diye veriyorum, ''uzluk'' sözünü niye kullanmayalım? Başka başka yerlerde neden aynı emeği ve çabayı sarf etmeyelim? Birisi de çıkıp bunu açıklayabilir mi, bu çelişkiyi, bu tezâtı? Açıklayamaz, çünkü açıklaması, izâhı yok. Her tür şeye üstelik gereksiz, anlamsız ve de zararlı iken itirâz yok, ancak kendimizden olan bir şeye gelince anlamsız tepkiler. Algılarımızı gözden geçirmek zorundayız. Bu hâller sağlıklı değil.

4) Türk dili denince yabancılar ne demiş, bu maddede de onu geçmek istiyorum. Bir kitabın (https://www.kitapyurdu.com/kitap/turkcenin-egitim-ogretim-tarihi-arastirmalari/433068.html) arka kapağındaki tanıtıcı sözdendir:

'' ‘Türkçenin Bilim dili’ olarak incelenmesinde, üzerinde durulması gereken en önemli hususlardan biri, bu dilin algoritmal yapısıdır. Bu kavram, Türkçenin kronolojik tutarlılığı ve yapısal gelişmişliği ile doğrudan ilgilidir. Bugünkü bilgisayarın temeli; 9. asırda büyük Türk bilgini el-Harezmi’nin algoritması ile atılmıştır.

Türkçe, desimal sisteme en mantıklı uyum sağlayan bir dildir. Bu uyumlu sayma ve dil sistemi örneğinin bir eşi daha yoktur. Bu husus, ABD’de, son yıllarda en çok satılan Being Dijital isimli kitapta teyid edilmekte ve Türkçe, uluslar arası bilgisayar dili için en uygun dil olarak tanımlanmaktadır.

Türkçenin, mantıklı ve tutarlı kurallar bütününden meydana geldiğini gören İngiliz bilgini Max Müller (1823 – 1900) Türkçedeki algoritmal sisteme şöyle gönderme yapmaktadır:
‘Türkçenin bir dil bilgisi kitabını okumak, bu dili öğrenmek niyetinde olmayanlar için bile, gerçek bir zevktir. Türlü dil bilgisel biçimlerin belirlenmesindeki ustalık, ad ve eylem çekimi sistemindeki düzenlilik ve bütün dil yapısındaki saydamlık ve kolayca anlaşılabilme yeteneği, insan zekâsının dil aracılığıyla beliren üstün gücünü kavrayabilenlerde hayranlık uyandırmaktadır. Türkçe, Türk düşüncesinin yaratıcı gücünün eseridir. Türkçe, insan aklının üstün kudretinin ürünüdür. Türkçe kadar kolay anlaşılan, insana her okunuşunda zevk verici pek az dil vardır.’

Herbert W. Duda: 'Bütün düşünce ve hisleri en mükemmel bir şekilde ifade eden Türkçe,  o kadar zengin bir kelime hazinesine sahiptir ki, herkes bu dile hayranlıkla bakmakta ve onu en mükemmel bir bilim dili olarak kabul etmektedir.’

Herbert Jansky: 'Türk dili, vokabuler, fonetik, imla, sentaks ve kelime hazinesi itibariyle son derece zengin ve kolay anlaşılan, kolay öğrenilebilen bir bilim dilidir.'

Paul Roux: ‘Türkçe, akıl ve düşünce dolu matematiksel bir dildir.'

Molier: ‘Türkçe; az söz ile çok anlam ifade eden, hayran olunacak mükemmel bir yapıya sahip dildir.'

Van De Walle: 'Türkçe, bir satranç oyunu gibidir. Bu dilin gramatikal yapısını meydana getiren unsurlar ve bu unsurlar arasındaki ilişkiler matematiksel bir sistem gibidir.'

Mustafa Kemal Atatürk: 'Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili, dünyada en güzel, en zengin, en kolay öğrenebilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır.' ''

Robert Barkley Shaw da, ''Türkçe sanattır.'' der. Birileri bir şeyleri çok iyi anlamış. Yer üstünün her bir yerinde boşuna bunca Türklük Bilimi bölümleri, enstitüleri yok. Alî Şîr Nevâî de meâlen şöyle demiş diyerek, bu bahsi kapatalım: ''Gençliğimde bu usûle (Farsça, Arapça) ben de uyar idim. Durumu anlayınca güçlükleri yenmek için Türkçe'ye döndüm, işte o zaman, önümde on sekiz bin âlemden daha geniş bir âlem belirdi, yabancı eli değmemiş bir gül bahçesine rastladım, fakat bu hazîneyi bekleyen ejderlerin kan dökücü, dikenlerin sayısız olduğunu gördüm.''

Bu adam, ki kendisi hepimizce esâsen az çok iyi bilinir, Muhâkemetü'l Lugateyn adlı eseri yazıp Türkçe'nin, o dönemlerde Farsça Çağatay alanında da az çok yeğ tutulur iken (şiirlerde, edebîyatta, vs.), Farsça üzerine üstünlüğünü kanıtlayan adamdır. Ancak ne demeye çalışmış? ''Çok çalışmalısınız o noktaya varabilmek için, yoksa o hazîneye ulaşmanız mümkün değildir.'' Mustafa Kemâl Paşa da aşağıda görüleceği üzerine benzer söz eylemiş, ''dile sâhip çıkmalı ve de işlemesliniz,'' demiştir.

Son olarak, her bir alanda, her bir konuda Atatürk Atatürk demekle olmuyor bu iş; kendisi de bir şeyleri ön görmüş ki, demiş (meâlen): ''Beni yüceltmeyin, benim yaptıklarıma bakın ve ileri gidin.''

''Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.''

Bu ve benzer daha nice sözü de o dedi. Sözüm meclisten dışarı genel mâhiyette; bir şeyleri bilmek ya da birkaç önemli günde yinelemekle değil, uygulamakla hedefe varılır, borç ödenir, mutlu olunur, ülkeye ele ulusa hizmet edilir, saygı edinilir, ... .

Bunu da yeri gelmişken meclisten dışarıca anıyorum, anıyorum zira öbür yerde yorumumda imlediğim gibi yapılmış olanlar üzerinden insanlarımızın büyük bir çoğunluğunda bir tatmin edinme özelliği gözlemleniyor.
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 02 Ekim 2018, Salı - 21:47
Sivas'ta üretilen lensler 80 ülkeye ihraç ediliyor

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_48238_02102018124755.jpg)

Sivas'ta faaliyet gösteren Türkiye'nin ilk lens fabrikasında üretilen göz içi katarakt lensler dünyanın dört bir yanındaki ülkelere ihraç ediliyor.

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_43178_02102018124756.jpg)

Sivas 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Anadolu Tıp Teknolojileri firmasında, 2005 yılından bu yana göz içi katarakt ve kontakt lens üretimi yapılıyor. Türkiye'nin ilk göz içi lens üretim tesisi olma özelliğini taşıyan fabrika, yıllık ürettiği 400 bin adet lensi, iç pazarda ve dış pazarda satışa sunuyor.

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_31594_02102018124757.jpg)

Fabrikanın genel müdürü Alper Kılınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürettikleri lenslerin, katarakt ameliyatlarında kullanıldığını söyledi.

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_32346_02102018124757.jpg)

Tamamen yerli ve milli bir firma olduklarını vurgulayan Kılınç, üretilen lenslerin dünyada en çok tercih edilen 'hidrofobik akrilik' malzemeden yapıldığını ve kullanılan ham maddenin patentinin ise Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna (TÜBİTAK) ait olduğunu ifade etti.

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_2946_02102018124758.jpg)

Fabrikanın yıllık 1 milyon lens üretebilecek kapasitesinin bulunduğunu dile getiren Kılınç, ham maddenin üretilmesi aşamasından paketlemeye kadar yüzde 100 yerli üretim yaptıklarını belirterek, 'Fabrikamız tüm kalite belgelerine sahiptir, ürettiğimiz ürünler yüksek teknolojiye sahiptir ve yüksek katma değeri olan üründür.' dedi.

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_85422_02102018124759.jpg)

80 ülkeye yerli ve milli lens ihracatı

Üretimi yapılan göz içi kontakt lenslerin 80 ülkeye ihraç edildiğini anlatan Kılınç, Türkiye'deki birçok hastanede katarakt ameliyatlarında kullanılan lensleri de fabrikalarının tedarik ettiğini dile getirdi.

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_20814_02102018124800.jpg)

Türkiye'deki tüm hastanelerin lens ihtiyacını karşılamaya talip olduklarını vurgulayan Kılınç, şunları kaydetti:

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_78364_02102018124801.jpg)

'Yıllık 150 bin adet lens ihracatımız bulunmaktadır. Türkiye'de kullanılan ürünlerin büyük çoğunluğu yurt dışından gelmektedir, ithal edilmektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde döviz kurlarında yaşanan artıştan dolayı birçok ürünün fiyatlarında yükselmeler olmakta. Anadolu Tıp Teknolojileri AŞ olarak Sivas'taki fabrikamızda yüzde 100 yerli olarak ürettiğimiz ürünlerle Türkiye'de bütün hastanelerde kullanılan kontakt lens ihtiyacını Türk lirası bazında ve çok daha ekonomik olarak karşılamaya talibiz.'

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_46746_02102018124802.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_73138_02102018124803.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_72259_02102018124803.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_92545_02102018124805.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_25169_02102018124806.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_41354_02102018124806.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_42818_02102018124807.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_69448_02102018124808.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_63050_02102018124809.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_74634_02102018124809.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_25660_02102018124810.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_39881_02102018124811.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_77105_02102018124812.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710903_41180_02102018124813.jpg)

http://www.star.com.tr/foto-galeri/sivasta-uretilen-lensler-80-ulkeye-ihrac-ediliyor-galeri-710903-sayfa-22
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 02 Ekim 2018, Salı - 23:29
Türk bilim insanı pille ısı yayan kumaş geliştirdi

İzmir'de bir bilim insanının geliştirdiği düşük voltajda uzun sürelerde ısı yayabilen kumaş, şimdi de elektrikli otomobillerin iç ısıtmasında kullanılmak üzere test edilmeye başlandı.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/3fa082/752/395/0/0/630/331?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2018/10/02/turk-bilim-insani-pille-isi-yayan-kumas-gelistirdi-1538508630267.jpg)

Türk bilim adamı tarafından geliştirilen düşük voltajla uzun süre ısı yayabilen kumaş, dalgıç kıyafetlerinde kullanılmak üzere Almanya'ya yapılan ilk ihracatın ardından şimdi de elektrikli otomobillerin iç ısıtmasında kullanılmak üzere test edilmeye başlandı.

Dokuz Eylül Üniversitesinde (DEÜ) Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Erol'un 2011 yılında "Isı Yayan Polimerik Malzemeler" konulu doktora teziyle geliştirdiği düşük voltajda uzun sürelerde ısı yayabilen kumaşa, aradan geçen süreçte çok sayıda ülkeden farklı sektörlerde kullanılmak üzere talep geldi.

ALMAN ORDUSUNA DALGIÇ KIYAFETİ

Rezistans tellerle yapılan kumaşta ısıtmaya alternatif olarak korozyona ve kırılmaya dayanıklı, esnek ısı yayan lifler geliştiren Erol, bu alanda ABD ve Güney Kore'deki muadillerinden daha az enerji ve daha uzun ısı sağlayan teknoloji geliştirmeyi başardı.

Bilimsel çalışmasıyla Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü'nü kazanan Erol, kumaşın farklı malzemelere uygulanması ve dünya genelinde pazarlanması için TÜBİTAK desteğiyle Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (DEPARK) içinde ortağı Ayhan Prepol ile İltema adlı şirket kurdu.

Patent sürecini tamamladıktan sonra ürünün ilk tanıtımını geçen yıl yapan şirkete dünyanın dört bir yanından talep yağmaya başladı.

Ürünleri Hamburg Teknik Üniversitesinde test edilen ve başarılı sonuçları kanıtlanan Türk malı teknolojinin Alman ordusu için dalgıç kıyafetlerinde kullanılmak üzere ihracatı yapıldı.

KAZAKİSTAN'A ISITMALI KAR TENTESİ

Ürünü test eden bir İngiliz firmayla da kumaşın pazarlanması konusunda protokol imzalayan şirket, şimdi de Türkiye'de otomobiller için koltuk üreten bir firmayla koltuk ısıtma pedi geliştirmek üzere proje yürütüyor.

Normalde yaklaşık 500 bin dolarlık ithalat gerektiren ısıtmalı koltuk pedine daha üstün özelliklerde tamamen yerli alternatif geliştiren firma, Kazakistan'dan gelen talep üzerine ısıtmalı kar tentesi geliştirdi.

Firma, son olarak Japonya merkezli bir elektrikli otomotiv firmasının talebi üzerine bu alanda farklı bir projeyi daha başlattı.

Dr. Öğr. Üyesi Erol, çok yaygın kullanılan rezistans tellerin kullanışlı olmasına rağmen güvenlik açısından önemli riskler barındırdığını, sadece elektrikli battaniye ürününde dahi çok sayıda ölüm ve yaralanma olayının yaşandığına dikkati çekti.

Projenin, düşük voltajlı ve diğerlerinden daha güvenli olmasını istediklerini vurgulayan Erol, pille veya güneş enerjisiyle desteklenebilen lif sayesinde bu hedefe ulaştıklarını dile getirdi.

"KULLANIM ALANI VE İHRACATI ARTACAK"

Isı ileten liflerin ipliklerle dokunduğunu, kumaşın yapısının bozulmadığını, bu nedenle korozyona uğrama, kırılma gibi sorunların da ortaya çıkmadığını anlatan Erol, şöyle konuştu:

"100 derece altı sıcaklığın ihtiyaç duyulduğu her ortamda ısıtma ürünlerine talibiz. İlk olarak dağcı giysilerine uyguladık, bir yelek ürettik. 7,2 voltluk 6000 miliamper pille 8 saat süreyle ısıtabiliyoruz. Bunu 11-12 saatlere çıkardığımız örnekler de var. Son olarak ülkemizde otomobiller için koltuk üreten firmadan bir talep geldi. Yakın bir zamanda bu teknolojiyle ısınan koltuklarda seyahat edebileceğiz.

Elektrikli otomobillerde motor sıcaklığı olmadan ısıtma yapıldığı için bu teknoloji öne çıkıyor. Koltuk ve döşemelere gömülen ısı yayan lifler sayesinde araç içi ısıtma sağlanabilir. Bu alanda çalışma ve iş birliğini sürdürüyoruz. Rakip polimerik malzemelerden farkımız daha düşük voltajlarda ısınma ve geç soğumamız. Bu teknoloji duyuldukça kullanım alanı ve ihracatı da artacaktır."

"İNGİLTERE'YE DE ÜRÜN GÖNDERECEĞİZ"

Şirketin ortağı Ayhan Prepol ise geliştirilen sistemi yurt dışına pazarlamak için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını dile getirdi.

Kumaşı ilk olarak ısıtmalı yelek, bel kemeri, ayakkabı tabanlığı, uyku tulumu, elektrikli battaniye, yatak, bebek pusetleri ve engelli araçları için battaniye ürünlerine uyguladıklarını hatırlatan Prepol, dünya genelinden gelen talepleri değerlendirmeye başladıklarını kaydetti.

Hamburg Teknik Üniversitesi tarafından dalış kıyafetlerine uygulanan kumaşın Kuzey Denizi'nde dalgıçlar tarafından denendiğini, bu zorlu testin başarıyla geçilmesinin kritik bir öneme sahip olduğunu anlatan Prepol, "Kumaş, dalış ve dağcı kıyafetinden ameliyat örtüsüne, ayakkabı tabanlığından kar tentesine kadar çok geniş bir kullanım alanında kendisini ispat etti. İlk kumaş ihracatımızı Almanya'ya yaptık. Yıllık 250 bin avroluk bir protokole uygun olarak üretime başladık. İngiltere'ye de kısa zamanda ürün göndermeye başlayacağız." diye konuştu.

https://www.sabah.com.tr/teknoloji/2018/10/02/turk-bilim-insani-pille-isi-yayan-kumas-gelistirdi
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 14 Ekim 2018, Pazar - 18:45
Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

(https://cdn.turkmedya.com.tr/aksam/imgsdisk/2018/10/14/141020181114578771722_2.jpg)

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde birbirlerine hiçbir bağlantı olmadan arka arkaya bir konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.
AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, otomotiv alanında danışmanlık ve mühendislik hizmeti veren AVL Türkiye'nin Otonom Araç Takımı'nda çalışan genç mühendisleri, otomotiv endüstrisine yön verecek otonom konvoylar (platooning) alanında proje geliştirdi. Maket araçlar üzerinde başarıyla tamamlanan proje, tırların sürücüsüz olarak birbirini takip etmesini sağlamayı hedefliyor. Proje 2019 sonunda tırlarda kullanılabilir hale gelecek.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen projeyle en az iki tırın, aralarında kısa bir mesafe olacak şekilde, teknik sistemlerle otoyolda, araç trafiği içinde hareket edebilmesi sağlanacak.

En baştaki aracın hızı ve yönü belirlediği Platooning projesiyle, her bir tır arasındaki mesafe yaklaşık on metre olacak. Arkadaki araçlar öndeki aracın yarattığı hava akımından yararlanarak yakıt tasarrufu sağlayacak ve karbon salımını düşürecek.
- "Karbon emisyonu düşüyor"

AA muhabirine projeyle ilgili açıklamalarda bulunan AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, üzerinde çalıştıkları Platooning sisteminin lojistik sektörü için verimliliği artıracak yenilikçi bir teknoloji olduğunu belirterek, "(Platooning) Aynı rotayı kullanan kamyonların birbirlerine kablosuz şekilde bağlanarak konvoy oluşturup birlikte hareket etmesini sağlıyor. Bunun birden fazla avantajı var. Kamyonlar birbirlerinin hava kanalına girdiği için yakıt tüketimi azalırken karbon emisyonu da düşüyor." diye konuştu.

AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye'nin Samandıra'daki Ar-Ge Merkezi'nde geliştirilen projenin Türkiye'de bu alanda yapılmış ilk deneme olduğunu anlatan İmpram, şunları kaydetti:

"Türkiye'de ilk denemeyi biz yaptık, üzerinde halen çalışmalarımız devam ediyor. Bir sonraki adımda bunu gerçek araçlar üzerinde denemek istiyoruz. Çalışmalarımızın 6 ila 8 ay sonra gerçek tır ve kamyonlarda uygulanabilir aşamaya geleceğini tahmin ediyoruz."

Projeyle araçların birbirini daha yakından takip etmesinin sağlanacağını anlatan İmpram, bu yöntemle peş peşe frenlerin ardından yollarda görülen trafik dalgalanmasını azaltılacağını, yolların daha verimli kullanılacağını söyledi.

- "AVL Global'in Ar-Ge merkezlerinden biriyiz"

İmpram, "Günümüzde en öndeki kamyonda sürücü varken, arkadaki araçlarda sürücü yokken, gelecekteki ideal senaryoda kamyonların hiçbirinde sürücü olmayacağı öngörülüyor. Bu da özellikle maliyetlerin taşımacılık sektöründe düşürülmesi demek." bilgilerini verdi.

AVL firmasının 1940'larda Avusturya'nın Graz kentinde kurulduğunu anlatan İmpram, şirketin 10 binin üzerinde çalışanı bulunduğunu söyledi.

Dünyada 60'dan fazla ofisi bulunan küresel şirketin 30'dan fazla Ar-Ge merkezi bulunduğunu aktaran İmpram, "AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye, AVL Global'in Ar-Ge Merkezlerinden biri. Burada 220'nin üzerinde mühendis kadromuzla AVL Global'de yapılan ileri teknoloji işlerin tamamında yer alıyoruz. Bunlara ek olarak kendi projelerimiz var." dedi.

- "Hibrit aracın testi 2019'un ikinci yarısında"

Yerli otomobil konusunda gelişmeleri yakından izlediklerini söyleyen İmpram, görev verilmesi halinde sorumluluk üstlenmeye hazır olduklarını bildirdi. TÜBİTAK'tan aldıkları desteklerle otonom fonksiyonları bulunan araç geliştireceklerini ifade eden İmpram, şunları söyledi:

"TÜBİTAK'tan aldığımız büyük destek kapsamında bir hibrit araç geliştiriyoruz, bir de otonom fonksiyonları olan bir araç geliştireceğiz. 2019'un ikinci yarısında hibrit elektrikli aracın, 2020'de de otonom aracın testlerini planlıyoruz. Kesinlikle yüksek katma değerli işler yapıyoruz. Çünkü yazılım, elektronik tabanlı işler yapıyoruz. Kurulduğumuz tarih olan 2008'den bu yana 20 milyon avroya yakın yüksek katma değerli ihracat gerçekleştirdik. Bu senenin sonunda hedefimiz bunu 30 milyon avrolara yaklaştırmak.

Biz kurum olarak Türk mühendislik ekosistemine katkı sunuyoruz. Bizim mühendislerimiz bundan 3-4 yıl sonra piyasaya çıkacak araçların sistemlerini geliştiriyorlar. Bunlar aslında ülkede ihtiyaç duyulması durumunda bizim yapabileceğimiz katkıları göstermek adına önemli."

- "Platooning sisteminde iki araç arasında bir haberleşme var"

AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Kıdemli Sistem Mühendisi Kadir Haspalamutgil ise otonom araçları geliştirirken üzerinde çalıştıkları sistemleri bir adım öteye götürebilmek için harekete geçtiklerini ifade ederek, "Küçük bir platforma ihtiyaç duyduk gerçek arabalara doğru bir ara adım için. Bu doğrultuda piyasada satılan model arabalardan iki tanesini alıp modifiye ettik. Üzerine gerçek arabalarda kullanılan, güçlü işlemciler ve sensörler koyduk ve bunları koyarak önce bir şerit takip sistemi yaptık. Normal arabalarda çalıştığı şekilde, görüntüyü işleyip, yolu bulup ve kontrolü bu yolda kalacak şekilde, çizginin dışına çıkmadan kalacak bir sistem geliştirdik." diye konuştu.

Daha sonra bu sistemlerin üzerine Platooning sistemini entegre ettiklerini anlatan Haspalamutgil, "Platooning sisteminde iki araç arasında bir haberleşme var. Öndeki araçla ilgili durumu arkadaki araca iletiyor ve arkadaki araç bu bilgiyi kullanarak anında tepki verebiliyor. Bu sayede daha kısa mesafelerle iki araç birbirini takip edebiliyor." ifadelerini kullandı.

https://www.aksam.com.tr/ekonomi/turk-muhendislerden-otomotiv-sektorune-platooning-asisi/haber-783127
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 27 Ekim 2018, Cumartesi - 20:13
Yüksek Verimli Yerli 'Hidrojen Yakıt Pilleri' Geliştirildi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde yürütülen çalışmada, yerli imkanlarla lityum bataryalardan 10 kata kadar daha fazla enerji üretebilen hidrojen yakıt pilleri geliştirildi.

(https://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/10/27/271020181206420957673_2-41.jpg)

Prof. Dr. Nejat Veziroğlu Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Vestel Savunma Sanayinin iş birliğinde, yaklaşık 15 yıldır devam eden Ar-Ge çalışmaları sonucunda, enerji yoğunluğu lityum bataryadan 10 kata kadar daha fazla, tamamen sessiz çalışan ve yüzde 50 verimle elektrik enerjisi elde edilebilen hidrojen yakıt pillerine ticari boyut kazandırıldı.

Otomobillerde, ev aletlerinde ve özellikle savunma sanayisinde kullanılabilecek yakıt pillerinin, farklı amaçlarda kullanılabilmesine yönelik çalışmalar sürüyor.

Bir otomobilin bin kilometre mesafe kat edebilmesini sağlayabilecek, insansız hava araçlarının havada kalma sürelerini 3 kata kadar uzatabilecek, askeri operasyonlarda kullanılabilecek hidrojen yakıt pilinin, evlerde hem elektrik üretilmesi hem de daha ucuz ve verimli ısınma sağlayabilmesi öngörülüyor.

Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Merkez Müdürü Doç. Dr. Bora Timurkutluk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vestel Savunma Sanayi ile birlikte hidrojen ve yakıt pili teknolojilerinin ürünleştirilmesine yönelik yoğun araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürüttüklerini söyledi.

Timurkutluk, "Düşük ve yüksek sıcaklık yakıt pili sistem ve bileşenlerinin üretimi, testleri ve karakterizasyonlarına yönelik dünya çapında bir altyapıya sahibiz. Katı oksit yakıt pilinin kilit elemanı ve elektrik üreten birimi olan bu yapı, ticari boyutlarda yüksek oranda yerli ve milli olarak burada üretilmektedir. Diğer sistem bileşenleri ise Vestel Savunma Sanayi tarafından geliştirilmektedir." dedi.

Merkezin Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selahattin Çelik de Türkiye'nin enerjide büyük oranda dışa bağlı bulunduğunu, dünyada fosil kaynaklı yakıtların sebep olduğu iklim yıkımlarının hissedilir seviyelere geldiğini bildirdi.

(https://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/10/27/271020181204010950134_3.jpg)

Alternatif enerji çözümlerinin, tüm dünya için büyük önem arz ettiğine işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

"Hidrojen, bu düğümü çözebilecek en önemli ve temiz bir enerji taşıyıcısıdır. Saf hidrojenin enerji yoğunluğu bir bataryadan 236 kat daha fazladır. Yakıt pilleri, hidrojeni tamamen sessiz bir şekilde elektro kimyasal olarak yüzde 50 verimle elektrik enerjisine dönüştüren teknolojidir. Vestel ile yapmış olduğumuz 15 yıllık Ar-Ge sonucunda bu ürünü ticari hale getirmiş durumdayız. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde üretmiş olduğumuz hidrojen yakıt pili bileşenlerini Vestel'e göndermekteyiz ve orada ilgili cihazlarda kullanılmak üzere sistem haline getirilmektedir. Ayrıca 'Yakıt pili ve hidrojen teknolojileri' çalışmamız, üniversite-sanayi iş birliği kategorisinde YÖK üstün başarı ödülüne layık görülmüş ve bu ödül Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edilmiştir."

(https://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/10/27/271020181205520343613_3.jpg)

- "Seri üretime geçebilecek durumdayız"

Çelik, hidrojen yakıt pillerinden yüksek verim elde edildiğini anlatarak, şu bilgileri verdi:

"Yakıt pillerini, bir otomobilde dizel, benzinli veya LPG’li araçlarda olduğu gibi tek depoda ve hidrojenin dakikalar içerisinde doldurulması sağlanarak bin kilometre menzile sahip olacak şekilde kullanmak mümkün. Yakıt pilleri mini insansız hava araçlarının havada kalma sürelerini 3 kata kadar uzatabilir. Taşınabilir versiyonlarıyla askerimizin batarya yerine yüzde 80 daha az yük ile daha fazla görev yapmasını sağlayabiliriz. Ayrıca evlerimizde hem elektrik üretilmesini hem de ısınmayı yakıt pilleri ile daha ucuza ve daha verimli bir şekilde sağlayabiliriz. Hidrojenin en önemli özelliklerinden birisi ise suyun olduğu her yerden güneş ve rüzgar enerjisiyle üretilebilir olmasıdır. Hidrojenin yakıt pillerinde kullanılması sonucu çevreye sadece atık olarak yine saf su çıkmaktadır."

Yakıt pillerinin zırhlı araçlarda uygulanması ve bor temelli yakıtla çalışan taşınabilir yakıt pili versiyonlarının da prototiplerini yaptıklarını aktaran Çelik, bunlarla ilgili talep gelmesi halinde seri üretime geçebilecek durumda olduklarını, yakıt pillerinin insansız hava araçlarında kullanılması, bor temelli yakıtla çalışan otobüs ve denizaltı sistemleri için yakıt pilleri geliştirmek için test çalışmalarına devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar ise Türkiye'nin yerli otomotiv projesinin, katma değeri yüksek ürün üreten ülkeler kategorisine geçmesinde önemli bir rol oynayacağını vurguladı.

Bu kapsamda da özellikle hidrojen kullanan araçların geliştirilmesinin önemine dikkati çeken Kar, şöyle konuştu:

"Enerjide dışa bağımlılığı yüksek olan ülkelerde hidrojen kullanımının da yaygın bir şekilde araştırma geliştirmede yer aldığını biliyoruz. Japonya bunun en iyi örneği. Şu anda sokaklarında hidrojenle çalışan araçlar dolaşmakta. Yerli otomotivin elektrikli olması önemli ama bu hala bizim enerjide dışa bağımlılığımızı çözmüyor. Elektriği doğal gazdan, HES'lerden üretiyoruz. Bunlarının hepsinin bir sınırı vardır. Bazen de riskleri var. Ama hidrojen güvenilir bir yakıt olarak ön plana çıkıyor. Çevreye herhangi bir olumsuz etkisi söz konusu değil. Onun için Türkiye'nin yerli otomotiv üretimi noktasında hidrojenle çalışan yerli otomotiv konusunda araştırma geliştirme yapılması gerekliliğine inanıyorum. Biz hidrojenle ilgili çalışmalar konusunda altyapısı güçlü olan bir üniversiteyiz. Buradaki çalışma grubumuz yerli otomobilin hidrojenle çalışan versiyonunu geliştirilmesi noktasında her türlü desteğe hazır. Üniversite olarak araştırma grubumuzu desteklemeye devam edeceğiz."

https://www.star.com.tr/teknoloji/yuksek-verimli-yerli-hidrojen-yakit-pilleri-gelistirildi-haber-1400136/
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: Caner Çetin - 06 Kasım 2018, Salı - 01:11
http://www.bilimuskudar.com

https://twitter.com/miguyan2000/status/1059052640900956160
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: Caner Çetin - 13 Kasım 2018, Salı - 22:11
Güney Kore merkezli profesyonel bilgi-eğlence sistemleri (Infotainment) şirketi olan Motrex; Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) aracılığıyla, trafik kazalarını en aza indirgemek için geliştirdikleri son teknoloji çözüm önerilerinin tanıtımını İstanbul’da yaptı.

İstanbul’da akıllı şehir teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren yerli bir kurumla görüşülerek, kendilerine Motrex’in geliştirdiği Sürücü Durum Görüntüleme Sistemi (DSM, Driver Status Monitoring System) tanıtıldı ve teslim edildi. Bu işbirliği ile, ilgili profesyonel kurumun belirli bir süre saha testi yapması ve test sonunda ürünle ilgili geliştirilmesi gereken yönlerin tespit edilmesi amaçlandı.

(http://resimag.com/p1/35b65f2601.jpeg)

Motrex Türkiye Şube Müdürü Yunchul Jung “Geçen yıl Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarının yaklaşık %43’ünün sürücü hatasından kaynaklandığı görülmektedir. Bu nedenle, Motrex’in SDG (Sürücü Durum Görüntüleme) sisteminin meydana gelen trafik kazaları ve ölüm oranlarını azaltmaya yardımcı olacağını düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Motrex SDG (Sürücü Durum Görüntüleme), sürücünün yüz ve göz hareketlerini algılayıp tehlike durumunda yolcuyu uyararak trafik kazalarının aza indirgenmesi için geliştirilmiş bir sistemdir. Örneğin sürücünün normalden fazla göz kapatma veya kafa çevirme gibi hareketleri algılandığı taktirde sürücüye dikkatini toplaması için uyarı alarmı vermektedir.

Bu proje, Kore devlet kuruluşu olan KOTRA’nın desteğiyle KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) projesi adı altında Koreli şirketlerin sosyal sorumluluk projelerini destekleme ve bölgesel problemleri çözüme kavuşturma amacı taşımaktadır.

Motrex’in bu sistemi, işbirliği için anlaşılan kurumun test aracına monte edilmiş olup, test sürüşleri sonucu cihazın kullanımına dair geri dönüş yorumları, sadece bu ürünün geliştirilmesi için değil, uzun vadeli olarak otobüs, taksi vb. araçlarda da kullanıma uygun cihazların geliştirilmesi için kullanılacaktır.

(http://resimag.com/p1/0b84bb40bd.jpeg)

Kaynak: Defence and Technology.
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 17 Kasım 2018, Cumartesi - 16:41
GE’den Gebze’de metal katmanlı imalat arge merkezi

(http://www.kokpit.aero//image/data/general%20electric/Gebze%20arge/ge%20merkez%20acilis%202.jpg)

Dünyanın en büyük uçak motoru imalatçılarından biri olan General Electric, Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki, TÜBİTAK Marmara Teknoloji Serbest Bölgesi'nde bulunan General Electric (GE) Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi bünyesinde kurulan Katmanlı İmalat Teknolojileri Ar-Ge Laboratuvarı’nı açtı. Kurdelayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank kesti.

Açılışta konuşan Bakan Varank, dinamik işgücünü, sanayi kapasitesini ve coğrafi avantajları en iyi şekilde kullanarak, yapısal dönüşüm için gerekli adımları kararlılıkla attıklarını belirterek, "Nihai hedefimiz Türkiye'yi sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirmek" dedi.

Törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Canan Özsoy ile GE'nin üst düzey yönetimi katıldı.

(http://www.kokpit.aero//image/data/general%20electric/Gebze%20arge/ge%20merkez%20acilis%201.jpg)

ARGE MERKEZİNDE YENİ NESİL TEKNOLOJİLER

Laboratuvarda, GE Additive tarafından üretilen ve yeni nesil üretim teknolojilerinden olan endüstriyel metal katmanlı üretim makineleri ile teknoloji geliştirme çalışmaları gerçekleştirilecek.

Merkez, General Electric'in küresel bazda sahip olduğu üç laboratuvardan biri. Katmanlı üretim alanında hem malzeme, hem de farklı geometrilerin Ar-Ge'sinin yapılacağı bu labaratuvarda Türkiye menşeili tasarımlar geliştirilecek. Bu tasarımlar, havacılıktan otomotive, beyaz eşyadan enerjiye pek çok farklı alanda kullanılabilecek ve yüksek katma değerli üretim önceliğimize doğrudan hizmet edecek.

400 MÜHENDİS GÖREV ALIYOR

GE Havacılık'ın dünyadaki dört mühendislik merkezinden biri olan GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi, 18 yıldır faaliyette bulunuyor. Ürün geliştirme, tasarım, imalat, onarım, bakım ve yazılım gibi çeşitli teknolojiler geliştiren merkezde 400'den fazla Türk mühendisi, GE Havacılık için uçak, gemi ve endüstriyel motorlarının tasarım ve teknolojisini geliştiriyor. Eğitimleri ve mühendislik yetenekleriyle kendini kanıtlamış mühendislerin görev yaptığı merkezde yazılım ve katmanlı imalat teknolojileri üzerine çalışan mühendis sayısının 2018 yılında 100'ü geçti. Katmanlı İmalat Teknolojileri Ar-Ge Laboratuvarı'nda çalışanların üçte biri doktora dereceli yetkin mühendislerden oluşuyor.

(http://www.kokpit.aero//image/data/general%20electric/Gebze%20arge/ge%20merkez%20acilis%203.jpg)

BAKAN VARANK: TÜRK MÜHENDİSLER YURDA DÖNDÜ

Bakan Varank, Türk mühendislerin açılışı yapılan Ar-Ge merkezinde çalışmak için ülkeye döndüğünü belirterek, şöyle konuştu:

70 yıldır ülkemizde bulunan General Elektrik, 5 ilde 500’ü ar-ge mühendisi olmak üzere 2 bin 300 kişiyle faaliyet gösteriyor. Havacılık, sağlık, enerji ve ulaştırma olmak üzere pek çok alanda yüksek katma değerli üretim ve Ar-Ge gerçekleştiriyor. Türkiye'deki Ar-Ge merkezini, firmanın diğer merkezlerinden ayıran bir özelliğinden de bahsetmeden geçmek haksızlık olur. Şöyle ki; firmanın dünyadaki diğer merkezlerinde çalışan kadın mühendis oranı yüzde 9'ken, Türkiye'de bu oranın yüzde 26'ya ulaştığını görüyoruz. Kadınların bilim ve teknoloji alanlarında daha aktif rol almasını destekliyor, bu tablonun diğer firmalara da örnek olmasını arzu ediyoruz. Bir başka sevindirici gelişmeyse, bu merkezin bilim insanlarımızın yurda dönüş seferberliğine olan katkısıdır. Aldığım bilgilere göre 15'ten fazla Türk mühendis burada çalışmak için ABD, Almanya, Hollanda ve İsviçre gibi ülkelerden yurda döndü. Hatta burada 11 nitelikli yabancı araştırmacı da Ar-Ge yapıyor. Her olumlu gelişmeden sonra muhalefet etmeyi kendine vazife bilenler, Bakanlığımızın desteklediği bu merkezleri gelip görsünler. Türkiye'de bilim üretecek, Ar-Ge yapacak ortam var mıymış, yok muymuş kendi gözleriyle şahit olsunlar."

(http://www.kokpit.aero//image/data/general%20electric/Gebze%20arge/ge%20merkez%20acilis%204.jpg)

http://www.kokpit.aero/ge-gebze-arge-bakan-varank
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 01 Aralık 2018, Cumartesi - 23:17
Benzin ve mazottan ucuz yakıt geliştirdi: Litresi 3 lira

(https://cdn.turkmedya.com.tr/aksam/imgsdisk/2018/12/01/011220181515466507823_2.jpg)

Balıkesir’in Edremit ilçesinde araştırma geliştirme yapan bir firmada dizel ve benzinli araçlar için daha çevreci, daha verimli, daha ucuz ve milli bir akaryakıt geliştirildi. Benzin ve mazottan yüzde 50 daha tasarruflu olan yakıtın bir litre mazotta fiyatı 3 liraya kadar indirdiği de belirtiliyor.
Türkiye’de bir çok buluşa imza atan AR-GE firması sahibi Faruk Durukan, son olarak dışa bağımlılık oranının yüksek olduğu akaryakıt sektöründe çalışmalar yaptı.

Çalışmalar sonucunda geliştirilen iki cins akaryakıt hem dizel motorlar için hem de benzinli araçlar için kullanılabiliyor.
Emisyonu yüzde 50 azaltıyor

Yeni geliştirilen yeni akaryakıt ile araçların emisyon değerlerinin yüzde 50 civarında azaldığını ifade eden Durukan, araçların performanlarında da önemli bir artış olduğunu söylüyor. Yerli imkanlar ile Türkiye’de geliştirilen ve üretilen yeni yakıt aynı zamanda fiyat oranıyla da benzeri ürünlerden daha ucuza mal edilebiliyor.

3 liraya kadar indiriyor

Çalışma hakkında bilgi veren Faruk Durukan, “Bu elde ettiğimiz yeni bir yakıt türüdür. Bu mazota göre şu an yüzde elli daha tasarruflu olmakta. Dünyada bir ilktir. Çevre dostudur.

Tam yanmayı sağladığı için havaya monoksit gazını bırakmıyor. Böylelikle yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Bu gün 6 lira gibi düşündüğümüz bir litre mazotu 3 liradan kullanabiliyorsunuz.

Artı olarak tam yanmayı sağladığı için hava kirliliğinin de sonu olmuş oluyor. Bu çalışma için patent başvurularında da bulunduk. Testlerde yanma farkının yarı yarıya olduğu çok açık bir şekilde görüldü. Bu sadece araçlar için değil gemiler için, enerjinin çok kullanıldığı traktörler için, bir çok alanda yüzde elli tasarruf sağlayacak” dedi.

https://www.aksam.com.tr/teknoloji/benzin-ve-mazottan-ucuz-yakit-gelistirdi-litresi-3-lira/haber-798945
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 09 Aralık 2018, Pazar - 15:21
Liseli mucidin beklediği destek Bakan Selçuk'tan geldi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, projesiyle Google Bilim Fuarı'nda yarı finale kalmayı başaran lise öğrencisi Belli'yi tebrik ederek, istediği her türlü desteğin verileceğini söyledi.

(https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/Contents/2018/12/09/thumbs_b_c_33e3f45c1c28057d4f92be4a43bfb954.jpg?v=135815)

Anadolu Ajansının (AA), "doğaya zarar vermeyen plastik" üretmek için yola çıkan iki lise öğrencisinin maddi imkansızlıklar nedeniyle Emirhan Belli'nin evinin mutfağında çalıştığını duyurması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri harekete geçti.

Lise öğrencileri Google Bilim Fuarı'nda yarı finale kaldı
Belli ve arkadaşı Serkan Arslan'ın mayıs ayında yapılacak Google Bilim Fuarı (Google Science Fair) yarı finali için çalışması için uygun laboratuvar ve malzeme desteği sağlanacak.

Malatyalı bir ailenin 3 çocuğundan biri olan Belli, hayallerine yaklaşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk tebrik etti
Belli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uluslararası Çevre Zirvesi'nde stant açtığını ve üretmeye çalıştığı biyoplastiği tanıttığını söyledi.

Anadolu Ajansında yayımlanan haberden sonra, okuldan bir telefon aldığını ve Milli Eğitim Müdürü'nün kendisiyle görüşmek istediğini öğrendiğini anlatan Belli, "Uluslararası Çevre Zirvesi'nde olduğumu söyledim ve onları oraya davet ettim. Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı geldi benime görüştü, herhangi bir eksiğim olup olmadığını sordu." dedi.

Milli Eğitim Müdürü Yazıcı'nın projesi hakkında bilgi aldığını dile getiren Belli, haberi gördüğünü ve destek vermek istediğini kendisine ilettiğini anlattı.

Belli, kendisinin de daha iyi bir okulda eğitim görmek istediğini aktardığını söyledi.

Okullarda çevre kirliliğiyle ilgili seminer vermek istediğini dile getiren Belli, "Başka okula geçmek için naklimi vereceklerini söylediler. 'Sana ait bir laboratuvar kurulacak.' dediler. İstanbul'daki ortaokul ve liselerde çevre kirliliğiyle ilgili seminer vermem için destek vereceklerini söylediler. Müdür Bey, çok samimiydi, sarıldı tebrik etti." diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı aracılığıyla Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile telefonda görüştüğünü anlatan Belli, şöyle devam etti:

"Bakan Bey, haberi görmüş, çok etkilenmiş, tebrik etti. Bir ihtiyacım olup olmadığını sordu. İl Milli Eğitim Müdürü'nün yardımcı olacağını söyledim. Bakan Bey, 'Haberini görünce çok duygulandım. Senin gibi gençlere destek vermemiz lazım.' dedi. Uluslararası Çevre Zirvesi'nden sonra eve kadar arabayla götürdüler. Mayıs ayında Google Bilim Fuarı için Amerika'ya gideceğimi söyledim, bütün masraflarımı karşılayacaklarını söylediler. "

Belli, çok heyecanlandığını ifade ederek, çalışmasını tamamlamak için laboratuvar desteği ve iyi bir eğitim istediğini söyledi.

Mayıs ayında Amerika'ya gidecek
Belli, Google Bilim Fuarı yarı finali için mayıs ayında ABD'ye gideceğini belirterek, şunları kaydetti:

"5-6 aylık bir sürem var. Biyoplastiğin kullanım alanlarını çoğaltmak için görüşmeler yapacağım. Elektrik kablosunda kullanımı için elektrik firmalarıyla görüşmek istiyorum. Özellikle petrol türevi plastikler kanserojen olduğu için, gıdayla temas eden plastik ürünlerinde biyoplastik kullanılmasını amaçlıyorum. Çocukların kullandığı oyuncaklar, su mataraları, plastik kaşık, çatal, bardak, tabak gibi malzemeler üretmek istiyorum."

Belli, Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı'nın görüşmek için davet ettiğini dile getirerek, "Müdür Beye ihtiyaçlarımı anlatacağım. Yapmak istediğim tasarımlardan bahsedeceğim. Laboratuvar ortamında çalışırken çekim yapılırsa yarışma için dosyaya koymak istiyorum." dedi.

Belli, ailesine görüşmelerden bahsettiğini anlatarak, "Babam karşılamak için sokağa çıktı. Benimle gurur duyduklarını söylediler, çok sevindiler." dedi.

Kaynak: AA (https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/liseli-mucidin-bekledigi-destek-bakan-selcuktan-geldi/1333583)
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: YörükEfe - 12 Aralık 2018, Çarşamba - 20:33
Bagajlar yerli teknolojiyle dezenfekte edilecek

(http://www.kokpit.aero//image/data/3.%20havalimani/bagaj%20dezenfekte1.jpg)

UÇAK üzerinden dünyaya dağılan virüslerin etkisiz hale getirilmesi için İstanbul Aydın Üniversitesi ve Technoarge şirketi ortak bir sistem geliştirdi. Patenti Türk mühendislerine ait, yerli sistemin testleri, önümüzdeki günlerde İstanbul Havalimanı’nda başlayacak.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan araştırmalara göre bulaşıcı hastalıkların yayılmasında en büyük faktör uçaklar. Yolculardan bavullara, bagaj yükleme işçilerinden uçak tuvaletlerine kadar farklı ortamlarda barınan virüs ve mikroplar dünyanın her yerine kısa süre içinde dağılabiliyor. Her yıl bu virüslerin neden olduğu enfeksiyonlardan 11,9 milyon kişi hayatını kaybediyor.

YERLİ TEKNOLOJİ

Bu konuyla ilgili uzun süredir araştırmalarını sürdüren İstanbul Aydın Üniversitesi ve Technoarge, bagaj yükleme sırasında yolcuların bavullarını temizleyen yeni bir cihaz geliştirdi. Sistemle ilgili bilgi veren Technoarge Müdürü Muzaffer Gökçimen, temizlik işleminin ‘gümüş nano teknoloji ve ULV’ ile gerçekleştiğini söyledi. Gökçimen, "Türkiye’de deniz suyundan üretilen doğal dezenfektan, 9 mikron inceliğine kadar parçalanarak bavulların üzerine püskürtülüyor. Ancak dezenfektan çok ince atıldığı için bavullar ıslanmıyor. Bavulun içine kimyasal olarak bir şey girmiyor" dedi.

Yurtdışında yapılan araştırmalara değinen Gökçimen, "Bazen virüsler, hastane virüslerinden bile daha tehlikeli. Çünkü nereden geldiği bilinmiyor. Önlem alınana kadar ölüm gerçekleşiyor" dedi.

İLK DENEMESİ İSTANBUL HAVALİMANI'NDA YAPILACAK

Konuyu Türk Hava Yolları ve yer hizmetlerini veren TGS ile görüştüklerini belirten Muzaffer Gökçimen, "Çalışmalarımız büyük bir merakla takip ediliyor. İlk denemeyi TGS ile İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştireceğiz. Yurtdışından da talep var. Amacımız önce bu teknolojiyi ülkemizde gelişmek, kullanmak ve ihraç etmek" dedi.

KABİN İÇİN ÖZEL SİSTEM

Technoarge ayrıca uçak kabinlerinde görev yapacak bir temizlik robotu da tasarladı. Sistem, uzaktan kumanda ile çalışıyor. Morötesi ışıklar (UVC) yayan özel robot, uçağı 10 dakika içinde temizliyor. Şirket bu cihazı ihraç etmek için de sipariş almaya başladı.

HEDEF; TEKNOLOJİ VE PATENT İHRAÇ ETMEK

Araştırma ve geliştirmenin önemine dikkat çeken Gökçimen, "Tüm bu sistemlerin uluslararası patentlerini aldık. Hedefimiz dünyaya teknoloji ihraç etmek, patentlerimiz ile yeni araştırmalara kaynak sağlamak" diye konuştu.

Kaynak: www.kokpit.aero
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: Caner Çetin - 10 Ocak 2019, Perşembe - 14:37
Başlık: Ynt: Türk Bilim ile Uzluk Gelişmeleri
Gönderen: Caner Çetin - 15 Ocak 2019, Salı - 21:48
Çın gönlümden kutluyorum.

https://twitter.com/naval_news/status/1084807161547554816