Forum Defence Turk

ASKERÎ DÜŞÜNÜŞ => Siyaset, Strateji ve Savunma => Türk Elleri => Konuyu başlatan: HaciChelebi_ST - 07 Temmuz 2017, Cuma - 11:12

Başlık: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: HaciChelebi_ST - 07 Temmuz 2017, Cuma - 11:12
Hazırlanıyör...
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: HaciChelebi_ST - 07 Temmuz 2017, Cuma - 11:18
Nahcıvan'dakı son Azerbaycan Türkiye tatbikatı..

Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: HaciChelebi_ST - 07 Temmuz 2017, Cuma - 11:21
Khrizantema-S  anti-tank silahlarının Rusya'dan alımları davam ediyör.

Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Bismarck - 07 Temmuz 2017, Cuma - 20:44
Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, cephe hattının Fuzuli-Hocavend yönünde Ermenistan askeri birliklerinin o bölgeye yoğun bir askeri birlik sevk ederek savaşa hazır duruma getirilmesinin tespit edilmesinin ardından, bu hedeflere Azerbaycan ordusunca atış yapıldığı, Ermeni ordusunun çok sayıda kayıp verdiği ve birçok savaş aracının imha edildiği bildirildi.Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: HaciChelebi_ST - 18 Eylül 2017, Pazartesi - 11:16
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: HaciChelebi_ST - 20 Ekim 2017, Cuma - 22:35
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Tuğra - 15 Mart 2018, Perşembe - 18:44
Azerbaycan ordusundan geniş kapsamlı tatbikat:Azerbaycan ordusu 25 bin asker 250 tank ve zırhlı araç,bine yakın füze ve top sistemi,50 uçak ve helikopterin yer aldığı fiili atış safhasından görüntüler

Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: HaciChelebi_ST - 10 Temmuz 2018, Salı - 18:21
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrin Hərbi paradı  2018 - Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Askeri geçit töreni 2018

Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: HaciChelebi_ST - 15 Temmuz 2018, Pazar - 12:57
15 Temmuz'da, düşmanın bir istihbarat-saptırma grubu, Gazah Bölgesi'ndeki Azerbaycan ve Ermenistan devleti sınırları arasındaki temas hattını geçmeye çalıştı.

Savunma Bakanlığına göre, birimlerimizin ihtiyatlılığı sonucunda, düşmana karşı kışkırtma girişimi engellenmiş ve geri çekilmek zorunda kalan grubun bir üyesi rehin alınmıştır.

 1984 doğumlu Karen Kazarian.
Olay sırasında, Azerbaycan ordusunun birimleri zayiat vermemişdir.

(https://d.radikal.ru/d34/1807/9e/f0d1d4efa830.jpg)
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 26 Eylül 2018, Çarşamba - 18:14
ADEX sergisinden.

Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: YörükEfe - 27 Eylül 2018, Perşembe - 01:36
Azerbaycan’ın Azerspace-2 uydusu yörüngeye gönderildi

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/09/Ariane-5-1024x592.jpg)

Azerbaycan’ın 2. telekomünikasyon uydusu olan Azerspace-2, Fransız Guyanası’ndaki fırlatma merkezinden yörüngeye gönderildi.

Uydu, Avrupa, Orta ve Güney Asya, Orta Doğu ve Sahra-altı Afrika’daki Doğrudan Ev (DTH), hükümet ve şebeke hizmetleri için bölgede artan talebi desteklemek için kapasite, kapsam ve hizmeti sunacak. Kaliforniya merkezli SSL, Maxar Technologies Company tarafından üretilen Azerspace-2 / Intelsat 38, Ku bandında 35 aktif transponder sunacak.

Uydunun ömrü 15 yıl ve üzeri olarak tasarlandı Uydu Fransa’nın geliştirdiği Roket Ariane5 ile yörüngesine gönderildi. Ariane5 roketi bu fırlatmayla birlikte 100. uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

http://www.defenceturk.net/%EF%BB%BFazerbaycanin-azerspace-2-uydusu-yorungeye-gonderildi
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: YörükEfe - 27 Eylül 2018, Perşembe - 23:02
Kardeş ülke için ANKA-S ve Hürkuş gündemde

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/09/anka_hurkus_haber-850x491.jpg)

TUSAŞ, Azerbaycan’ın İnsansız Hava Aracı (İHA) ve eğitim uçağı ihtiyaçlarının Anka-S ve Hürkuş ile karşılanmasına yönelik çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda milli katılım sağlanan Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki 3. Uluslararası Savunma Sanayisi Fuarı’nda (ADEX 2018), Milli Muharip Uçak, silahlı Hürkuş, insansız hava aracı Anka-S, T625 helikopteri, Göktürk-1 ve Türksat 6A uydularının maketlerini sergiledi.

Şirket yöneticileri, fuar kapsamında bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

TUSAŞ Kurumsal İletişim ve Pazarlama Başkanı Tamer Özmen, AA muhabirine, Azerbaycan ile “iki devlet, tek millet” yaklaşımıyla hareket ettiklerini söyledi.

Azerbaycan’ı bir pazar olarak görmediklerini, dostluk, müttefiklik ve kardeşlik anlayışı içinde ilişkileri daha ileriye taşıma gayretinde olduklarını belirten Özmen, görüşmelerini de bu yaklaşım üzerinden gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Fuarda, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi ve Azerbaycan Teknik Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzaladıklarını aktaran Özmen, bu kapsamda Azerbaycan’ın temel bilimlere yönelik birikimini, TUSAŞ’ın ürün geliştirme, tasarım, test, pazarlama konularındaki kabiliyetleriyle bir araya getirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Özmen, hava platformlarına yönelik olarak ise öncelikli olarak Azerbaycan’ın keşif gözetleme ve insansız sistemler ihtiyacına yönelik yaklaşımları olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Hava Kuvvetleri Komutanı ve Başbakan ile görüşmeler gerçekleştirdik. Anka‘da kazandığımız bilgi ve teknoloji birikimini ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde getirmeyi öncelikli hedeflerimiz arasına birlikte koyduk. Onlara da bu anlamdaki iyi niyetli yaklaşımımızı ifade ettik, destek vereceklerini söylediler.”

Özmen, keşif gözetleme konusundaki öneriyi, görüşme yaptıkları birçok yetkili ve kurumla da paylaştıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Böyle bir odaklanma olmadığında konu dağılıyor, gerçekleştiremiyoruz. Azerbaycan’ın uydudan kontrolü karıştırılamaz nitelikte bir insansız sistem ihtiyacını karşılamaya yönelik inşallah ilk adımımızı atacağız. Bu ilk aşamada belki Azerbaycan’da kuracağımız bir son montaj hattı olabilir ama sonrasında birlikte geliştirmeye dönüşebilir. Silahçıları geldi, ‘Azerbaycan’da ürettiğimiz sistem, silah ve kameraları entegre edebilir miyiz?’ diye sordular. Tabii ki edebiliriz, sonuçta Anka’da milli yazılımımız var, milli projemiz. Bunun avantajından yararlanarak Azerbaycan’daki mevcut sanayiyi maksimum kullanmamızı onlar da arzu ediyorlar, biz de bunu arzu ederiz. Azerbaycan’da insansız hava aracı üretilebilecek bir tesis, kapasite, birikim oluşturabilirsek, bu dostluğumuzu pekiştirir, bizi mutlu eder.”

Eğitim uçağı ihtiyacı
Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ramiz Tahirov’un öncelikli olarak eğitim uçaklarına ihtiyaçları olduğunu söylediğini aktaran Özmen, “Hava Kuvvetleri Komutanı, Hürkuş, Hürjet, Milli Muharip Uçak projelerini çok yakından takip ettiklerini ifade etti hatta Hava Kuvvetleri Komutanımız ile de bu anlamda görüşüyorlarmış. Çok kısa süre içinde Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi. O ziyaret esnasında bizim tesislerimize de gelmek istediğini ifade etti. Bundan mutlu olacağımızı bildirdik.” dedi.

Tahirov’un bu konudaki talepleri ülkenin en üst kademelerine taşıyacağını belirttiğini de dile getiren Özmen, şunları kaydetti:

“Hava Kuvvetleri Komutanı, bunu devlet başkanı düzeyine taşıyacağını hatta Cumhurbaşkanımızdan da destek beklediklerini ifade etti. Kendi devlet başkanlarının bunu Cumhurbaşkanımızla görüşeceğini de söyledi. Hürkuş ile başlayan Hürjet ve Milli Muharip Uçağı’nı da içine alan bir birliktelik, ortaklık ve hatta buna bir yatırım desteği… ‘Önümüzdeki dönemde herhangi bir ihraç lisansı problemiyle karşılaşmayacak tedbirleri baştan alarak yürüyelim’ niyetlerini ifade ettiler. Bunlar çok güzel niyetler. Dost, müttefik, kardeş ülke olarak Azerbaycan’ın sahip olduğumuz yeteneklere, ürünlere sahip olmasını, birlikte yükselmeyi çok arzu ederiz. Bunu gerçekleştirmek için TUSAŞ olarak üzerimize düşeni yaparız. Anlıyorum ki Hava Kuvvetleri Komutanları düzeyinde de böyle bir anlayış birliği, mutabakat var. Hava Kuvvetleri Komutanımız da bu anlamda destek olacağını ifade etmişler. Bizlerin arzusu, komutanlarımızın desteği, Cumhurbaşkanımızdan gelecek destekle başaramayacağımızı düşünmüyorum.”

http://www.defenceturk.net/kardes-ulke-icin-anka-s-ve-hurkus-gundemde
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: YörükEfe - 28 Eylül 2018, Cuma - 15:01
Azerbaycan Fransa’dan savaş gemisi almaya çok yakın

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/09/OPV-90-devriye-botu-850x491.jpg)

Fransız  Naval Group şirketi, 25-27 Eylül tarihleri arasında Bakü’deki ADEX-2018 uluslararası savunma fuarında OPV-90 karakol botunu sundu.

Naval Group Pazarlama Departmanı Başkanı Philippe Darcin, AzeriDefence’e, Fransız Donanması tarafından 10 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren OPV-90 gemisinin, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin önerisi üzerine iyileştirme gerçekleştirdiğini söyledi.

Bölüm başkanına göre, yeni OPV-90, Fransız ve Azerbaycanlı mühendisler tarafından ortaklaşa inşa edilecek.  87 metrelik OPV-90, deniz kontrolleri, açık deniz muhafazası, arama ve kurtarma operasyonları ve insani yardım gibi sivil ve askeri misyonlar yürütme kapasitesine sahip. 1500 tonluk ağırlığa sahip gemi 5-10 tonluk helikopterleri taşıyabiliyor. Gemide kullanılacak silah sistemleri de Fransız şirketlerinden tedarik edilecek.

Ordu.az sitesi Azerbaycan ve Naval Group şirketi arasındaki görüşmelerde sona gelindiğini açıkladı.

Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın Avrupa’daki en büyük destekçisi ve Ermeni diasporasının en güçlü olduğu ülke Fransa’dan bu büyüklükte stratejik alım yapması şaşkınlık yarattı.

http://www.defenceturk.net/azerbaycan-fransadan-savas-gemisi-almaya-cok-yakin

   ''Gardaşımız bizimle savunma sanayi bakımından işbirliğinden kaçıyor anlaşılan.Ya İsrail ile ya Fransa ile yakın işbirliği içine girmekten hiç çekinmiyor.İsrail ile aramızın limoni olduğunu bilmesine karşın yakın işbirliğindeler Ama Ermenistan ile küçük bir teması bile hazmedemiyorlar.Böyle gardaşlık mı olur.Hani tek millet iki devlettik.Yediğimizin içtiğimizin ayrı gitmemesi lazım.Azerbaycan ilk kurulduğu yıllarda ne askerlik bilirlerdi ne güvenlik güçleri vardı.Ordu yapılanmasını,eğitimlerini hep Türkiye verdi.Ülkenin derlenip toparlanmasında çok büyük bir katkısı emeği  olan bir ülkeye reva mıdır bu.''

Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 28 Eylül 2018, Cuma - 18:21
Çok üzücü bir durum. Nedenleri üzerine baş yoruyorum, aklıma bir iki şey geliyor ama, aması var.  Emîn de değilim zâten. Teknik boyutun da burada önemli bir etken olmuş olacağını pek sanmıyorum. Her hâlükârda olabilecek bir durum yine de değil. Özellikle kardeşinin iktisâdî durumu ortada ve sen bu tür alımlarla az da olsa yarım elma gönül alma misâli destek çıkabilecek iken. Kuşku yok ki ilişkilerimiz çok iyi bir seviyede. Bu olaydan ötürü de kötü olacak kötü görecek bakacak değiliz; ama, üzüyor elbet. Yalan mı söyleyelim? Tîcâret işi başka alandır, ama yine de öyle olsa da, aşılmayacak engel, yapılamayacak iş, yerine getirilemeyen ister de olmaz.
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Bismarck - 29 Eylül 2018, Cumartesi - 10:24
Türkiye'de TAIS ve Ares Tersaneleri dışında 90 metrelik karakol botu üreten veya üretebilecek kapasiteye sahip başka şirket yok. ADEX-2018'e Türkiye'den katılan şirketlere baktığım zaman TAIS'in katıldığını ama Ares Tersanesinin katılmadığını gördüm. Ares'in katılmaması ise oldukça garip geldi çünkü Katar'a DIMDEX 2018'de 3 adet 48 metrelik karakol botu ve 6 adet hücum botu satmak için anlaşmaya varmışlardı ama Azerbaycan'da ki fuar da yoklar. Yani Katar'da ki fuara katılan ve karakol botu satmayı başaran Ares Tersanesini, Azerbaycan'da görememek beni oldukça şaşırttı doğrusu. TAIS'in de 85 metrelik karakol botu projesi var halihazırda yani bir sipariş doğrultusunda üretimi hemen başlayabilir ama onlarda bu fuarda hangi ürünlerini tanıttı bilmiyorum doğrusu. Yani Azerbaycan'a kızmadan önce o fuara hangi markalarımız ve hangi ürünlerimiz ile katıldık önce buna bir bakmak lazım.

Bunlarda Türkiye olarak bizim üretebileceğimiz karakol botları. TAIS'in karakol botu 85 metre, Ares'in karakol botu ise 90 metre uzunluğunda. Bu fuara Ares'de katılsaydı belki şuan da ''Azerbaycan, Türkiye'den karakol botu alıyor'' gibi haberleri konuşuyor olurduk.
(http://www.taisshipyards.com/assets/img/projects/naval/onalti.jpg)
(http://i.hizliresim.com/b6WlQb.jpg)
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: yakusha - 29 Eylül 2018, Cumartesi - 12:37
Maket veya 3D değil, üretilmiş ve kendini kanıtlamış bir ürün arıyorsan neden sorusunun cevabını bulursun.
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: YörükEfe - 29 Eylül 2018, Cumartesi - 15:39
   Maket ve 3D çizimler bir ürünün kavramsal olarak tasarlandığını,bir sonraki adımın detay tasarım ve nihai ürün şekillendirilmesinin yapılması ve üretime geçiş aşamasına gelinmesi anlamına geliyorsa ve bunu ülkemizde yapabilecek yetkinlikte bir çok firmamızın olduğu da düşünülürse,pekala ortaya tamda Azerbaycan'ın istediği türden güzel bir ürün de çıkabilecek yetkinlikteyiz diye düşünüyorum.

   Sırf bir fuara katılmadı diye,bir Türk firması dururken fuara katılan Fransız şirket ile görüşüp anlaşmaya yakın oldukları,kısa sürede yapılan bir görüşmede jet hızıyla sona gelindiğini benim kabul edebileceğim bir durum değil.Demek ki bu firma ile çok daha önceleri bir dirsek teması kurulmuş.Kaldı ki Fransız şirketi de Azerbaycan isterlerine uygun olarak üründe bazı değişikliklerin yapılabileceğini de teklif etmiş.Yani ortaya farklı bir ürün koyacaklar.Pekala bizim firmalarımız da bu değişiklikleri yapabilirlerdi.

   Ben buradaki esas amacın, Fransızlarla işbirliği yaparak Fransızlara şirin gözüküp sus payı olduğunu düşünüyorum.Nasıl olsa biz,Azerbaycan'ın her dilediğini yapıyoruz ya,bizi çantada keklik görüyorlar ve bir çok alanda bizimle işbirliğine yanaşmıyorlar.Aynı İHA'larda israil ile işbirliği yaptıkları gibi.Çok etkili İHA'larımız olmasına rağmen İsrail'den almayı uygun görüyorlar.Neden;Çünkü ABD'deki yahudi lobisini kendilerine çekmeyi düşündüklerinden.Motor konusunda sıkıntımız olmadı İha konusunda zaten Anka'da kullandığımız motor mercedes motorunun devşirilmiş hali idi.yani dünyanın her yerinden hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadan temin edilebilecek bir motordu.Tei bu motoru 4-5 senedir devşirip Anka'ya uyarlıyor.Yani İHAlarda sorun motor değil.Ama hala daha İsrail ile işbirliği yapıyorlar.

  Oysa ki,bu oyunu yıllardır Türkiye zaten oynamıştı ve hiç bir faydasını da göremediği gibi,bizi kukla haline getirmek,kullanılabilir bir ülke olarak görmek,verilen görevleri ve emirleri yerine getiren bir ülke olarak görmek gibi bir alışkanlığa kapıldılar..

  Ben buradan Azerbaycan'ın yanlış yolda olduğunu ve bu yanlıştan dönmesi gerektiğini söylüyorum.Azerbaycan'ın burada yapması gereken Türkiye ile her alanda yakın işbirliğine girip Azerbaycan ve Türkiye Bilim insanlarının ortak çalışmalar yaparak ortaya özgün ürünler çıkarmasıi ve dışa bağımlılıklarını en aza indirmeleri gerektiğini söylüyorum.Olası bir Ermenistan-Azerbaycan savaşında Fransızların Azerbaycan'ı tutacaklarını mı zannediyorlar.Yanılıyorlar yine yanlarında Türkiye olacak.

Gerçek gardaş tavsiyesi...
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: YörükEfe - 29 Eylül 2018, Cumartesi - 16:13
Daersan Azerbaycan’a 16 gemi ihraç etmek istiyor

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/09/Daersan-65-metre-karakol-botu.jpg)

Daersan Azerbaycan’a 4 farklı platformdan 4’er adet olmak üzere toplam 16 gemi ihraç etmek istiyor.

DefenceTurk.net’in edindiği bilgiye Daersan teklifi 4 adet 16/20 metrelik bot, 4 adet 33 metrelik yüksek hızlı hücumbot, 4 adet 57 metrelik Yeni Tip Karakol Botu (YTKB) ve 4 adet 65 metrelik gemisavar kabiliyetli gemi olmak üzere toplam 16 geminin üretimini en uygun teklifle sunuyor. Bütün gemilerin silah ve savaş idare sistemleri Türkiye tarafından üretilecek.

Daersan’dan açıklama
Dearsan İş Geliştirme Direktörü Servet Bilgin Azerbaycan’da gerçekleştirilen ADEX 2018 fuarında Ordu.az sitesine Azerbaycan’da gerçekleştirmek istedikleri projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Dearsan’ın 1980’den beri faaliyet gösteren ve ilk Türk donanma gemilerini üreten bir şirket olduğunu kaydetti. Türk Donanmasına 16 gemi (Tuzla Sınıfı Karakol Botu) ürettiklerini belirtti.

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/09/Daersan-Azerbaycan-teklifi-1024x197.jpg)

Bilgin, Dearsan tersanesinin Azerbaycan filosu için geniş çaplı bir projeyi hayata geçirmeyi amaçladığını belirtti.Birkaç yıl süren işbirliğinden sonra, Azerbaycan Savunma Bakanlığı’na çok önemli bir teklif sunduk. Şirketimizin Azerbaycan deniz inşaatını en üst düzeyde gerçekleştirebileceğini ve gerçekleştireceğimiz projeyle Azerbaycan’ın Hazar havzasındaki tüm filolara dayanabileceğini belirttik. Önerilen proje bakanlık tarafından kabul edildi ve Bakanlar Kuruluna gönderildi. Şu anda proje ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Bu projenin en önemli kısmı, Azerbaycan’da yerel personel ve mühendislerin katılımı ile uygulanacak olmasıdır. Azerbaycan’a savaş gemilerini üretmesini sağlamak üzere deneyimlerimizi ve teknolojilerimizi devredeceğiz.”

Demek ki Azerbaycan Savunma Bakanlığı Fransız Naval'a daha yakın.Nihai kararı merakla bekliyorum

http://www.defenceturk.net/daersan-azerbaycana-16-gemi-ihrac-etmek-istiyor
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 29 Eylül 2018, Cumartesi - 18:35
Gelen tüm yorumlara teşekkür ediyorum. Hepsinde önemli, üzerinde durulması gereken noktalar var.

Bizimkiler FB yüzümüzde şöyle bir bilgi geçmişler: ''Daersan'ın teklifi Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından kabul edildi ve Bakanlar Kuruluna gönderildi. Şu anda proje ile ilgili tartışmalar devam ediyor.''

Sonuç uzak olmayan bir gelecekte belli olur sanıyorum.
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: YörükEfe - 29 Eylül 2018, Cumartesi - 18:56
''Ordu.az sitesi Azerbaycan ve Naval Group şirketi arasındaki görüşmelerde sona gelindiğini açıkladı.''
http://www.defenceturk.net/daersan-azerbaycana-16-gemi-ihrac-etmek-istiyor

''Önerilen proje bakanlık tarafından kabul edildi ve Bakanlar Kuruluna gönderildi. Şu anda proje ile ilgili tartışmalar devam ediyor.''
http://www.defenceturk.net/azerbaycan-fransadan-savas-gemisi-almaya-cok-yakin

Yukarıdaki iki farklı haberde,aslında kararın zaten verildiği şekilde anlıyorum ben.Son cümleler projenin Naval'a gittiği konusunda bizlere ipucu veriyor.Ümit ediyorum ki bizim firmaya gitsin.Ama zor gözüküyor.Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: YörükEfe - 29 Eylül 2018, Cumartesi - 19:11
Aselsan İHASAVAR Anti-Drone sistemi Azerbaycan kullanımında

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/09/aselsan-ihasavar-anti-drone-azerbaycan-1024x592.jpg)

Aselsan’ın İHASAVAR anti-drone sistemi Azerbaycan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başladı.

Şirket temsilcisi, 25-27 Eylül tarihleri arasında Azerbaycan’ın Bakü şehrinde düzenlenen ADEX 2018 fuarında ArmyRecognition’a açıklamada bulundu.

Aselsan temsilcisi, bugüne kadar teslim edilen anti-drone silahlarının sayısı hakkında detaya girmeyerek şu açıklamalarda bulundu: “IHAVASAR sistemi geçtiğimiz yıl hizmete girdi. Azerbayca Hava Kuvvetleri, alçak uçuş yapan İHA’ları tespit etmek ve bastırmak için Ermenistan ile tartışmalı sınırları boyunca İHASAVAR sistemini yaygınlaştırıyor.”

İHASAVAR, uzaktan kumanda frekanslarını, GPS / GLONASS’ı bozarak drone veya mini-İHA saldırılarına karşı askeri üsleri, tesisleri, yüksek değerli varlıkları, töreni, toplantı ve gösteri alanlarını, kontrol noktalarını ve protoklü korumak için tasarlanmış çantasıyla taşınabilen bir Anti-Drone Jammer Sistemidir.

http://www.defenceturk.net/aselsan-ihasavar-anti-drone-sistemi-azerbaycan-kullaniminda
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 30 Eylül 2018, Pazar - 15:31
Azerbaycan, yeni parti Polonez satıhtan satıha füze sistemini teslim aldı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Belarus ile varılan anlaşma çerçevesinde yeni sistemlerin teslim alındığı bilgisine yer verildi.
 
Sekiz namluya sahip 301 mm çok namlulu roketatar sisteminden ateşlenebilen platformlardan isteğe bağlı olarak iki adet 750mm füze de atılabiliyor. 250 kilogram konvansiyonel harp başlığı taşıyan sistem, 250 kilometrede etkili oluyor ve farklı tipte düşman unsurları üzerinde etkili olabiliyor.

Azerbaycan, ilk paket Polonez sistemini geçtiğimiz yaz teslim aldığını açıklamıştı.

Kaynak: C4 Defence.

(https://resmim.net/f/ZS3WLW.jpg)
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: YörükEfe - 02 Ekim 2018, Salı - 20:50
Azerbaycan’da gözler Roketsan ürünlerindeydi

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2018/10/roketsan-750x370.jpg)

Roketsan, 25-27 Eylül 2018 tarihleri arasında Bakü, Azerbaycan’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen ADEX Fuarı’nda güçlü ürün portföyü ile dikkat çekti.

T.C. Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin DERE ile T.C. Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk YİĞİT fuarın açılış törenine katıldı.

Azerbaycan’dan, Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV, Başbakan Novruz MEMMEDOV ve Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Şahin MAMMADOV Roketsan standını ziyaret ederek ürün ve sistemler hakkında bilgi aldı.

Çok sayıda askerî ve sivil yetkilinin katıldığı fuarda Roketsan; Katar, Sırbistan, İran ve Çek Cumhuriyeti gibi çeşitli ülke delegasyonlarını standında ağırladı.

Fuar sırasında T.C. Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk YİĞİT ve Roketsan Genel Müdürü Selçuk YAŞAR, Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanı Zakir HASANOV ile görüşmeler gerçekleştirdi.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2018/10/roketsan3.jpg)

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2018/10/roketsan2.jpg)

http://defenceandtechnology.com/2018/10/01/azerbaycanda-gozler-roketsan-urunlerindeydi/
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 19 Ekim 2018, Cuma - 23:57
Azerbaycan koşununa bağlı birlikler ''Osa'' HST (Hava Savunma Tertibātı) ile talimde.

https://twitter.com/SavunmaTekno/status/1053016464347856898
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Bismarck - 20 Ekim 2018, Cumartesi - 11:14
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: YörükEfe - 20 Ekim 2018, Cumartesi - 18:01
Azeri kadın vekil, MPT-76 ile atış yaptı

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Kırıkkale’de Makine Kimya Endüstrisi (MKE) Silah Fabrikasını ziyaret ederek atış poligonunda Milli Piyade Tüfeği MPT-76 ile atış yaptı.

(https://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/10/20/201020181736420101085_2-41.jpg)

Kırıkkale MKE Silah Fabrikası Müdürü Derviş Mehmet Ocakcıoğlu’ndan silah fabrikası hakkında ve milli silahlar hakkında bilgi alan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, silah müzesini de gezdi. Azerbaycan Milletvekili Paşayeva daha sonra atış poligonunda Milli Piyade Tüfeği MPT-76 ile atış yaptı.
 
“Güç artık Türkiye'nin” diyen Paşayeva, "Türkiye bizim de vatanımız. Vatanımız adına mutlu olduk. Bu konularda ‘siz çok başarılı olamazsınız, biz üretelim de siz alın kullanın’ düşüncesi vardı. Hep yıllarca bize bu düşünce empoze edilmişti. Ama ne güzel ki bu günleri biz bu manzarayı görüyoruz" ifadelerini kullandı.

(https://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/10/20/201020181736420101085_3.jpg)

Azerbaycan Milletvekili Paşayeva sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye bunu yapmasın, kendini savunma sanayisini kurmasın, üretmesin. Çünkü bu size bir güç kazandırır. Ama biz çok mutlu oldu ki, Türkiye'nin bu NATO standartlarında 42 testten 42’sini geçerek başarı kazanmış silahımızdır. Pakistan'da gitti birincilik alan silahımız var. Yani bugün dünya çapında sadece Türkiye çapında değil dünya çapında kabul edilen bir üretimimiz, savunma sanayisinde üretimi var. Tabii ki bu Türkiyemiz için önemli. Türkiye yıllardır terörle mücadele ediyor. Tabii ki bu konuda silah savunma sanayisinin kalkınması önemli. Bu bir devletin gücü demektir açıkçası. Güç artık Türkiye'nin. Türkiye’nin yurt dışına, başka ülkelere de ihraç yapması bu da başka bir gurur verici durum."
 
"Bizim kardeş devletimiz varken neden başkasından silah alalım"
 
Türkiye'nin Azerbaycan ile ilişkilerinin daha bir gurur verici olduğunun altını çizen Paşayeva, "Azerbaycan'da bu konuya çok önem verir. Bir bakanlık da kuruldu Savunma Sanayisi Bakanlığı. Kardeş Türkiyemizin bilgileriyle onların desteği ile beraber birlikte güzel işler yapılır. Tabii ki Türkiyemizin bu konuda güçlenmesi bizim için de önemli.  Ben hep derim Azerbaycan'daki düşünce de bu. Eğer bizim kardeş devletimiz kendi vatanımız yaparsa başkasından niye alalım ki. Kendi kardeşlerimizin ürettiği Azerbaycan için de önemli. Biz kimseye saldırmak için bu silahları ne Türkiye ne biz üretmiyoruz ne kullanmıyoruz. Biz kendimizi korumak için bunu yapıyoruz. Azerbaycan topraklarının da biliyorsunuz yüzde 20'si işgal altında ve bizim büyük bir ön cephemiz var, askerimiz var toprakları korumamız gerekiyor. O yüzden iyi silahlara ihtiyacımız var. Daha da askerimizin güçlü olması için. O yüzden Türkiyemiz ile de yeni silah 4 tanesini Azerbaycan'a gönderirdik. Orada askerlerin tatbikatından bu geçsin geleceğe doğru daha da güzel olacak. O yüzden ben mutlu oldum. Başarılar diliyorum. Bu da dünyaya bir mesajımızdır ki, biz aslında daha iyisini de yaparız. Daha güzelini de yaparız. Ben bugün burada bu memnunluğu yaşadım" diye konuştu.

https://www.star.com.tr/guncel/azeri-kadin-vekil-mpt76-ile-atis-yapti-haber-1397827/
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 23 Ekim 2018, Salı - 01:38
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 23 Ekim 2018, Salı - 16:27
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 25 Ekim 2018, Perşembe - 01:02
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: HaciChelebi_ST - 29 Ekim 2018, Pazartesi - 22:34
(https://scontent.fgyd3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/44653843_2533196810024608_65581453370458112_n.png?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent.fgyd3-1.fna&oh=c20ca0cd7c5b3b2489c288c5d95affaf&oe=5C507FD4)
(https://scontent.fgyd3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/529923_407034712640839_403262163_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent.fgyd3-1.fna&oh=98283d04df5216a13c8278998bfe2a52&oe=5C8585C7)
(https://scontent.fgyd3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/398367_407034672640843_79326759_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_ht=scontent.fgyd3-1.fna&oh=8e66299bcc0e7d27bf988ffb1a1f1fdb&oe=5C7FF569)
(https://scontent.fgyd3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/44568886_2527514220592867_2474273540455530496_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_ht=scontent.fgyd3-1.fna&oh=b13df039e6bf25ef47cc1d0a5c0308e3&oe=5C3EAFE0)
(https://scontent.fgyd3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/44308821_2522422024435420_7004190180500307968_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.fgyd3-1.fna&oh=423f1a33cd7f18ec72f9ae23fc370c24&oe=5C817D50)
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: HaciChelebi_ST - 30 Ekim 2018, Salı - 08:16
Naxçıvan

(https://scontent.fgyd4-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/45000625_2544439405567015_2804281651905953792_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent.fgyd4-2.fna&oh=6f2430bc59df7078e0cbaaa9f2f15928&oe=5C4460C1)
(https://scontent.fgyd4-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/44987682_2544439482233674_6706904969611575296_n.jpg?_nc_cat=100&_nc_ht=scontent.fgyd4-2.fna&oh=5bee8e23466397c27f3f4fbb2d755559&oe=5C7B5682)
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: HaciChelebi_ST - 30 Ekim 2018, Salı - 15:27
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: HaciChelebi_ST - 31 Ekim 2018, Çarşamba - 08:22
(https://azertag.az/files/galleryphoto/2018/3/1000x669/15409102856310147419_1000x669.jpg)
(https://azertag.az/files/galleryphoto/2018/3/1000x669/15409102851515651761_1000x669.jpg)
(https://azertag.az/files/galleryphoto/2018/3/1000x669/15409102852964512791_1000x669.jpg)
(https://azertag.az/files/galleryphoto/2018/3/1000x669/1540910285476802147_1000x669.jpg)
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 21 Kasım 2018, Çarşamba - 19:06
https://twitter.com/Defence_Turk/status/1065216384894930944
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 21 Kasım 2018, Çarşamba - 19:08
https://twitter.com/Defence_Turk/status/1065218740311257088
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 21 Kasım 2018, Çarşamba - 20:46
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 22 Kasım 2018, Perşembe - 21:45
(http://resimag.com/p1/1d416411fa.jpeg)

Azerbaycan Ordusu, haberleşme imkanlarını geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Azerbaycan Ordusu için yürütülen haberleşme imkanlarını geliştirme çalışmalarını yerinde inceledi.

AZƏRTAC’ın haberine göre, Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Həsənov ile bakanlığın diğer rehber heyeti, Azerbaycan Ordusu’nun hizmetine yeni verilen Uydu Kontrol Merkezi ve Haberleşme Laboratuarını ziyaret ederek işleyişi ile ilgili bilgi aldı.

Verilen bilgiye göre, uydu iletişim tertibatı, otonom işleyen merkezî yer üstü istasyonu, hareketli ve taşınır uydu iletişim araçları olarak ”Azerkosmos” ASC’nin uydusu üzerinden faaliyet gösteriyor. Bu tertibat, taarruz ve savunma müdahalelerinde askerî birliklerin hareketliği ve hızlı yer değiştirmesi sırasında komuta merkezleri arasında sesli ve yazılı bilgi değişiminin sağlanması için tayin edildi. Savunma Bakanlığı heyeti, Azerbaycan Ordusu’nun iletişim araçlarının teknik hizmet ve onarım merkezinin yeni hizmetine verilmiş merkezin açılışına da iştirak etti. Həsənov, merkez alanında kurulan ilgili iletişim araçlarının tamiri için tahsis edilmiş laboratuvarlar, teknik, hizmet, inzibatî çalışma odaları ve bunların işleyiş şartları hakkında da bilgi aldı.

Bu yöntemle, askerî birliklerde faydalanılan bütün sabit ve hareketli çağdaş askerî iletişim teçhizatları, açılan merkezden teknik hizmet görüp kısa sürede göreve hazır olması bekleniyor.

Haber/Çeviriş: Defence Turk.

Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 29 Kasım 2018, Perşembe - 13:00
(http://resimag.com/p1/22bd81eb6b.jpeg)

Azerbaycan ile Pakistan arasında gerçekleşen JF-17 Thunder savaş uçaklarının satın alım müzakereleri son aşamada.

Pakistan Aeronautical Complex (PAC) konu hakkında IDEAS-2018 sergisine katılan AzeriDefence dergisini bilgilendirdi. PAC temsilcileri, uçağın Azerbaycan’a ihracatı ile ilgili mevcut tüm sorunların çözüldüğünü ve Azerbaycan’ın istediği JF-17 Blok II konfigürasyonunun testlerinin tamamlandığını söyledi. Azerbaycan Hava Kuvvetleri, bu sürümün bir süredir Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmasını bekliyordu. Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından bir süredir kullanılan Blok II sürümü kullanım sürecinin ardından kendini kanıtladı.

Blok II sürümünün en önemli avantajlardan biri, havada yakıt ikmal kabiliyetinin bulunması. Blok II sürümünde ayrıca gelişmiş aviyonik, geliştirilmiş yük taşıma hacmi, veri bağlantısı ve elektronik harp kabiliyeti bulunuyor. Azerbaycan tarafı şu anda JF-17’de kullanmak üzere Çin ve İtalyan üretimi AESA radarları gözden geçiriyor.

JF-17 Thunder , Pakistan Aeronautical Complex (PAC) ve Çinli Chengdu Aircraft Corporation (CAC) firmaları tarafından ortaklaşa geliştirilen tek motorlu, çok amaçlı bir savaş uçağı. Rus yapımı Klimov RD-93 motorundan güç alan JF-17 Thunder 2.200 km/s azami hıza erişebiliyor. 4,3 ton faydalı yük hacmi bulunan uçak 7 yükleme noktasına sahip. PL-05 görüş içi ve PL-12 görüş ötesi füzeler ile donatılabilen uçak havadan satıha (karaya) güdümlü mühimmat atabiliyor.

Pakistan, kendi kullanacağı JF-17’ler için ASELSAN tarafından tasarlanan yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podu ASELPOD’u tercih etmiş, 2016 ve 2017 yıllarında ASELPOD sipariş vermişti.

Aktarış: Defence Turk.

https://www.defenceturk.net/azerbaycan-ve-pakistanin-jf-17-gorusmeleri-son-asamada
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 29 Kasım 2018, Perşembe - 18:51
Azeridefence'ın IDEAS-2018 sergisinde bulunan muhabirinden aktardığına göre, Pakistan'ın GIDS (Global Industrial & Defence Solutions) resmî devlet işletmesi Azerbaycan'a güdümlü hava-yer mühimmatı ihraç etmeye hazırlanıyor.

İşletme yetkililerine göre, muhtelif mühimmatlar ve yönlendirme kitleri Azerbaycan Hava Kuvvetlerine sunulmuş ve taraflarınca beğenilmiş. İfadeye göre mühimmatlar, uzak mesafeden berkitilmiş sığınakları, özellikle de betondan yapılmış sığınakları hassasiyetle vurabilmekle birlikte hem NATO ülkeleri, hem de Rus yapımı uçaklarda kullanılabilmektedir.

Açıklamada ayrıca GIDS'in, mühimmatların yapımı için Azerbaycan Savunma Sanayisi ile iş birliğine açık ve hazır olduğu ve bu bağlamda Azerbaycan tarafı ile görüşmelerin sürdüğü ifade edilmektedir.

Aktarış: Defence Turk.

(http://resimag.com/p1/2e28643d2d.jpeg)
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Yönetici - 02 Aralık 2018, Pazar - 11:42
Fransa Azerbaycan'a SAMP/T satışına hazırlanıyor

(https://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/12/samp-t-aster-30.jpg)

Azeridefence, Azerbaycan ve Fransa arasında Aster 30 SAMP/T ve VL MICA hava savunma sistemleri satışına ilişkin müzakerelerin yakında sonuçlanmasının beklendiğini bildirdi.

Taraflar arasındaki fikir yakınlığı olduğunu bildiren şirket yetkililerinin görüşlerine göre 2014'ten bu yana müzakereler devam ediyor. Ancak, geçmişte petrol fiyatlarındaki düşüş ve finansal problemler nedeniyle süreçte bazı gecikmeler yaşandı.

Azerbaycan tarafı bu sistemlerin yetenekleri ile tanıştı ve sonuçlardan mutlu. Azerbaycanlı yetkililer Fransız hükûmetinden ihracat için izin aldıklarını ve bu sistemin Azerbaycan'ı hava saldırılarına karşı en iyi koruyacak sistem olduğuna inandıklarını belirttiler.

Haberin devamına ve Hava Savunma Sistemlerinin özelliklerine ulaşmak için tıklayın (https://www.defenceturk.net/fransa-azerbaycana-samp-t-satisina-hazirlaniyor)
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 02 Aralık 2018, Pazar - 16:01
https://twitter.com/Defence_Turk/status/1069203994936057857
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: YörükEfe - 09 Aralık 2018, Pazar - 18:19
Azerbaycan, Pakistan'dan JF-17 savaş uçağı alıyor

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/azerbaycan/jf17-1.jpg)

Azerbaycan’ın Pakistan’dan 24 adet JF-17 block II almak için görüşme yaptığı bildirildi. Pakistan Defence’in haberine göre 500 milyon dolar değerinde olacak  anlaşmada de herhangi kısıtlama olmayacak, Azerbaycan’ın isteklerine göre silah ve sistemler entegre edilicek.

Azerbaycan ve Pakistan, savunma, güvenlik ve ticaretle ilgili birçok farklı alanda geniş çaplı işbirliğine sahip. Pakistan, Bakü yönetimine JF-17’lerin yanısıra askeri eğitim uçağı Mushshak’ı da önermişti.

Kaynak:Kokpit Aero (http://www.kokpit.aero/azerbaycan-pakistan-jf-17-satisi)
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 26 Aralık 2018, Çarşamba - 17:47
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 29 Aralık 2018, Cumartesi - 21:10
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 15 Ocak 2019, Salı - 13:44
https://twitter.com/orko_8/status/1085091791626555392
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 17 Ocak 2019, Perşembe - 20:16
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 09 Mart 2019, Cumartesi - 00:16
AzeriDefence'e verilen bilgiye göre Azerbaycan'ın Fırtına ilgisi devam ediyormuş. Ayrıntılar haberde.

https://www.defenceturk.net/azerbaycana-firtina-satisi-tekrar-gundemde
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 10 Mart 2019, Pazar - 22:32
Azerbaycan-İran sınırında Azerbaycan sınır muhafızları ile yasa dışı yollarla geçiş yapmaya çalışan grup arasında çıkan çatışmada 1 Azerbaycan askeri şehit oldu.

Azerbaycan Devlet Sınır Hizmeti tarafından yapılan açıklamada, sabah TSİ 5.50’de İran-Azerbaycan sınırındaki Fuzuli bölgesinde yer alan Bala Bahmanlı köyünde bazı silahlı kişilerin yasa dışı yollarla Azerbaycan’a geçiş yapma girişiminde bulundukları bildirildi. Sınır muhafızlarınca tespit edilen kişilerin “dur” ihtarına silahla karşılık verdiği ve açılan ateşle göğsünden yaralanan Azerbaycanlı asker Sahavet Mammadov’un şehit olduğu, 1 askerin ise yaralandığı belirtildi. Elinden yaralanan Vidadi Cebrayılov isimli askerin ise hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı ifade edildi.

Azerbaycan sınır muhafızlarının karşı ateş açmasıyla yasa dışı yollarla geçiş yapmaya çalışan grubun kaçtığı kaydedildi. Hayatını kaybeden askere Devlet Sınır Hizmeti Komutanı Elçin Guliyev’in emriyle ölümünden sonra 3. dereceli “askeri hizmet” madalyası verildiği belirtildi. Sınırı geçmeye çalışan kişilerin kim oldukları konusunda araştırmanın sürdüğünü belirten yetkililer, olayla ilgili soruşturma açıldığını duyurdu.

Kaynak : İHA
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 18 Haziran 2019, Salı - 17:43
Başlık: Ynt: Azerbaycan ve Koşunları
Gönderen: Caner Çetin - 01 Temmuz 2019, Pazartesi - 01:25
Rusya’dan Azerbaycan’a savaş uçağı teklifi

Azeri Defence’in Army 2019 fuarında Rus Havacılık temsilcilerinden edindiği bilgiye göre Rusya, Azerbaycan’a istediği muharip uçağın satışına hazır.

Firma yetkililerinin beyanlarına göre Azerbaycan Savunma Bakanlığı ile icra edilen müzakerelerde Azerbaycan tarafına Su-30SM ve MiG-35 uçakları teklif edilse de Azerbaycan henüz tercih belirtmedi.

Fuarda Azerbaycan tarafına modernize edilmiş IL-76MD-90A kargo uçağı ve Su-34 ve Su-35 muharip uçaklarının tanıtımı yapıldı. Rus tarafı sözü edilen uçakların Azerbaycan’a ihracatının gerçekleşmesi için müzakerelere hazır olduğunu beyan etti.

https://www.defenceturk.net/rusyadan-azerbaycana-savas-ucagi-teklifi